Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Süreçlerle İlgili Merak Edilenler

erkek saç ekimi öncesi sonrası görünümü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi öncesi ve sonrası süreçler en çok merak edilen konulardan biridir. Bu işlemde kalıcı ve kesin sonuçlar alabilmeniz için ortalama 12-18 ay arasında bir sürenin geçmesi gerekir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, ense üstünde veya vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan saç köklerinin, açıklık ve seyreklik olan yerlere nakledilerek sahip olduğunuz saçı yeniden düzenleyen bir deri grefti şeklidir. Bu tedavi şekli, saç dökülmesi için etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Aynı zamanda tam iyileşme için uzun bir süre gerekir. Bazen en iyi sonuçları elde etmek için zaman içinde birden fazla işlem yapmak gerekebilir.

Saç Ekimi Neden Yapılır?

Bu işlem genellikle saç değişimi veya restorasyonu olarak da adlandırılır. Saç dökülmesi ve kellik problemlerini gidermek amacıyla yapılmaktadır. Nakil yapılan yerlerde yeniden dökülme olması ise çok düşük bir ihtimaldir. Saç ekimi ile eskisinden daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür. Dermatologlar, plastik cerrahlar veya saç ekim uzmanları tarafından yapılır.

Saç Ekimi İçin Uygulanan Yöntemler

Saç ekimi öncesi ve sonrası kadar uygulanan yöntemler de en çok merak edilen konular arasındadır. Günümüzde saç ekim işlemi temel iki farklı yöntemle uygulanmaktadır. Bunlar; Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) yöntemleridir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT)

Saç dökülmelerinin neden olduğu kelleşmiş veya seyrek bölgelerin kapatılmasına yardımcı olan minimal invaziv girişimdir. 1990’lı yıllarda kullanılmaya başlayan en eski yöntemlerden biridir. Bu yöntemle yapılan saç ekiminde, saç kesimi yapılmaz. Doktor, enseden deri ile birlikte keserek saç köklerini toplar ve ekilecek uygun yere nakleder. Diğer yöntemlere nazaran daha az maliyetli olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Lokal anestezi uygulanarak yapıldığı için kişi, çok fazla acı hissetmez. Ancak işlemden sonra birkaç saat ağrı hissedebilir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

Daha güncel olan FUE yöntemi, cildinizden tek tek saç köklerinin alınarak, kelleşmiş veya seyrek bölgelere taşınmasıyla yapılan saç ekimi türüdür. Bu işlemde kesi yapılmadığı için yara izi oluşmaz. Diğer yönteme nazaran fue saç ekimi öncesi sonrası süreç daha hafif atlatılmaktadır. Ayrıca FUE yöntemiyle saç ekiminde sıklıkla kullanılan bir teknik vardır. Bu teknik, Doğrudan Saç Ekimi (Direct Hair İmplantation) tekniğidir.

DHI tekniğinde doktor, saç köklerini implante etmeden önce kafa derisindeki kanalları manuel olarak keser. Bunu yaparken, her ikisini de aynı anda uygulayabilen özel bir kalem şeklinde araç kullanırlar. Bununla beraber dhi saç ekimi öncesi sonrası tüm prosedür, diğerleriyle aynı şekilde işlemektedir.

Sonuç olarak, hangi yöntemle yapılırsa yapılsın saç ektirme öncesi sonrası temel işlemler üç şekildedir. Bunlar; saç köklerinin toplanması, insizyon oluşturma ve sonunda nakil işleminin gerçekleştirilmesidir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrasında Süreç Nasıl İşler?

Hangi yöntemle yapıldığı fark etmeksizin, saç ekimi yaptıracak olan bireyler için aşağıdaki aşamalar gerçekleşir:

 • Konsültasyon: Doktorun hastayı muayene ettiği ve saç çizgilerini belirlediği aşamadır.
 • Hazırlık: İşlemin yapılacağı gün gerçekleşen aşamadır. Operasyon bölgesine yapılacak olan sterilizasyon ve sedasyon işlemlerini içermektedir.
 • Ekstraksiyon: Saç köklerinin bulunduğu bölgeden greftlerin alınması işlemidir.
 • Kanal Açma: Saç ekim hattının belirlenmesi ve bu bölgede doğal saçların çıkış yönüne uygun kanalların açılmasıdır.
 • Ekim: Greftlerin alıcı bölgelere saç yönüne dik açılarda yerleştirilmesidir.
 • Ameliyat Sonrası Süreçler: Bu süreçlerde ekim yapılan bölgenin daha hızlı iyileşmesi ve daha hızlı sonuç alınabilmesi için PRP tedavisi uygulanmaktadır.
 • Ameliyat Sonrası Bakım: 15 gün boyunca saçların yıkanması gerekir. Bu dönemde hem donör hem de ekim yapılan bölge hassas olur. Bu sebeple yıkama işleminin ekstra özenle yapılması önemlidir.

Bunlarla beraber saç ektirmeden önce yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • İşlemden en az bir hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız,
 • Aynı şekilde alkol alımını da bırakmanız gerekir,
 • Saç ekiminden bir hafta önce yeşil çay vb. gibi içecekleri tüketmemelisiniz,
 • Kronik hastalığınız varsa kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza muhakkak bilgi vermek saç ekimi öncesi yapılması gerekenler arasında en önemli maddedir.

Bu listenin yanında saç ekimi öncesi yapılmaması gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

 • Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar ve multivitaminler kanamayı arttıracağından bu tür ilaçları kullanmayın,
 • Kafa derinize losyon vb. gibi kimyasal ürünler sürmemelisiniz,
 • Operasyona kirli veya losyon sürülmüş bir kafa derisi ile gitmemelisiniz,
 • İşlemin yapılacağı gün sıkı ve dar boğazlı kıyafetler tercih etmemelisiniz,
 • O gün sedasyon alacağınız için işlem sonrası araba kullanmamaya özen gösterin.

Erkeklerde Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Genellikle kelleşme problemi yaşayan erkeklerde saç ekimi işlemi ile bu sorun giderilmeye çalışılır. Bu işleme ihtiyaç duyma oranları cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Kadınlara oranla erkekler saç ekimine daha çok ihtiyaç duymaktadır. Erkeklerde saç ekimi öncesi sonrası işlemler, kafa derisinin ve saç tellerinin yapısına göre farklılık göstermektedir. Sizin için en uygun yöntemin ne olacağına ise doktorunuz karar verecektir.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Saç dökülmesi ve kafa derisinde açıklık problemleri yalnızca erkeklerde değil, kadınlarda da sıklıkla görülmektedir. Bu konuda yaşanan en önemli problem, işlemden sonra kalan izler nedeniyle operasyon yapıldığının anlaşılmasıdır. Ancak gelişen teknolojiler sayesinde bu risk de şimdilerde en aza inmiş durumdadır. Saçların çok fazla dökülmesi ve alın bölgesinde açıklık oluşması gibi problemlere genellikle, vitamin ve yağ gibi takviyelerle çözüm bulunabilmektedir. Ancak bazen bunun da yeterli olmadığı durumlarla karşılaşırız. Kadınlar, tam olarak bu aşamada saç ekimi işlemine başvurabilmektedir.

Kadınlarda saç ekimi öncesi sonrası süreçler, diğerlerinde olduğu gibi farklılık gösterebilmektedir. Hangi yöntemin sizin için en uygun olacağını yine doktorunuz belirler. İşlem sonrası süreç de yine erkeklerde olduğu gibi aynı aşamaları kapsamaktadır. Bunun yanında uzun süreli şişlikler ve kızarıklıklar oluşabilir ve bu gayet normal bir süreçtir. Saç ekimi işlemlerinin başarı oranının ise kadınlarda yüzde 99’a kadar çıktığı bilinmektedir.

Saç Dışında Hangi Bölgelere Ekim Yapılabilir?

Ekim işlemi saç dışında daha birçok bölgeye uygulanabilir. Sakal, bıyık ve kaş gibi bölgelere de ekim yapılabilmektedir. Bu işlemlere detaylı olarak bakacak olursak aşağıdaki gibidir:

Bıyık Ekimi Öncesi ve Sonrası

Erkeklerin kendine özgü tarzlarını yaratabilmeleri açısından bıyık şekilleri oldukça önem taşır. Geçmişten bugüne kadar farklı bıyık stilleri ile erkekler kendi tarzlarını yaratmıştır. Şimdilerde de çok moda olan bazı bıyık stilleri mevcut. Ancak seyrek kıl köküne sahip erkekler için bıyık bırakmak çok zordur. Bu tür durumlarda erkekler daha çok bıyık ekimini tercih etmektedir. Bıyık ekimi öncesi ve sonrası saç ekiminde var olan aynı süreçleri kapsar. Son dönemlerde en az riskli olması sebebiyle bıyık ekiminde FUE yöntemi tercih edilmektedir.

Sakal Ekimi Öncesi ve Sonrası

Bıyık kadar sakal da erkekler için en önemli doğal aksesuarlardan biridir. Yine seyrek kıllara sahip erkekler için en etkili tedavi yöntemlerinden biri sakal ekimidir. Bu işlemde, yüzdeki sakalların çok seyrek olduğu bölgelere, saçın arka kısmından veya vücutta bulunan diğer uygun bölgelerden kıl alınarak ekim yapılır. Bıyık bölgesinde olduğu gibi sakal ekimi öncesi ve sonrası süreçler için de pek değişen bir şey yoktur. İşlem sırasında hayalinizdeki sakal biçimini anlatarak ekim yaptırmanız mümkündür.

Kaş Ekimi Öncesi ve Sonrası

Bu operasyon, özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Düzenli ve sürekli kaş aldırma, vitamin eksikliği vb. gibi sebeplerden kaşlarda dökülme gerçekleşir. Ek tedavilerle giderilemeyen seyreklikler için kaş ekimi işlemleri uygulanmaktadır. Bu operasyon FUE saç ekimi işlemleri ile yapılmaktadır. Yaklaşık 3 ila 4 saat sürmektedir. Diğer süreçlerde olduğu gibi kaş ekimi öncesi sonrası süreçlerde de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İki hafta süre ile denize veya havuza girmemeniz, yoğun güneş ışığına maruz kalmamanız, solaryum yaptırmamanız ve spor yapmamanız gereklidir.

Şakaklara Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Saç çizgisinden başlayarak kafa derisinin, yüzün iki tarafından aşağı doğru ilerlediği bölgeye şakak ismi verilmektedir. Kulakların önünde bulunan saç bölgesini kapsar. Özellikle erkekler için şakaklarda saç dökülmeleri rahatsız edici olabilmektedir. Bu tür durumlarda şakaklara saç ekimi yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Bu operasyon oldukça sık uygulanmaktadır. DHI veya FUE teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Diğer süreçler gibi şakaklara saç ekimi öncesi sonrası süreç de aynı aşamaları kapsamaktadır.

Tepe Bölgesi Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası

Bu işlemle ”vartex” adı verilmektedir. Vartex’in sözlük anlamı en üst noktadır. Bazı erkekler yalnızca vartex bölgesinde kellik yaşamaktadırlar. Bu tür durumlarda tepe bölgesi saç ekimi işlemi uygulanmaktadır. Vartex saç ekimi teknikleri; donör bölge kapasitesi, dökülme hızı ve saçsız bölgenin genişliğine göre farklılık göstermektedir. Eğer donör kılları kelleşmenin olduğu bölgeyi kapatmak için yeterli değilse vartex saç ekimi işe yaramayabilir. Bu durumda işleme ek olarak diğer medikal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Diğer süreçler gibi tepe bölgesi saç ekimi öncesi sonrası aşamalarda aynı şekilde gerçekleşmektedir.

Yan Etkiler

Saç ekiminden sonraki süreçlerde bazı yan etkilerle karşılaşmanız mümkündür. Görülme ihtimali olan yan etkiler şu şekildedir:

 • Enfeksiyon oluşma riski,
 • İşlem bölgesinde kabuklanma veya irin,
 • Kafa derisinde kaşıntı, ağrı ve şişlik,
 • Baş dönemsi,
 • Kanama,
 • Kafa derisinde geçici his kaybı,
 • Baş ağrısı.

Avicenna International Hospital Saç Ekim Merkezi’nde gerçekleştirilen saç ekimi öncesi ve sonrası fotoğrafları incelemek isterseniz, ‘saç ekim merkezi web sayfamızı‘ ziyaret edebilirsiniz.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Hakkında Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi zararlı bir işlem midir?

Alanında uzman bir doktor tarafından yapılan saç ekimi işlemlerinin herhangi bir zararı yoktur. Ancak uzman biri tarafından yapılmayan işlemlerde komplikasyonların görülme oranı çok yüksektir. Bu sebeple saç ekimi yaptırmaya karar verdiğiniz taktirde, bu işlemi kime yaptıracağınız soracağınız en önemli sorulardan biridir.

Saç ekimi işlemi kimler için uygundur?

Yeterli donör alan bulunduğu sürece isteyen herkes saç ekimi yaptırabilir. Ancak kronik hastalığı bulunan ve devamlı ilaç kullanan bireylerin işlemden önce doktoruna bu bilgileri vermesi gerekir.

Saç ekimi yaptırmam için bütün saçlarımın dökülmüş olması mı gereklidir?

Bu işlemi yaptırmak için diğer saçların tamamen dökülmesine gerek yoktur.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣