RoboGait: Yeni Nesil Robotik Yürüme Teknolojisi

Robot-Assisted Walking Therapy (RoboGait)

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İnsan yürüyüşüne ilham veren yepyeni robot teknolojisi RoboGait ile birçok sorun tedavi ediliyor. Travmatik beyin ve omurilik yaralanmalarından, nörolojik ve ortopedik sorunlar sebebi ile oluşan yürüme bozukluklarına kadar birçok yürüme probleminin çözümü bu cihaz ile sunulmakta.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda RoboGait hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

RoboGait Nedir?

İnsan yürüyüşünü taklit eden robotlar olarak ifade edilen RoboGait cihazı, yürüme sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Yürüme yeteneğinin tekrar kazandırılması ve/veya geliştirilmesi için kullanılır. Robot destekli yürüyüş rehabilitasyon sistemine sahiptir. RoboGait ile yapılan tedavilerde amaç işlevsiz alt ekstremitelerinin, normal yürüyüş formatında harekete geçirilmesidir. Bu sırada yük aktarımı kontrollü olarak yapılmaktadır. Bu cihaz ile nöronal yol aktivite edilebilir ve bu şekilde kombine bir tedavi gerçekleştirilir.

Özellikle erken dönemde hastalarda beyindeki bozukluktan dolayı gelişen yürüme bozukluklarını, bu kısır döngünün kırılmasını ve beyindeki yeniden organizasyon sürecini hızlandırır. Omurilik ve beyindeki hasara bağlı kaslarda olan güçsüzlüklerin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Başka bir taraftan, felçli hastalar için yepyeni bir umut kaynağı olan bu gelişmiş cihaz birçok felçli hastanın hareket kabiliyetlerini yeniden kazanmasına da olanak sağlıyor.

RoboGait Cihazı Kullanıldığı Durumlar

 • Beyin ve omurilik hasarı

 • İnme (beyin felci)

 • Boyun ve bel bölgesindeki omurilik felci

 • Serebral palsi (çocuklarda beyin felci)

 • Yaşlılığa bağlı hareket bozuklukları

 • Yaşlılığa bağlı kas güçsüzlükleri

 • Parkinson

 • Multipl Skleroz

 • Kalça ve protez ameliyatı sonrası

 • Ön ve çapraz bağ ameliyatları sonrası

 • Denge bozuklukları

RoboGait Nasıl Çalışır?

Beyin hasarı gibi durumlarda robotik yatak sistemi ile hastanın dikey duruma gelmesi ve bunu tolere etmesi sağlandıktan sonra, hastanın hızlı bir şekilde  yürüme robotu ile aktif olarak yürütülmeye başlanması iyileştirmeyi hızlandırma konusunda oldukça önemlidir. Diğer taraftan Robotik yürüme sisteminin çalışma prensibi 2 önemli aşamaya dayanır.

 • İlk olarak iyi bir muayene ile hastanın, kas ve sinir sisteminin kaldırabileceği yük tespit edilmektedir. Daha sonra robotik sistemin taşıyıcı sistemi ile hastanın belirlenen orandaki yükü kaldırması sağlanır.

 • İkinci aşamada ise robotik aparatlar sayesinde kalça diz ve ayak bileğinde fizyolojik yürüme hareketleri oluşturulmaktadır. Bu aşamada özel alıcılar sayesinde hastanın yürüyüşe katılımı tespit edilir ve eksik kalan kısımlar robot sistemi tarafından tamamlanır. Hastada gelişme oldukça robot katılımı azaltılmaktadır.

Tüm bu süreçler içerisinde hastanın katılımını arttırmak ve tedaviyi hızlandırmak için yapılan özel bir sistem vardır. Söz konusu bu sistem, geri bildirim sistemidir. Geri bildirim sistemi ile sanal gerçeklik ortamı sağlanmaktadır. Sanal gerçeklikte hastanın kendine ait bir avatarı oluşturulmaktadır. Hasta bu sanal alanda o avatar ile çeşitli oyunlar oynar. Bu durum da hastanın motivasyonunun artmasını sağlamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Robogait cihazı?

Yürüme yeteneğinin tekrar kazandırılması ve/veya geliştirilmesi için kullanılan bir cihazdır.

Robogait neyi tedavi eder?

Beyin ve omurilik yaralanmalarından, nörolojik ve ortopedik sorunlar sebebi ile oluşan yürüme bozukluklarına kadar birçok yürüme problemini tedavi etmektedir.

Robogait fiyatları?

Avicenna Ataşehir Hastanesi Fizik Tedavi Merkezi sitemizi ziyaret ederek bu konuda bilgi alabilirsiniz.
https://avicennaint.com/ftr/

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣