Saç Çizgisinin Gerilemesi

Saç Çizgisinin Gerilemesi Hakkında Her Şey

Erkeklerde daha yaygın olmasına rağmen, hem erkeklerde hem de kadınlarda saç çizgisinin gerilemesi ile karşı karşıya kalınabilir. Ön saç çizgisinin açılması, erkek tipi kelliğin ilk belirtilerinden biridir ve çok sayıda faktöre bağlı olarak oluşabilir. Avicenna Saç Ekim Merkezi uzmanları, saç çizgisinin gerilemesi ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilenleri anlattılar.

Saç Çizgisinin Gerilemesi Nedir?

Saç çizgisinin gerilemesi, saçın alın bölgesindeki son sınır seviyesinin geriye doğru çekilmesidir. Saç dökülmesiyle birlikte ortaya çıkan bu durum, genellikle erkeklerde görülmektedir. Günümüzde, gerileyen bir saç çizgisini durdurmanın birçok umut verici tedavi yöntemi bulunmaktadır. Çok sayıda uzun vadeli tedavi seçeneği insanlara yardımcı olmaya devam etmektedir. Saç çizgisinin açılması, beraberinde çok sayıda belirti göstermektedir.

Alın Saç Çizgisi Gerilemesi

  • Saç çizgisi genellikle alın bölgesinden geriye doğru çekilir. Kimi zaman kafanın üst tarafında bulunan saç ayrım çizgisinin açıldığı da görülmektedir.
  • Kadınlarda ön saç çizgisi açılması ve saç ayrımı çizgisi gerilemesi, bir süre sonra erkek tipi saç dökülmesi problemine neden olabilmektedir.
  • Kadınlarda saç çizgisinin açılması, estetik kaygılara sebep olabilir.

Saç çizgisinin açılması belirtileri ile kendisini gösterir. En büyük belirti saç dökülmesidir. Aynı zamanda, ayna karşısında gözle görülen bir gerileme fark edilebilir.

Saç Çizgisinin Gerilemesi Nedenleri

Saç çizgisi, çok sayıda nedene bağlı olarak gerileyebilir. Bu nedenler genel olarak şunlardır:

  • Yaşlanma
  • Hormonal değişiklikler
  • Aile öyküsü
  • Kullanılan ilaçlar ve alınan tedaviler
  • Hastalık ya da stres
  • Yaşam tarzı
Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Çizgisinin Gerilemesi Tedavisi

Gerileyen bir saç çizgisinin kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber, yavaşlamasına ve saçların yeniden güçlenmesine sebep olabilecek birtakım ilaçlar bulunmaktadır. Bununla beraber, son yıllarda gelişen tıp teknolojileri sayesinde, umut verici yöntemler de ortaya çıkmıştır. Doktorlar gerekli gördükleri durumlarda kortikosteroidlerden, anthralinlerden, minoksidillerden, finasteridelerden ya da dutasteridelerden faydalanabilir. Bu ilaçların yetersiz olması halinde saç ekimi seçeneği değerlendirilmelidir.

Saç çizgisinin gerilemesi genellikle erkeklerde görülse de, kadınlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bazı kadınlarda erkek saç ayrım çizgisi gerilemesi görülebilirken, bazılarında da ön erkek saç çizgisi açılması durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Erkek kadın fark etmeksizin alın saç çizgisi gerilemesi, erkek tipi saç dökülmesi probleminin en büyük belirtisidir. Genellikle bu sorun bir süre sonra tüm kafada devam eden büyük bir problem haline gelir. Çeşitli ilaçların, kremlerin ya da PRP gibi alternatif tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda, saç ektirmek zorunda kalınabilir.

Saç Ekimi

Genellikle iki kulak arası donör bölge denilen ense bölgesinden alınan saç köklerinin (greft), dökülme yaşanan bölgelere ekilmesine saç ekimi denir. Hastane ortamında ve steril koşullarda gerçekleştirilmesi gereken bu işlem, hem ön alın bölgesindeki hem de tepe bölgesindeki açılmalarda etkili olmaktadır. Operasyondan önce hastalara lokal anestezi uygulanır. Daha sonra donör bölgeden greftler birer birer alınıp, hastanın saç çizgisinin gerilemesi sonucu yaşadığı dökülme alanlarına ekilir. Doğal bir ön saç çizgisi elde edilebilmesi için, FUE yöntemi tercih edilmelidir.

Saç ekimi acılı bir operasyon değildir. Öncesinde hastaların saç derisine lokal anestezi uygulanır. İşlem genellikle ortalama 6 saat sürmektedir. Saç ekimi işleminin başarılı olabilmesi için, hastanın saç dökülmesi tarzı iyi belirlenmelidir. Buna göre de en doğal görüntünün elde edilebileceği şekilde ekim yapılmalıdır. Saç ekimi operasyonu sonrası hastaların birkaç gün evden çıkmaması tavsiye edilir. İşlemden birkaç hafta sonra şok dökülme adı verilen durum yaşanabilir. Şok dökülme, ekilen tüm saçların aniden dökülmesidir. Bu durum oldukça doğaldır ve hastaların hiçbir tedirginlik yaşamaması gerekir. Dökülme sonrasında saçlar, tekrar gür bir şekilde çıkacaktır.

Safir Gold FUE Tekniği

Safir Gold FUE tekniğinde kullanılan özel kalemler, safir elementine sahip uçlardan oluşmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde uygulanan Safir Gold FUE Tekniği, saç ekimi işlemini bir üst kaliteye taşımıştır. Greftlerin ekilmesi adına açılan kanallar o kadar küçük olur ki, iyileşme süreci diğer yöntemlere göre bir hayli hızlı ilerler. Öte yandan saç ekimi sonrası oluşan kabuklanma sorunu da, olabilecek en az seviyede gerçekleşir. Böylece hastalar gündelik yaşama oldukça hızlı biçimde geri dönerler. Maksimum greft şeklinde ekilen saçlar, oluşturulabilecek en doğal görüntünün elde edilmesini sağlar. Böylece saç çizgisinin gerilemesi, hastalar için estetik bir kaygı oluşturmayı bırakır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç çizgisi neden geriler?

Saç çizgisi, yaşlanma, hormonal değişiklikler, aile geçmişi, kullanılan ilaçlar ve alınan tedaviler yüzünden geriler.

Saç çizgisi nasıl olmalı?

Şakak bölgesindeki noktalar belirlenir ve kafa şekli göz önüne alınarak hafif bir V şeklinde ya da daha yuvarlatılmış bir ön saç çizgisi belirlenir. Şakak bölgesinde hafif bir girinti olması, en ideal saç çizgidir.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Uzmanlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.