Sarı Humma Hastalığı: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sarı humma hastalığı aşısı olan siyahi kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sivrisinek ısırıklarıyla insandan insana taşınan Sarı Humma Hastalığı, zorunlu seyahat aşıları arasında yer alan dikkat edilmesi gereken viral enfeksiyonlardan biridir. Sarıhumma enfeksiyonu kapmamak için alınabilecek önlemler, belirtileri ve sarıhumma aşısı hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sarı Humma Hastalığı Nedir?

Sarı Humma Enfeksiyonu; Afrika, Güney Amerika ve tropikal bölgelerdeki ülkelerde yaygın görülen bir viral enfeksiyondur. Bazı sivrisinek türleri ile taşınan enfeksiyon kolay yayılabilmesi nedeniyle bulaşıcılığı fazladır. Bu hastalığın henüz kesin bir tedavi yöntemi olmaması da hastalığın sonuçlarını tehlikeli boyutlara getirebiliyor. Bazen semptom göstermeden kendiliğinden iyileşen enfeksiyon, bazı durumlarda artan semptomlarla hastalığın ağır geçirilmesine neden olmaktadır. Sarıhumma hastalığı için yapılabilecek en iyi koruma aşı olmak ve sinek ısırıklarına karşı önlem almaktır.

Sarı Humma Hastalığı Neden Olur?

Sarı Humma hastalığının tarihi 1700’lerde kadar uzanmaktadır. İlk çıkış noktası Avrupa olan hastalık günümüzde yeni tipiyle tropikal bölgelerde karşımıza çıkmaktadır. Sivrisineklerle yayılan hastalıkla çok kolay enfekte olabildiği için Güney Afrika ve Güney Amerika seyahatleri öncesinde zorunlu aşılar arasına dahil edilmiştir. Sarıhumma aşısı sayesinde virüse karşı direnç kazanarak, hastalığı belirti göstermeden atlatmanın sağlanabilir.

Sarıhumma Belirtileri Nelerdir?

Bireylerde farklı belirtiler gösterebilen sarı humma hastalığı, bazen kendini belli etmezken bazı durumlarda hastalığın çok ağır geçtiği görülmektedir. İlk 3 – 6 gün arasında semptom vermeyen hastalığın sonrasında görülebilecek belirtiler arasında;

Akut Faz Dönem Belirtileri;

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Sırt ve kas ağrısı
 • Işığa duyarlılık
 • İştah kaybı
 • Kırmızı gözler
 • Baş dönmesi
 • Kusma

semptomları gözlenmektedir. Yukarıdaki semptomlar gözlemledikten birkaç gün sonrasında kendiliğinden düzelme gösterebilir.

Toksik Faz Dönem Belirtileri;

Akut faz dönemindeki semptomların görüldüğü ve daha şiddetli hala geldiği toksik faz döneminde hastalığı daha ağır seyretmektedir.

 • Cildinizin ve göz beyazlarında sararma
 • Karın ağrısı
 • Burun veya gözlerde kanamalar
 • Karaciğer, böbrek yetmezliği oluşumu
 • Kalp atış hızında yavaşlama
 • Nöbet geçirme

gibi toksik faz belirtileri görülebilir. Ölümle sonuçlanabilen sarı humma hastalığının bu belirtileri ciddiye alınmalı ve tibbi yardım alınmalıdır.

Sarı Humma Tanısı Nasıl Konur?

Sarıhumma hastalığı belirtileri sonrasında kesin sonuca varabilmek için test yaptırmamız gerekir. Fiziki muayene ve belirtileri bildirdikten sonra kan testi yapılarak, kesin sonuca varılabilir. Sonucun pozitif çıkması durumunda doktorunuz tarafından yapılması gerekenler tarafınıza detaylı bildirilip, reçete edilecektir.

Sarı Humma Risk Faktörleri

Yayınlanması oldukça kolay sarı humma hastalığına karşı dikkat etmemiz gerekenleri bilerek, önlemler alabiliriz. Sarı humma nedeniyle oluşabilecek risk faktörleri arasında;

 • Enfekte Bölgelere Seyahat Etmek

Sarı Humma enfeksiyonunda risk faktörleri arasında, bu hastalığın bulunduğu bölgelere seyahat etmek yer alıyor. Hastalığın yaygın görüldüğü tropikal bölgelere yapacağınız tüm seyahatlerde, çok dikkatli olsanız dahi Aedes Aegypti Sivrisineği ısırığıyla anında enfekte duruma geçebilirsiniz.

 • Temaslı Kişilerle İletişim

Enfekte olan bireyler, kan ve tükürük teması yoluyla diğer sağlıklı kişilere hastalığın bulaşmasına sebep olabilir. Enfekte olan kişiyle sosyal mesafeyi koruyamamak, özel eşyaları ortak kullanmamak gibi durumlar risk faktörü oluşturmaktadır.

Sarı Humma Tedavi Yöntemleri

Sarıhumma hastalığı için geliştirilmiş bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Viral enfeksiyonlarda önerilen; dinlenme, iyi beslenme gibi önerilere uyarak, doktorunuzun yazacağı ağrı kesiciler takviye olarak alınmaktadır. Ağrı kesici ve semptom azaltmaya yönelik ilaç kullanımları sonrasında bakım için hastaneye yatırılabilir, burada gözlem altında tutabilirsiniz. Sarı humma enfeksiyonu kapmamak için yapılması gerekenleri bir sonraki başlığımızdan inceleyebilirsiniz.

Sarı Humma Hastalığını Önleme

Hastalıkla enfekte olan kişilerde % 20-50 oranında ölüm olması, bu hastalığı daha önemli hale getirmektedir. Günümüz için yüksek bir ölüm oranına sahip olan hastalıkla enfekte olmayı önlemek için;

1. Sarı Humma Aşısı

Güney Afrika, Güney Amerika ve hastalığın görüldüğü tropikal bölgelere seyahat edecekseniz, öncesinde zorunlu olan Sarıhumma aşısını yaptırmalısınız. Havalimanında kontroller sağlanırken,  Sarı humma aşı kartı göstermeniz talep edilecektir. Seyahatten en az 10 gün öncesinde yaptırarak, bağışıklık kazanmış şekilde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sarıhumma aşısı yan etkileri olması ihtimaline karşı seyahatinizden hemen önce aşı yaptırmanız tavsiye edilmez. Bu nedenle 10 – 15 gün öncesinde yaptırmanız önerilmektedir.

2. Sivrisinek Koruması

Sivrisinek ısırıklarıyla yayılan enfeksiyon için kendinizi sivrisineklerden korumanız oldukça önemlidir. Isırıklara maruz kalmamak için sivrisineklerin en aktif olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya ve sivrisinek istilası olan bölgelerde uzun kollu giyinmeye çalışmalısınız.

Bunun yanı sıra konakladığınız yerde cam açmak yerine, klima kullanabilir dışarıdan içeriye sivrisinek gelmesini engelleyebilirsiniz. Uyurken ısırmalara karşı cibinlik kullanımı da alınabilecek önlemler arasındadır.

3. Sivrisinek İlacı

Kıyafetlerinize, derinize ve eşyalarınızın üstüne uygulayacağınız ilaç, sivrisineklere karşı kısmı koruma sağlayabilir. Cildinizde kullanımı sorun olmayacak olan sivrisinek ilaçları, kıyafetler dışında açık kalan kısımlara uygulayarak ısırıklara karşı önlem alabilirsiniz.

Günümüzde artan Covid-19 Virüsü gibi salgın hastalıklara karşı önceden önlem alarak kendimizi ve çevremizi korumamız sağlığımız açısından büyük önem taşıyor. Bebekler ve 60 yaş üstü kişilerde görülen salgın hastalıklar normalden daha fazla etki ederek ölümcül olabildiği için hastalık öncesi önlemler dikkate alınmasında fayda var. Sarı humma hastalığı Güney Afrika ülkelerinde görülmekle beraber, virüs taşıyan kişilerle olası temaslar nedeniyle hastalığın belirtileri görülebilir. Her türlü acil durum yardımı için size en yakın Avicenna Hastanesi’ne başvurabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Virüs taşıyan bir sinek ısırdığında kaç güne belirtileri görülür?

Sarıhumma virüsüyle enfekte olduktan 3-6 gün sonrasında belirtiler kendini göstermeye başlayacaktır.

Sarıhumma hastalığı nasıl teşhis edilir?

Sarıhumma hastalığın teşhisi için sağlık kuruluşlarında kan testi yapılması yeterlidir.

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣