Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sağlıklı beslenme planı, kilonuzu yönetmenize yardımcı olan çeşitli sağlıklı yiyecekleri içerir. Kendinize en uygun beslenme pratikleri ile ömür boyu beyin fonksiyonundan fiziksel performansa kadar yaşamınızı tüm yönleriyle iyileştirebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Günümüzde obezite, diyabet, insülin direnci gibi metabolik hastalıkların görülmesinde artış mevcut olmaktadır. Tabii bu artışın görülmesinde sağlıklı yiyecekler ve beslenme hakkında doğru bilgiye sahip olunmamasının büyük bir payı vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenme programı ile yaşamını sürdürmemenin, hareketsiz bir yaşama sahip olmanın katkısı da büyüktür. Diyetisyenler, kişileri dengeli ve düzenli beslenmek konusunda yönlendirerek, beslenme alışkanlıklarının doğru oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda kişiye özel hazırladıkları sağlıklı kilo verme diyeti veya sağlıklı kilo alma diyeti ile doğru beslenme alışkanlıklarını da kazandırmaya çalışmaktadırlar. Bu sayede kişinin hem sağlığı iyileşir hem de kilo kontrolü sağlanmış olur. Bunlarla birlikte bilinenin tersine az yemek yiyerek zayıflanmaz, dengeli ve sağlıklı beslenme ile kilo kontrolü oluşturulabilir.

Dengeli Yaşam

Sağlıklı ve dengeli yaşamın anahtarı öncelikle iyi bir beslenme alışkanlığına sahip olmaktan geçmektedir. Kötü beslenme alışkanlığına sahip olan bireyler genellikle bunun farkında olmaktadırlar. Ancak sağlıklı yemek listesinin kendileri için keyif verici olmadığını düşünerek bu fikirden tamamen uzaklaşmaktadırlar. Fakat ne yazık ki ilerleyen dönemlerde kontrolsüz beslenme şekilleri obezite ile birlikte daha birçok hastalığın gelişmesine neden olmaktadır. Bu sebeple günümüzde birçok insan daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme programını uygulayabilmek için alanında uzman diyetisyenlere başvurmaktadır. Bu süreçten sonra uygulanan sağlık diyeti ile daha uzun ve zinde bir hayat sürülebilmektedir.

1 Aylık Sağlıklı Beslenme Programı Nasıl Hazırlanır?

Kötü beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek veya var olan sağlıklı beslenme programınızı iyileştirmek için bir diyetisyene başvurduğunuzda öncelikle hastalık bilginiz alınmaktadır. Bunun ardından belli başlı kan tahlilleri ve vücut analizleri yapılarak, analizler ışığında interaktif bir şekilde bulunduğunuz yaşa göre sağlıklı beslenme listesi hazırlanmaktadır. Sabah öğle akşam sağlıklı besinler listesi ile kişiler, dengeli ve zinde bir yaşam için ilk adımı atmış olurlar. Burada önemli olan, bu dengeli beslenme listesini istikrarlı bir şekilde uygulayarak yaşam tarzı haline getirmektir. Aynı zamanda sağlıklı kilo alımı ya da kilo verimi de bu programlarla sağlanmış olmaktadır.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Doğru beslenme protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin gibi besin ögelerini dengeli bir şekilde vücuda almaktır. Bu kapsamda karşılarına genel olarak dengeli beslenme programı ya da listesi gibi sonuçlar çıkar. Bu noktada yapılacak en doğru hareket iyi bir diyetisyene gözükmektir. Ataşehir Avicenna Hastanesi, kilosunu korumak ya da zayıflamak isteyen hastaları için sağlıklı yaşam konusunda hizmet vermektedir. Bu kapsamda hastanemiz, kas kütlesinin korunmasına dikkat ederek, hastalarına doğru beslenme alışkanlığı kazandırmaya çalışmaktadır.

Sağlıklı Beslenme Önerileri

Size en uygun beslenme programını başvurduğunuz diyetisyeniniz, en doğru şekilde hazırlayacaktır. Bununla beraber dengeli ve sağlıklı beslenme listesinde karbonhidrat, yağ, protein dengesinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir.

Sağlıklı bir beslenme listesinde olması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Meyve: Dondurulmuş veya konserve meyveleri tüketmemeye özen gösterin. Bununla beraber kivi ve muz gibi şeker bakımından yüksek içerikli meyveleri olabildiğince az tüketmeye çalışın. İyi bir sağlıklı menüde taze meyvelere mutlaka yer verilmelidir.
  • Sebze: Sebzeleri olabildiğince az miktarda pişirmeye ve doğrarken bıçak kullanmamaya özen gösterin. Bir sebze yemeği ne kadar az işlem görürse, içindeki bileşenleri o kadar korumaktadır.
  • Kalsiyumdan Zengin Gıdalar: Yağsız ve az yağlı sütün yanı sıra, ilave şeker içermeyen az yağlı ve yağsız yoğurtları tüketerek kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Et Tüketimi: Protein ihtiyacımızın çoğunu et ve et ürünlerinden karşılayabilirsiniz. Bununla birlikte etleri tavada kızartarak pişirmek yerine haşlama veya fırında pişirme tekniklerini uygulamanız önemlidir. Genellikle sağlıklı öğle yemeği listelerinde bir numara olan et tüketimini de aşırıya kaçmadan ayarlamanız gerekmektedir.
  • Karbonhidrat: Bilinenin aksine iyi bir sağlıklı beslenme listesinde karbonhidratlar da yer almalıdır. Ancak diğer bileşenlerle (protein ve yağ gibi) dengeli bir şekilde miktarı ayarlanmalıdır.
  • İçecek: Sıvı alımı yalnızca su ile sınırlandırılmamalıdır. Bunun yanında dengeli olacak şekilde kahve ve çaylar ekleyebilirsiniz.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir diyet, daha iyi bir yaşam tarzının en önemli parçasıdır. Ancak özellikle hamileyseniz veya hamilelik planlıyorsanız bu daha da önemli bir hale gelmektedir. Hamilelikte sağlıklı beslenmek, bebeğinizin gelişmesine ve büyümesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bunun için özel bir diyete girmenize gerek yoktur. Ama sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu doğru besin dengesini elde etmek gerekmektedir. Bunun için her gün çeşitli yiyeceklerden dengeli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte vitamin ve mineralleri yediğiniz yiyeceklerden almanız en iyisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aç kalarak kilo vermek sağlıklı mıdır?

Yapılan zayıflama diyetlerinde aç kalmayı esas almak son derece yanlış bir uygulamadır. Vücut bu şekilde metabolizmayı yavaşlatır ve yağı yakmak yerine depolama mekanizması geliştirmektedir. Bilinçsiz yapılan diyetlerde folik asit, demir ve B12 vitamini yeterince alınmadığı için bağışıklık sistemi de zayıf düşer.

Vitamin kullanmak kilo aldırır mı?

Vitaminler kalori içermediğinden kilo aldırmazlar. Aksine sağlığımızın korunması için gerekli olan bileşenlerden biridir.

Kahvaltı yapmadan diyet yapmam uygun olur mu?

8-12 saatlik açlıktan sonra vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılayacak en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı atlanırsa gün içerisinde kan şekeri düşeceğinden doyma hissi olmaz. Özellikle akşam yemeklerinde çok hızlı ve fazla miktarda yemek yemenize neden olur. Bu sebeple düşünülenin tersine kilo vermek yerine artışa sebep olabilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣