Subdural Hematoma

 • Nedir

  Subdural Hematoma, iyi huylu beyin kanaması türü olarak tanımlanabilir.

 • Belirtileri

  Uyku bozuklukları, yoğun uyku isteği, konuşma problemleri, bölgesel kuvvet kaybı ve nöbetler, subdural hematomanın belirtileri arasındadır.

 • Nedenleri

  Kafaya alınan küçük bir darbe ile oluşan küçük kanamaların zamanla büyümesi ve beyin dokusu ile kafa tası arasındaki bölgede şişme yapmasıyla oluşur.

 • Tedavisi

  Kanamanın bölgedeki kalınlığı 1 santimetreden küçükse ilaç, büyük ise cerrahi operasyon ile tedavi edilir.

Ataşehir Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Bölümü Operatör Doktoru Taşkan Akdeniz, Kronik Subdural Hematoma hastalığı hakkında bilgiler verdi. Neurosurgery alanında uzman doktorumuz, bu beyin kanaması türünün ortaya çıkış nedenlerini ve tedavisini anlattı.

Subdural Hematoma Nedir?

Subdural hematoma nedir diye merak eden hastalar için en basit tanımla kronik subdural hematoma, bir beyin kanaması türüdür. Fakat bu beyin kanaması türü, iyi huylu bir beyin kanaması olarak tanımlanabilir. İlerleyen yaşlarda görülen bu hastalık, kafaya alınan bir darbe ile ortaya çıkan minik kanamaların zamanla büyümesi ve beyin dokusu ile kafa tası arasına sıkışmasıdır. Bu sıkışmalar, beyin dokusuna baskı yapabilir ve çeşitli sıkıntılara yol açabilir.

Belirtileri

Genellikle yaşlılarda görülen bu beyin kanaması türü belli başlı belirtiler gösterir. Belirtileri ilk olarak 3 ile 4 hafta sonra kendisini göstermeye başlar ve bu zamana kadar herhangi bir belirti göstermez. Hastalar ilk olarak uyku bozuklukları, uykuya yoğun eğilim, konuşma bozuklukları, nöbet geçirme ve bölgesel kuvvet kayıpları belirtileri gösterebilir.

Kronik Beyin Kanaması Tedavisi

Eğer kanamanın kalınlığı 1 santimetreyi geçmemiş ise ilaç tedavisi uygulanır. Eğer kanama 1 santimetre kalınlığını geçmiş ise, diğer beyin kanaması ameliyatlarına göre oldukça basit bir operasyon ile hastalık tedavi edilebiliyor.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.