Subdural Hematoma | Doktor Taşkan Akdeniz

 • Nedir

  Subdural Hematoma, iyi huylu beyin kanaması türü olarak tanımlanabilir.

 • Belirtileri

  Uyku bozuklukları, yoğun uyku isteği, konuşma problemleri, bölgesel kuvvet kaybı ve nöbetler, subdural hematomanın belirtileri arasındadır.

 • Nedenleri

  Kafaya alınan küçük bir darbe ile oluşan küçük kanamaların zamanla büyümesi ve beyin dokusu ile kafa tası arasındaki bölgede şişme yapmasıyla oluşur.

 • Tedavisi

  Kanamanın bölgedeki kalınlığı 1 santimetreden küçükse ilaç, büyük ise cerrahi operasyon ile tedavi edilir.

Ataşehir Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Bölümü Operatör Doktoru Taşkan Akdeniz, Kronik Subdural Hematoma hastalığı hakkında bilgiler verdi. Neurosurgery alanında uzman doktorumuz, bu beyin kanaması türünün ortaya çıkış nedenlerini ve tedavisini anlattı.

Subdural Hematoma Nedir?

Subdural hematoma nedir diye merak eden hastalar için en basit tanımla kronik subdural hematoma, bir beyin kanaması türüdür. Fakat bu beyin kanaması türü, iyi huylu bir beyin kanaması olarak tanımlanabilir. İlerleyen yaşlarda görülen bu hastalık, kafaya alınan bir darbe ile ortaya çıkan minik kanamaların zamanla büyümesi ve beyin dokusu ile kafa tası arasına sıkışmasıdır. Bu sıkışmalar, beyin dokusuna baskı yapabilir ve çeşitli sıkıntılara yol açabilir.

Belirtileri

Genellikle yaşlılarda görülen bu beyin kanaması türü belli başlı belirtiler gösterir. Belirtileri ilk olarak 3 ile 4 hafta sonra kendisini göstermeye başlar ve bu zamana kadar herhangi bir belirti göstermez. Hastalar ilk olarak uyku bozuklukları, uykuya yoğun eğilim, konuşma bozuklukları, nöbet geçirme ve bölgesel kuvvet kayıpları belirtileri gösterebilir.

Kronik Beyin Kanaması Tedavisi

Eğer kanamanın kalınlığı 1 santimetreyi geçmemiş ise ilaç tedavisi uygulanır. Eğer kanama 1 santimetre kalınlığını geçmiş ise, diğer beyin kanaması ameliyatlarına göre oldukça basit bir operasyon ile hastalık tedavi edilebiliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.