Sağlıklı Kilo Alma Yolları

Sağlıklı kilo alma seçeneği

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sağlıklı kilo alma, insanların mevcut kilolarından memnun olmadıkları ve sağlıkları açısından da kilo almaları gerektiği durumlarda ortaya çıkan ihtiyacın adıdır. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nin uzman diyetisyenleri, sağlıklı kilo aldırıcı yollar hakkında merak edilenleri anlattılar.

Kilo Alma Yöntemleri

İnsanların büyük bir bölümü kilo verme yöntemleri hakkında araştırmalar yaparlar ve bu amaçla çeşitli diyet tavsiyelerini uygularlar. Ancak madalyonun öbür yüzü, kilo almakta zorlanan insanların da olduğudur. Bu insanlar yüksek kalorili gıdalar tükettikleri ve çok yedikleri halde kilo alamadıklarını söylerler. Böyle insanlar için diyetisyenler tarafından hazırlanabilecek bir kilo aldırıcı programı ve gıda takviyeleri faydalı olabilmektedir. Ancak burada amaç hızlı değil, sağlıklı bir kilo alma diyeti uygulayarak, vücuda zarar vermeden istenen kiloya gelmek olmalıdır.

Günlük Kaloriyi Artırarak Kilo Alma

İnsanların kilo alabilmesini sağlayacak en basit açıklama, gün içerisinde vücuda alınan kalorinin, gün içerisinde harcanan kalorinin üzerine çıkarılmasıdır. Bu kapsamda alınacak kalorinin genellikle 400 – 500 bandında artırılması yeterli olmaktadır. Ancak kişinin sağlık durumu söz konusuysa ya da müsabakalara hazırlanan bir sporcunun hızlıca kilo alması gerektiyse, alınan fazladan kalorinin 800 – 1000 bandına çıkarılması gerekebilir. Bu süreçte bir beslenme uzmanından yardım almak ve kişiden kişiye değişebilen genel vücut sağlığına göre yol haritası çizmek çok daha faydalı olacaktır.

Sağlıklı Beslenme ve Kilo Alma

Sağlıklı beslenerek kilo almanın en doğru yolu, elbette protein ağırlıklı beslenmektir. Çünkü protein sadece yağ bazında kilo almanızı değil, kas üretimiyle de kilo almanızı sağlayacaktır. Ancak proteinin karbonhidratlara göre daha uzun süreler tok tuttuğu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden sağlıklı kilo aldırıcı diyetleri düzenlenirken, gün içerisinde vücuda alınacak olan protein miktarının oranını doğru ayarlamak çok önemlidir.

Sağlıklı beslenme ve kilo almanın olmazsa olmazı elbette, her besinden tüketmeyi başarabilmektir. Bu yüzden karbonhidratlara ve yağlara da gereken önemi vermek gerekir. Karbonhidrat ve sağlıklı yağlar, aşırı zayıf kişilere kilo alma yolunda oldukça yararlı olmaktadır. Bu yüzden liste içerisine bu tarz sağlıklı yağları ve karbonhidratları eklemek gerekmektedir. Ancak sağlıksız yağlardan uzak durmak ve kalp damar hastalıklarına karşı kendimizi korumamız çok önemlidir.

Yüksek Enerji Veren Gıdalar

Enerji açısından zengin gıdalarla beslenerek kilo alımının gerçekleşmesi de mümkündür. Bunun için aşağıda yer alan besinlerin tüketimi artırabilirsiniz:

 • Kuru meyveler
 • Kuru yemişler
 • Et
 • Fıstık ve fındık ezmesi
 • Çikolatalar
 • Tahıllar
 • Patates

Bu tarz yiyeceklerle beslenmek, hem kişinin sağlıklı olarak kilo almasını hem de enerjisinin artmasını sağlayacaktır. Böylece hem hantallık oluşmaz hem de sağlıklı biçimde kilo almaya devam edilir.

Spor Yaparak Kilo Alma

Denenmiş kilo alma yöntemleri arasında büyük bir yeri bulunan spor yaparak kilo alma, ilk etapta insanların şüphe duymasına neden olsa da, aslında çok önemli bir sağlıklı kilo kazanma yöntemidir. Bedeni güçlendiren ve kuvvetlendiren spor, özellikle ağırlık antrenmanları olarak yapıldığı durumda kişinin kas oranını artırır. Böylece alınan kilolar, fazla yağlanma şeklinde değil, kas şeklinde vücuda oturur. Aynı zamanda sporun, iştah artırdığını ortaya koyan çok sayıda çalışma da mevcuttur.

Yapılması Gerekenler

 • Uzman bir diyetisyenden boy ve kilo seviyelerine göre diyet listesi almak
 • Ağırlık ağırlıklı sporlara yönelmek
 • Karbonhidrat ve sağlıklı yağların tüketimini artırmak
 • Kalorisi düşük sade soda, kahve ve çay gibi içecekler yerine, dondurulmuş meyvelerden ve sütten hazırlanabilen shakeler hazırlamak

İnternet üzerinde yer alan “1 haftada 5 kilo almak” gibi zararlı diyet listelerinden uzak durulması ve uzman diyetisyenlerin vereceği programların takip edilmesi gerekmektedir. Kilo almak istersen genel vücut sağlığına zarar veren ve tam tersi daha fazla kilo veren insanların sayısı bir hayli fazladır. Bu yüzden sağlıklı kilo kontrolüyle ilgili olarak, uzman desteği olmadan hareket etmemek gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

1 haftada kaç kilo alınır?

Belirli bir diyet programına uyularak, sağlıklı bir şekilde bir hafta içerisinde 5 kilo alınabilir. Diyetisyenlerin belirlediği besinler yeterli miktarda tüketildiğinde herhangi bir problem yaşanmaz.

En çok ne kilo aldırır?

Protein içeren et, tavuk, balık ya da kuru baklagiller kilo aldırıcı programlarda mutlaka yer alır. Ceviz, fındık, badem, kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir gibi kuruyemişler ise ara öğünlerde önerilen miktarlarda yenmelidir.

Kilo alamamaya neden olan hastalıklar nelerdir?

Sindirim sistemi bozuklukları, metabolizmayı hızlı çalıştıran hipertiroid gibi hormonal hastalıklar, kilo alma korkusu, bağırsak parazitleri, emilim bozuklukları, psikolojik bozukluklar, iştah kesilmesi, yeme bozukluğu ve kullanılan ilaçlar gibi etkenler neden olabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣