Sürekli Üşüme Hissi Neyin Habercisidir?

Sürekli Üşüme Hissi Neyin Habercisidir?- üşüyen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bazı insanlar yaz veya kış farketmeksizin sürekli olarak üşürler. Bu üşüme hissine tüylerin diken diken olması durumu da eşlik edebilir. Bilinmelidir ki bu durum, bir takım önemli hastalıkların habercisi niteliğinde olabilir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Sürekli Üşüme Hissi Neyin Habercisidir? ” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Üşüme Neden Olur?

Üşümek bazen soğuk algınlığı, grip, bronşit, zatürre gibi hastalıklar sebebi ile olabilir. Fakat bu üşümeler hastalık süresince var olup; hastalık tedavi edildikten sonra normale döner. Diğer taraftan sürekli olarak bir ürperti, üşüme,tüylerin diken diken olması durumları yaşayan kişilerde önemli hastalıklar veya eksiklikler söz konusu olabilir.

Sürekli üşüme, titreme, iç ürpermesi, tüylerin diken diken olması durumu şunların habercisi olabilir:

1.Tiroid Bezinin Az Çalışması:

Tiroid bezinin az çalışması metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu da üşümeye yol açar. Bezin az çalışması aynı zamanda halsizlik, depresyon, el ve yüzde şişlikler, kilo alma, saç dökülmesi, adet düzensizliği gibi sorunlara da sebep olmaktadır.

2.Demir Eksikliği

Özellikle kadınlarda daha sık karşılaşılan demir eksikliği, üşüme belirtisi gösteren bir başka rahatsızlıktır. Bilinmelidir ki demir, yalnızca kanın yapısında yer almaz. Bu molekül vücutta birçok enzimin aktifleşmesinde de rol oynayan yardımcı bir faktördür. Demir eksikliği dokulara taşınan oksijenin azalması ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Bu sebeple dolaylı olarak üşüme hissini meydana getirir.

3.Kardiyovasküler Sistem Hastalıklar

Damarsal problemlere bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalıklar sonucu olan üşüme daha çok el veya ayaklarda oluşur. Aynı zamanda el ve ayaklarda renk değişikliği, morarma, uyuşma ve karıncalanma da görülmektedir.

Damar tıkanıklığı veya vasküler endotel hasarı gibi hastalıklar, kanlanmanın yetersizliği, ilgili organların beslenme bozukluğu veya lokalize bölgelerin hassasiyeti gibi sorunlara sebep olur. Bu sebeplere bağlı olarak bacaklarda ve kollarda üşüme sorunu gelişir.

4.Dolaşım Problemi

Bu tarz sorun yaşayan bireylerde üşümek en yaygın belirtilerden biri olmaktadır. Diğer taraftan bu kişilerde çeşitli egzersizler veya çok yürümenin sonucunda baldır ağrısı ortaya çıkar. Bu durum dinlendikten sonra geçer. Ayrıca bacakta yer alan kıllarda, tüylerde düzensiz dökülmeler, ayaklarda soluk renk de dolaşım problemlerinden kaynaklı meydana gelen belirtilerdir.

5.Diyabet

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet düştüğü zamanlarda üşüme belirtisi ortaya çıkar. Ayrıca buna bağlı olarak diyabete sahip olup doğru tedavi ve diyeti uygulamayan kişilerde bulanık görme, çarpıntı, terleme, nefes düzensizliği, baş dönmesi gibi şikayetler de görülmektedir.  Diğer taraftan diyabet, periferik nefropati adı verilen rahatsızlığa neden olur. Periferik nefropati, sinirlerde, ellere ve ayaklara kadar duyulan hassas bir saldırıya neden olur. Bu durum da, el ve ayaklarda uyuşukluk ve bazen ağrıya sebep olmaktadır. Bu sinirler sıcaklık hissi ile ilgili olarak beyne mesaj göndermekten sorumludurlar.

6.Yetersiz Beslenme, Anoreksiya

Yetersiz beslenme sonucunda vücutta bulunan yağ oranı azalır. Vücuttaki yağ oranının azalması vücudun ısınmak için yeterli olan enerjiyi yakamamasına sebep olur ve bu da beraberinde üşüme hissini yaratır.

Yetersiz beslenme aynı zamanda anoreksiya ve bulimia gibi yeme bozukluklarının bir belirtisi olabilmektedir. Vücuttaki yağlar, enerjiyi depolayarak vücut ısısını koruduğu ve soğuk ile mücadele etmeye yardımcı olduğu için yeme bozukluğu olan kişilerde bu mekanizma çalışamaz. Hatta bu kişiler yalnızca soğuklarda değil yaz aylarında dahi üşürler. Bazı kişilerde hipotermi yani vücut ısısının aniden düşüp yükselmesi sorunu da görülmektedir.

7.Raynaud Hastalığı

Genellikle soğuk havalarda ortaya çıkan bir hastalıktır. El ayak parmaklarında spazma bağlı olarak üşümeye neden olur. Bu durumlarda ilaç kullanımı gerekebilir.

8.Sinir Sistemi Hastalıkları

Sıklıkla üşüme hissi yaşayan kişiler, sinir sistemi hastalıklarına sahip olabilir. Nöropatiler, kas hastalıkları veya multiple skleroz gibi hastalıklar üşümenin yanında, hissizlik ve hareket bozukluğuna sebep olmaktadır.

9.Anemi

Kansızlık uzun süre tedavi edilmediğinde kan değerleri uzun süre düşük kalır. Buna bağlı olarak anemi meydana gelir. Anemi’ nin en net belirtilerinden biri üşümektir.

Vücuda taşınan oksijen miktarının eksilmesi ile üşüme hissi gelişir. Kansızlık özellikle üşüme, ürperme şeklinde belirti gösterirken anemi ise düzensiz kalp atışı, yorgunluk ve nefes darlığı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu rahatsızlıkların dışında üşüme, stres ve hamilelik sebebi ile de olabilmektedir. Diğer taraftan bazı kişilerde yemek yedikten sonra üşüme hissi yaşanmaktadır. Bu vücudun yemeği sindirmeye çalıştığının veya düşük kalorili yemek yediyseniz vücut ısısının korunmaya çalıştığının bir göstergesidir.

Üşümenin Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler

  • Düzenli beslenmek.

  • Sağlıklı yağlar tüketmek. (Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado yağı)

  • Yeterli miktarda kalori almak.

  • Vücut için gerekli vitaminleri eksiksiz almak.

  • Düzenli spor yapmak.

  • Havaya uygun giyinmek.

  • Düzenli uyku düzenine sahip olmak.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çok üşümek neden olur?

Çok üşümek bazen soğuk algınlığı, grip, bronşit, zatürre gibi hastalıklar sebebi ile olabilirken bazen ise ciddi bir takım hastalıklar sebebi ile olabilmektedir. Anemi, tiroid bezi sorunları, damar ve sinir sistemi hastalıkları gibi.

Sinirlenince titreme ve üşüme neden olur?

Sinir anlarında vücutta adrenalin salgılanmaktadır. Adrenalin vücutta kalp atım hızının artmasına neden olur. Bununla birlikte üşüme, titreme, el ve ayaklarda karıncalanma, hızlı soluk alıp verme de ortaya çıkar.

Yazın üşümek neden olur? 

Yazın üşümek tiroid bezi sorunları, kansızlık, anemi, yetersiz beslenme, diyabet, sinir sistemi ve damar yolu hastalıkları gibi sebeplerden olabilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣