Romatizmayı Tetikleyen Besinler 

Romatizmayı Tetikleyen Besinler - eklem romatizması olan kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Romatizma her yaştan bireyde görülebilen kas, eklem, iskelet sistemi ve bağları etkileyen bir hastalıktır. Çeşitli ağrılara ve hareket kısıtlamalarına yol açar. Kronik olan ve çeşitlerine göre hastanın yaşam kalitesini fazlasıyla etkileyen bu hastalığı tetikleyen bazı besinler vardır. Bu besinlerden uzak durulması ile romatizmanın tetiklenme riski azalır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Romatizmayı Tetikleyen Besinler” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Romatizma Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Neredeyse birçok hastalığa iyi gelen besinler olduğu gibi, hastalığı tetikleyen ve hastalığın şiddetini arttıran besinler de vardır. Vücudumuzdaki birçok hastalık beslenmeye bağlı olarak oluşur. Bazıları ise kronik, çevresel ve diğer faktörlerden kaynaklı olarak gelişir. Beslenme yaşamımızda büyük önem taşır. Düzenli ve dengeli beslenmeyen kişilerin bağışıklık sistemi düşer. Düşen bağışıklık sistemi ise birçok hastalığın vücuda alınmasında büyük rol oynar.

Romatizma genellikle genetik ve bir takım travmalara bağlı olarak gelişir fakat, bu hastalığın göstermiş olduğu ağrıları tetikleyen ve arttıran bazı besinler vardır.

Romatizma hastalarının uzak durması gereken besinler aşağıda listelenmiştir. 

Kızartılmış yiyecekler:

Patates kızartmaları, kızartılmış hamur ürünleri, biber ve kabak gibi sebzelerin kızartılması romatizmaya sahip kişilerin ağrılarını arttırabilir. Romatizma hastalarının yüksek ısıdaki yağlarda kızarmış ürünleri yemesi tavsiye edilmez.

Şarküteri:

Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etler romatizma hastaları için risk teşkil etmektedir.

Sakatat:

Kırmızı veya beyaz etlerin sakatat grubuna giren kısımlarının tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Sakatatlar vücuttaki ürik asit üretimini arttırır.

Fruktoz ve mısır şurubu:

Şeker romatizma hastalarının birçoğuna iyi gelmez çünkü ağrıları sıklaştırır ve şiddetini arttırır. Fazla şeker inflamasyonu da artırır. Bu sebeple romatizma hastalarının özellikle fruktoz ve mısır şurubu içeren besinlerden uzak durması gerekmektedir. Pastalar, çikolatalar, şekerler, dondurmalar, jelibonlar uzak durulması gereken yiyeceklerdir.

Kalorisi yüksek yağlı besinler:

Kalorisi yüksek ve yağlı besinlerin fazla alınması vücudun birçok yerinde sorunlara yol açar. Bu sebeple romatizma hastalarına da tavsiye edilmez.

Karbonhidrat:

Beyaz un içeren karbonhidratların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Beyaz ekmek, makarna, poğaça, simit, börek gibi yiyeceklerin belli oranda azar azar tüketilmesi gerekir.

Margarin:

Margarin romatizma hastaları başta olmak üzere tüm insanların uzak durması gereken tehlikeli bir besindir. Bağışıklık sistemini bozan, kötü kolesterolü yükselten, kanser riskini arttıran bu besinin tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

İltihaplı romatizma neden olur?

Eklem romatizması ve romatoid artrit olarak bilinen bu hastalık, nedeni tam olarak bilinmeyen kronik seyreden enfeksiyonel bir sağlık problemidir. Hastaların yaşam konforunu büyük ölçüde olumsuz etkileyen eklem romatizması, enfeksiyonel olması sebebiyle çevre doku ve organlarda tutulumları görülebilmektedir.

Romatizma neden olur?

Bu hastalıkların esas nedeni tam olarak bilinmemektedir. İltihaplı romatizmaların genetik olduğu düşünülmektedir. İltihapsız vakalar ise çoğunlukla hareketsizlik, obezite ve yaralanmalar sonucunda meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması hastalığın gelişmesini tetikleyen bir diğer faktördür.

Romatizma nasıl geçer?

Kronik bir hastalık olan romatizmanın çoğu tamamen geçmez. Ancak romatizmanın türüne göre uygulanan çeşitli tedaviler ile kontrol altına alınır. Enfeksiyon olması halinde iltihap giderici antibiyotik ve kortizon tedavileri uygulanır. İlerlemiş vakalarda eklemlere direkt enjeksiyon uygulaması ile hastanın şikayetleri giderilmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣