Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?

Göz tansiyonu (glokom) olan kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Göz tansiyonu (Glokom), görme sağlığı için hayati öneme sahip olan optik sinirlerin zarar görmesine neden olan bir hastalıktır. Bu hasara genellikle gözdeki anormal seviyedeki yüksek basınç sebep olmaktadır. Glokom hastalığı, 60 yaş üstü insanlarda ortaya çıkan ve ciddi görme problemlerine neden olan hastalıklardan birisidir. Hemen hemen her yaştan insanda görülebilen yüksek göz basıncı, çoğunlukla yaşlılarda görülür.

[treyebanner]

Glokom Nedir?

Glokom, genellikle 60 yaş üstü insanlarda ortaya çıkan ve gözdeki optik sinirlere zarar veren bir yüksek göz tansiyonu hastalığıdır. Glokomun ilk evrelerde bariz olarak ortaya çıkardığı belirtiler bulunmamaktadır. Bu durum, hastalığın ileri seviyelere gelene kadar herhangi bir görme problemi yaratmamasına neden olur.

Glokoma bağlı görme kaybı düzeltilemediği için, göz tansiyonunun ölçümlerinin sık sık yapılması gerekmektedir. Bu sayede erken aşamalarda bir teşhis koymak ve tedaviyi başlatmak mümkün olur. Yüksek göz tansiyonunun erken fark edilmesi, görme kaybının yavaşlatılabilmesini ve hatta önlenebilmesini sağlar. Tedavi süreci hastanın hayatı boyunca devam eder.

Göz Tansiyonu Belirtileri

Glokomun belirtileri ve semptomları, hastalığın türüne ve evresine göre değişiklik gösterir:

Açık Açılı Glokom

 • Sıklıkla her iki gözün dış bölümlerinde ya da merkez bölgesinde kör noktalar oluşmaya başlar.
 • İlerleyen evrelerde, görüş alanın dış çevresinde görme problemleri ciddi seviyelerde ortaya çıkar.

Açı Kapanması Glokomu

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Göz ağrısı
 • Bulanık görme
 • Göz kızarıklığı
 • Işıkların çevresinde haleler görme

Göz tansiyonunun tedavisinin yapılmaması halinde körlüğe yol açabileceği unutulmamalıdır. Tedavi edilen hastaların bile yüzde 20 gibi bir bölümünün en az 1 gözü kör olmaktadır. Peki, göz tansiyonu baş ağrısı yapar mı? Hastaların çok fazla merak ettiği bu sorunun yanıtı, evettir. Şiddetli baş ağrısı, bulanık görme, göz ağrısı gibi belirtilerle karşı karşıya kalmanız halinde, göz doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Göz Tansiyonu Neden Olur?

Yüksek göz tansiyonu, gözdeki optik sinirlere zarar verir. Bu da hastaların görme alanında kör noktalar oluşmasına sebebiyet verir. Yüksek göz tansiyonunun ortaya çıkmasında, göz içerisinde artan sıvı basıncı etkilidir. Biriken sıvılar normal şartlarda iris ve korneanın birleştiği açıdan trabeküler ağ isimli bir dokudan dışarı akar. Sıvının aşırı üretilmesi ya da drenaj sisteminin bozulması, sıvı birikmesine ve göz basıncının artmasına neden olur. Glokom, genetik geçiş gösteren bir hastalıktır. Hatta yapılan çalışmalar, yüksek göz tansiyonuna neden olan genlerin tespit edildiğini ortaya koymuştur. Bu yüzden aileden gelen kalıtsal özellikler de göz tansiyonu sebepleri arasındadır.

Tanı Yöntemleri

Glokom şüphesiyle göz muayenesine gelen bir hastadan öncelikle tıbbi geçmişi istenir. Daha sonra doktor, kapsamlı bir göz muayenesi yapacaktır. Ancak kapsamlı göz muayenesinin yetersiz kalması halinde, aşağıdaki testler de istenebilir:

 • Göz içi basıncın ölçülmesi (Tonometre)
 • Görme kaybı alanlarının kontrol edilmesi (Görsel alan testi)
 • Dilate göz muayenesi ve görüntüleme testleriyle optik sinir hasarı tespiti
 • Drenaj açısı incelemesi (Gonyoskopi)
 • Kornea kalığının ölçülesi (Pakimetri)

Hastaların merak ettiği en önemli konulardan birisi de, göz tansiyonu kaç olmalı sorusudur. Göz küresi içerisindeki sıvının oluşturduğu basıncın 9 – 22 mmHg arasında olması, normal seviyede tansiyon olduğunu gösterir. Ancak bu değerler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. En doğru teşhisi, uzman bir göz doktoru koyacaktır.

Tedavi Yöntemleri

Glokom hastalığının göze verdiği hasar geri döndürülememektedir. Ancak hastalığın erken evrede teşhis edilmesi, görme kaybının azaltılmasını sağlayabilir. Tedavide temel amaç, göz tansiyonunu düşürmektir. Hastanın genel sağlık durumuna ve hastalığın evresine bağlı olarak reçeteli göz damlaları, ağızdan alınan ilaçlar, lazer tedavisi, göz ameliyatı ya da tüm bunların bir kombinasyonuyla tedavi uygulanabilir. Bazı hastalarda glokom katarakt birlikteliği sık görülmektedir. Böyle hastalara glokom cerrahisi ve katarakt cerrahisi birlikte uygulanabilmektedir. Bazı hastalarda her iki operasyon da, ayrı ayrı zamanlarda yapılabilir. Göz doktorları glokom ve katarakt hastalığını birlikte bulunduran hastaların tedavisini planlarken çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur ve hasta için en uygun olana karar verirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göz tansiyonu yükselince ne olur?

Gözün beyin ile bağlantısını sağlayan sinir hücreleri ölür, görme siniri hasar görür ve görme alanı bozulur. Ardından görme yetisi tamamen kaybolarak kalıcı körlük meydana gelir.

Göz tansiyonu kendiliğinden düzelir mi?

Tanı konulduktan sonra tamamen iyileştirilip ortadan kaldırılmaz ancak uygun tedavi ile başarılı bir şekilde kontrol altına alınır. Bu sayede görme kaybının ilerlemesi engellenir.

Göz tansiyonu kaça çıkarsa tehlikeli?

Normal göz tansiyon değeri 12 ile 22 mm Hg aralığındadır. 22 mm Hg’den büyük göz tansiyonu ise, yüksek olarak kabul edilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣