Lazer Epilasyon Nedir? Zararlı Mıdır?

Lazer Epilasyon Nedir? Zararlı Mıdır?- lazer uygulanan bacak

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Özel dalga boyuna sahip ışınlar yardımıyla istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulmaya yardımcı olan işleme lazer epilasyon denilmektedir. Hem kadınlar hem erkekler tarafından tercih edilmektedir. Lazer ışığı kıl köküne yoğunlaşarak ısı verir. Verdiği ışın ve ısı ile kıl kökünü tahrip eder. Acısız ve ağrısız bir yöntemdir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Lazer Epilasyon Nedir? Zararlı Mıdır?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Lazer Epilasyon Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Lazer Epilasyon Nedir?

İstenmeyen tüy ve kıllardan kalıcı olarak kurtulmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Vücudun tüm bölgelerine uygulanabilmektedir. Uzman kişiler tarafından lazer uygulanacak bölgedeki tüylerin rengi ve kalınlığına bağlı olarak en uygun cihaz tercih edilerek lazer işlemi yapılır. Lazer epilasyon, cilde zarar vermeden yalnızca kıl köküne yoğunlaşarak, kökteki pigment (renk veren madde) yapısına inmekte, kökün kendisini ve kökü besleyici damarları tahrip etmektedir.

Lazer Işını Nedir?

Diğer ışınlardan farklı olarak lazer ışını, tek dalga boyunda ve düz bir demet halinde yayılım gösterir. Bu ışın demet özellikle lazer epilasyon başta olmak üzere tıbbi ve estetik birçok alanda kullanılmaktadır. Lazer ışını cilde herhangi bir zarar vermez. Diğer yandan bu ışının oluşturmuş olduğu ani ısı koyu renkli tüyler üzerinde daha büyük etki sağlamaktadır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Cildin üzerine lazer ışınlarının atılması ile yapılmaktadır. Öncelikle lazer epilasyon cihazının başlığı, ışınlar ile cilt yüzeyini tarar. Sonrasında cilde ulaşan ışınlar melanin yani tüye rengini veren madde tarafından tutulur. Ardından lazer ışınının ilettiği enerji, tüy yüzeyinde ısı enerjisine dönüşür. Bu ısı tüyden, tüy köküne iletilir. Böylelikle kıl kökü ve kıl kökünü besleyen damarlar tahrip olur. Bu işlemin belli seanslarda yapılması sonucu istenilen bölgede yer alan tüm kıl ve tüylerden kurtulunur.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lazer epilasyonun uygulanabileceği bölgeler şunlardır:

 • Kol

 • Bacak

 • Koltuk altı

 • Genital bölge

 • Yüz

 • Sakal üstü

 • Sırt

 • Boyun çevresi

 • Göğüs çevresi

Lazer Epilasyondan Önce ve Sonra Ne Yapılmalı?

Bu uygulamadan önce ve sonra 15 gün boyunca tüylere dokunulmamış olması gerekmektedir. Yalnızca lazer olmadan bir gün önce yüz bölgesi hariç olmak kaydıyla lazer olunacak bölgedeki tüyler jilet yardımı ile temizlenmelidir. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi ve rengi gibi parametrelere  göre uygun cihaz seçilir ve istenilen bölgeye seri atışlar yapılır. Kadınlarda adet döneminden 5 gün öncesinde ve sonrasında bu işlemin yapılması tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında işlemin yapıldığı gün, işlem yapılan bölgenin terlememesine ve ıslanmamasına dikkat edilmelidir.

Lazer Epilasyon Ne Kadar Sürer?

Bu süre işlemin yapıldığı bölgeye, kıl köküne, kıl yoğunluğuna ayrıca rengine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak ise;

Bacak ve kol bölgesi 20 dk- 45 dk

Yüz bölgesi 2-10 dk.

Koltuk altı ve genital bölge 20-30 dk. arası sürmektedir.

Kıl Rengi ve Kıl Kalınlığı

Lazer epilasyon işleminden sonuç almada kıl rengi ve kalınlığı belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Lazer ışınları koyu renk kılları daha net görebilmektedir bu sebeple kılları, tüyleri koyu renkli olan kişilerde daha kısa sürede sonuç vermektedir. Diğer yandan beyaz ten rengi olan kişilerde daha yüksek ısılarda bu işlem gerçekleşebilir çünkü ten rengi üzerinde kıllar daha net görülür. Bu sebeple yine daha kısa sürede sonuç alınabilir. Daha koyu tenli kişilerde daha düşük ısılar ile çalışıldığı için sonuç almak birkaç seans daha uzayabilmektedir. Kıl kalınlığı ise lazer ışının emilim süresi ile doğru orantılıdır. Kıl ne kadar kalın ise sonuç o kadar hızlı alınır.

Seans Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Seanslar aylık olarak uygulanmaktadır. Genellikle sonuç alana dek her ay, adet döneminize göre seçtiğiniz gün seans almanız tavsiye edilmektedir.

Kalıcı Mıdır?

Orjinal cihazlar ile doğru şekilde yapılan lazer uygulamaları sonrasında yok olan tüyler tekrar çıkmamaktadır.

Lazer Epilasyon Zararlı Mıdır?

Lazer epilasyon yalnızca kıl köküne etki ederler. Uygun ısıda verildiği takdirde cilt üzerinde bir hasara neden olmazlar. Diğer taraftan bazı durumlarda yanlış uzmanlar tarafından kişiye yüksek ısı verilmektedir. Bu cilt üzerinde kahverengi lekelere yol açabilmektedir. Bu lekeler sonradan geçebilir veya izi kalabilir. Diğer önemli bir nokta şu ki; genital bölgeye lazer uygulanması tehlikeli değildir. Lazer ışınları deri altına inmez bu sebeple bu bölgeye negatif bir etkisi gözlemlenmez.

Kimler Lazer Epilasyon Yaptıramaz?

 • Hormon bozukluğu tedavisi görenler

 • Cilt kanseri olanlar

 • Kıl rengi sarı, gri, beyaz ya da kızıl olanlar

 • Hamileler

 • Çok ince ve çok yumuşak kıl yapısına sahip olanlar

 • Solaryum veya güneş sonucu bronzlaşanlar

 • Kısırlık tedavisi görenler

 • Cildinde açık yara bulunanlar

 • Roaccutane kullananlar

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Lazer çeşitleri?

Avicenna Ataşehir Hastanemizde bulunan çeşitleri; soprano titanium ve CYNOSURE alexandrite nd:yag’ dır.

Erkek lazer epilasyon?

Erkekler de kadınlar gibi lazer epilasyondan faydalanabilirler. Özellikle sırt, göğüs ve sakal üstü bölge erkeklerin lazer için en çok tercih ettiği bölgelerdendir.

Lazer epilasyon fiyatları?

Avicenna Ataşehir Hastanesinde yer alan Lazer Epilasyon Merkezimiz yenilenmiştir. Güncel fiyatlar hakkında bilgi almak için hastanemizle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣