Suda Doğum

Suda doğum, gün geçtikçe daha fazla kadının tercih ettiği doğum yöntemlerinden biri olmuştur.

Suda Doğum Nedir?

Bu doğum şekli son yıllarda anne adaylarının adını sık sık duyduğu, Avrupa ve Amerika’da yaygınlaşan bir yöntemdir.  Özünde suyun, doğum öncesindeki kasılmalar ve doğum esnasında kullanıldığı tüm doğum çeşitlerini içerisine alan, kapsayıcı bir terimdir.  Eğer anne doğumdan önce suyun içinde durduysa ve doğumdan sonra suya girdiyse buna suda yapılan doğum, eğer anne doğumu suyun içerisine yaptıysa buna suya doğum adı verilir.

Suda Doğum Nasıl Olur?

Bu doğum yöntemi bilindiği üzere ikiye ayrılır. Anne bebek doğmadan önce, özellikle doğumun birinci evresinde, bebek doğmadan önce su havuzuna girerek suyun rahatlatıcı ve ağrıyı azaltıcı etkilerinden yararlanır. Daha sonra anne istediği evrede havuzdan çıkar ve doğum havuzun dışında gerçekleşir. Anne doğumun son aşamalarında havuza girer, sorun yaşamaz ve havuzdan çıkmaz ise doğum suya gerçekleşir. Buna da suya doğum adı verilmektedir. Bunlar, içerisinde suyun yer aldığı doğum çeşitleri ve doğum şekilleri olarak öne çıkar. İyi bir doğal doğum ve ağrısız doğum yöntemidir.

Doğum Suyu Nasıl Gelir?

Amniyotik sıvı çevredeki sıcaklığı sabit tutarken bebeğin akciğerlerinin ve sindirim siteminin gelişmesine de aynı anda yardımcı olmaktadır. Doğum anında yırtılması beklenen amniyon kesesinin erken dönemde yırtılması sonucunda amniyon sıvısı boşalır. Doğum suyunun gelmesi, bu amniyon kesesinin içindeki sıvının boşalmasıdır. Bu sıvı bazı durumlarda gereğinden az veya fazla olabilmektedir.

Hamilelikte suyun fazla olması durumuna, polihidroamnios adı verilmektedir. Amniyotik sıvı hacmi, sıvının yapımı ile harcanması arasındaki balansı sağlamaktadır. Amniyotik sıvı özellikle gebeliğin orta ve geç dönemlerinde, fetal idrar yapımı ve fetal akciğerlerdeki alveolar sıvının dışarıya çıkması ile oluşmaktadır. Bunun dışında plasenta problemlerinden kaynaklı bebeğin suyunun azalma ihtimali de bulunmaktadır.

Hamilelikte suyun azalması demek, plasenta bebeğe yeterli oksijen ve besin desteğini sağlayamaması demektir. Daha ayrıntılı açıklayacak olursak,  bebeğin suyu bebeğin böbreklerinden süzülen idrarlardan oluşmaktadır. Doğal olarak bebeğin suyunun azalması yeteri kadar idrar yapmadığının göstergesi olabilmektedir. Bu da bebeğin oksijen almasında sıkıntı olduğu ve rahim içinde streste olduğunu göstermektedir. Hamilelikte suyun azalıp azalmadığı ise, genellikle doktor muayenelerinde anlaşılabilmektedir.

Suda Doğum Neden Tercih Edilir?

Bu yöntem anne adayının stresini azaltmada oldukça etkili bir yöntem olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda bebek için de anne karnının dışındaki ortama daha yumuşak bir geçiş olanağı sağlaması, anne adayları nezdinde onu çok cazip kılmaktadır.  Suyun sağladığı doğal ve rahatlatıcı ortam sayesinde hem anne hem de bebek normalden çok daha az bir travmaya maruz kalmaktadırlar.

Bu doğum şeklinin seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için birçok sağlık merkezini araştırmanız sizin için faydalı olacaktır. Bazı hastaneler küvette doğum yapmanıza izin verir, ancak hemen sonra hastane yatağında doğum yapmanızı ister. Bazıları da doğumun tüm aşamalarını küvette geçirmenize izin verebilir. Her hastanenin kendine göre ek kuralları ve uygulamaları olabilmektedir. Doğum anında sürprizlerle karşılaşmamak için güvendiğiniz sağlık merkezlerine gitmeniz önemli bir noktadır.

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?

Bu doğum şeklinin faydaları saymakla bitmez. Suyun rahatlatıcı etkisi, tüm annelerin bu deneyimi travmasız atlatmasını sağlar. Burada suyun en büyük avantajı rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliğidir. Diğer özellikleri ise şöyle sıralanabilir:

  • Doğum süresini kısaltır
  • Su bebeğin stresini azaltır ve bebeğe güven hissi verir
  • Annenin vücut ağrıları azaldığı için doğum esnasında hareketliliği kolaylaştırır
  • Anne vücudunda daha az hasara neden olur
  • Doğum esnasında müdahale oranlarında azalmaya neden olur

Sezaryen Doğum

Bu doğum yönteminin yıllar içerisinde sezaryen ile doğum oranlarının azalmasında büyük etkisi olmuştur. Genelde normal doğum yapmayı bekleyen anneler, elde olmayan sebepler ile sezaryen doğuma alınabilirler. Bu yöntem, beklenmedik sezaryen sürprizinin yaşanması şansını azaltır.

Suda Doğumun Ruhsal Etkisi

Bu doğum şeklinin sadece fiziksel olarak rahatlama değil, ruhsal olarak da rahatlama sağladığı bilinmektedir. Anne rahat bir doğum yaşar ve doğumdan memnuniyeti artmış olur. Sanılanın aksine herhangi bir kanıtlanan dezavantajı yoktur.

Bebeklere Etkisi

Bebeklerde suda yapılan doğumun ardından, kanıtlanan ve anlamlı bir enfeksiyon artışı seyredilmemiştir. Doğru gözetlemeyle birlikte, bebekte su yutma, bebeğin kaybedilmesi gibi istenmeyen sonuçların oranları, karada doğumdaki oranlardan fazla değildir.

Suda Doğum Öncesi

Anne suda yapılan doğumun öncesinde mutlaka eğitime alınmalıdır. Annenin bu yöntem için uygun aday olması gerekmektedir. Bu uygunluk, doktor tarafından belirlenir. Riskli gebelikler bu yöntem için uygun değildir. Anne ve sağlık personeli arasında iletişim ve güven ortamı mutlaka kurulmalıdır. Bu doğum şeklinin en büyük özelliği olan huzur ortamı mutlaka sağlanmış olmalıdır.

Suda Doğum Kimler İçin Uygun Değildir?

Tansiyon hastası annelere, 37 hafta öncesi ve 42 hafta sonrası gebelik yaşayan annelere, iri bebek durumunda, bebeğin ters geldiği durumlarda, anne ikiz ya da daha fazla bebeğe doğum yapacaksa, annenin kilo fazlası varsa, anneden gelen suda bebeğin ilk dışkısı varsa, genital bölgede viral enfeksiyon varsa bu yöntem tavsiye edilmez. Bunun dışındaki az riski annelerde suya doğum tavsiye edilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte suyu fazla olup doğum yapanlar zarar görür mü?

Birçok vakada gebelik suyunun fazla olması sorun yaratmaz, ancak bazı durumlarda doğum sırasında komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bunlar; plasentanın doğumdan önce rahim duvarından ayrılması, doğum sonu kanamaları, erken doğum veya nadiren de olsa ölü doğum şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Suda doğum nasıl yapılır?

İçi sıcak su dolu bir fanusun içinde yapılmaktadır. Bir küvet ya da havuzun 37 derece su ile doldurularak hazırlandığı bir yerde işlem gerçekleşmektedir. Sıcak su anneyi rahatlatarak kaslarının gevşemesini sağlar. Bu doğum şeklinde normal doğumdan dolayı oluşacak komplikasyonların önüne geçilebilmektedir.

Suda doğum yapmak acısız mı?

Bu doğum şekli ağrıyı azaltmada etkili değildir. Yalnızca bebeğin çıkması için açılması gereken kanalların daha rahat açılmasını sağlayarak doğumun kısa sürede kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanır. Ancak, bu ağrısız bir doğum olacağı anlamına gelmez.

Suda doğum riskli mi?

Su ısısı olması gerekenden yüksek olursa annenin tansiyonu düşebilir. Bu da anne ve bebeği doğal olarak riske sokar. O yüzden suyun ısı kontrolü çok önemlidir. Diğer önemli risklerden biri de enfeksiyon kapma riskidir. Özellikle bu doğum şeklinde enfeksiyon riski yüksektir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.