Sürekli İdrar (Çiş) Var Hissi ve Nedenleri?

Sürekli İdrar (Çiş) Var Hissi ve Nedenleri?- üretra

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kadınlarda ve erkeklerde bazı basit enfeksiyonlara ve hastalıklara bağlı olarak sürekli idrar var hissi oluşabilmektedir. Bu şikayete sahip olan hastalar sık sık lavaboya gitme ihtiyacı hisseder fakat gittiklerinde ya idrar yapmazlar ya da çok az yaparlar.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Sürekli İdrar(çiş) Var Hissi ve Nedenleri?”  hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Sürekli İdrar Var Hissi

Kadınlarda sürekli idrar var hissi psikolojik, genetik yada bazı hastalıklardan kaynaklı olabilir. Diğer taraftan erkeklerde bu durum çok ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu günde 4-8 kez idrara çıkmak normal kabul edilmektedir. 8’ den fazla çıkmak ise bir uzman kontrolü gerektirdiğini söyler.

İdrar, vücudun ürik asit, su, toksin gibi artık sıvıları barındırır. Bu atık sıvılar idrar ile vücuttan atılmaktadır. Normal şartlarda idrar, doygunluk noktasına ulaşana kadar mesanede kalır. Sonrasında biriken idrar vücuttan atılır fakat bazı durumlarda ise mesane tam dolmadan idrara çıkma isteği doğmaktadır.

Erkeklerde Sürekli İdrar Hissi

Sürekli idrarı varmış gibi hisseden erkeklerde bu durum, psikolojik ve ya fizyolojik koşullar sebebi ile olabileceği gibi önemli sağlık sorunları sebebi ile de oluşabilmektedir. Bu sebeple bu şikayete sahip kişinin mutlaka bir uzmana muayene olması gerekmektedir.

Erkeklerde sürekli idrar hissine sebep olabilen durumlar ve hastalıklar aşağıda açıklanmıştır.

İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonu dokuların tahriş olmasına ve iltihaplanmasına yol açmaktadır. Bu tahriş ve iltihaplanma sürekli idrar yapma hissi meydana getirmektedir.

İçecek türleri: Kafein bakımından zengin veya metabolizmayı hızlandırıcı içeceklerin fazla tüketilmesi, idrara çıkma sıklığını arttırmaktadır.

Yaşlılık: Yaşlanma beraberinde idrar yollarında ve mesanede bulunan  kaslarda işlev azalır. Bu sebeple idrar tutmak zorlaşır ve özellikle geceleri idrar yapma ihtiyacı artar.

İlaç kullanımı: İdrar söktürücü özelliklere sahip ilaçların düzenli kullanımı sık idrara çıkma isteği meydana getirmektedir.

Diyabet: Şeker hastalığı halinde kanda bulunan şeker oranı düzensiz olduğundan dolayı böbrekler normalden daha fazla çalışır. Dolayısıyla vücuttan atılması gereken sıvı oranı da giderek artar. Özellikle de şeker hastalığının erken belirtilerden birisi de sık idrara çıkma isteğidir.

Böbrek hastalıkları: Böbrek yetmezliğinin bazı safhalarında sık sık idrara çıkma isteği meydana gelmektedir.

Prostat bezi büyümesi: Özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde karşılaşılan bir sorundur. Fakat bazen daha genç erkeklerde de görülmektedir. Önemli bir sağlık sorunu olarak karşımızı çıkar. Prostat bezi büyümesi sonucu idrar kanalını sıkışır ve tıkanır. Tedavi edilmediği takdirde hastanın yaşam kalitesini düşürecek çeşitli hastalıklara yol açan bu hastalık sık sık idrarın gelmesine sebep olabilir.

Kadınlarda Sürekli İdrar Hissi

Erkeklerde sürekli idrar hissine sebep olabilen, idrar yolu enfeksiyonları, içecek türleri, ilaç kullanımı ve diyabet kadınlarda da sürekli idrar hissine sebep olabilir. Bunların yanında şunlar da kadınlarda sürekli idrar hissine sebep olan diğer önemli durumlardır:

Nörojenik Mesane: İdrar torbasının yani mesanenin gerekli işlevleri yerine getirmemesi sonucu, idrar boşaltımında sorunlar yaratan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişilerin en çok şikayetçi olduğu konular; idrarı kontrol edememek, çok sık tuvalete gitmek, idrarda yanma hissetmek gibi konulardır.

Sistit: Sistit, genellikle idrar yolu enfeksiyonunun ikincil etkisi olarak ortaya çıkan mesane enfeksiyonudur. Ağrılı ve acılı geçer. Sistit tedavisi ertelenirse enfeksiyon böbreklere ulaşarak ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sistit hastalığı çok sık lavaboya gitme ihtiyacı doğurabilmektedir.

Gebelik: Gebeliğin son üç ayında, bebek ve rahim hacmi artar. Bununla beraber idrar yollarına baskı artar ve idrar miktarında artış yaşanır. Sonucunda ise sürekli idrar yapma hissi doğar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Sürekli idrar hissine neden olan durum ve ya hastalık ile bağlantılı olarak tedavisi yapılmaktadır. Bu şikayeteler sahip olan kişi mutlaka uzman bir doktora muayene olmalıdır. Uzman değerlendirmesi sonucu ciddi bir sağlık sorununun olup olmadığı netleşmekte ve ona uygun tedavi planı oluşturulmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sürekli idrarın gelmesi?

Kadınlarda sürekli idrar hissi psikolojik, genetik yada bazı hastalıklardan kaynaklı olabilir. Erkeklerde bu durum çok ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu günde 4-8 kez idrara çıkmanın normal olduğunu göstermektedir. 8’ den fazla çıkmanın ise bir uzman kontrolü gerektirdiğini söyler.

Kadınlarda sık idrara çıkma?

Bu sorun idrar yolu enfeksiyonları, içecek türleri, ilaç kullanımı, diyabet, nörojenik mesane, sistit ve gebelik ile ilgili olabilmektedir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu?

İdrar yolu enfeksiyonu dokuların tahriş olmasına ve iltihaplanmasına yol açmaktadır. Bu tahriş ve iltihaplanma,  sürekli idrar yapma hissi meydana getirmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣