Romatizmayı Tetikleyen Besinler 

Romatizmayı Tetikleyen Besinler - eklem romatizması olan kişi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Romatizma her yaştan bireyde görülebilen kas, eklem, iskelet sistemi ve bağları etkileyen bir hastalıktır. Çeşitli ağrılara ve hareket kısıtlamalarına yol açar. Kronik olan ve çeşitlerine göre hastanın yaşam kalitesini fazlasıyla etkileyen bu hastalığı tetikleyen bazı besinler vardır. Bu besinlerden uzak durulması ile romatizmanın tetiklenme riski azalır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Romatizmayı Tetikleyen Besinler” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Romatizma Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Neredeyse birçok hastalığa iyi gelen besinler olduğu gibi, hastalığı tetikleyen ve hastalığın şiddetini arttıran besinler de vardır. Vücudumuzdaki birçok hastalık beslenmeye bağlı olarak oluşur. Bazıları ise kronik, çevresel ve diğer faktörlerden kaynaklı olarak gelişir. Beslenme yaşamımızda büyük önem taşır. Düzenli ve dengeli beslenmeyen kişilerin bağışıklık sistemi düşer. Düşen bağışıklık sistemi ise birçok hastalığın vücuda alınmasında büyük rol oynar.

Romatizma genellikle genetik ve bir takım travmalara bağlı olarak gelişir fakat, bu hastalığın göstermiş olduğu ağrıları tetikleyen ve arttıran bazı besinler vardır.

Romatizma hastalarının uzak durması gereken besinler aşağıda listelenmiştir. 

Kızartılmış yiyecekler:

Patates kızartmaları, kızartılmış hamur ürünleri, biber ve kabak gibi sebzelerin kızartılması romatizmaya sahip kişilerin ağrılarını arttırabilir. Romatizma hastalarının yüksek ısıdaki yağlarda kızarmış ürünleri yemesi tavsiye edilmez.

Şarküteri:

Sucuk, sosis, salam gibi işlenmiş etler romatizma hastaları için risk teşkil etmektedir.

Sakatat:

Kırmızı veya beyaz etlerin sakatat grubuna giren kısımlarının tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Sakatatlar vücuttaki ürik asit üretimini arttırır.

Fruktoz ve mısır şurubu:

Şeker romatizma hastalarının birçoğuna iyi gelmez çünkü ağrıları sıklaştırır ve şiddetini arttırır. Fazla şeker inflamasyonu da artırır. Bu sebeple romatizma hastalarının özellikle fruktoz ve mısır şurubu içeren besinlerden uzak durması gerekmektedir. Pastalar, çikolatalar, şekerler, dondurmalar, jelibonlar uzak durulması gereken yiyeceklerdir.

Kalorisi yüksek yağlı besinler:

Kalorisi yüksek ve yağlı besinlerin fazla alınması vücudun birçok yerinde sorunlara yol açar. Bu sebeple romatizma hastalarına da tavsiye edilmez.

Karbonhidrat:

Beyaz un içeren karbonhidratların tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Beyaz ekmek, makarna, poğaça, simit, börek gibi yiyeceklerin belli oranda azar azar tüketilmesi gerekir.

Margarin:

Margarin romatizma hastaları başta olmak üzere tüm insanların uzak durması gereken tehlikeli bir besindir. Bağışıklık sistemini bozan, kötü kolesterolü yükselten, kanser riskini arttıran bu besinin tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

İltihaplı romatizma neden olur?

Eklem romatizması ve romatoid artrit olarak bilinen bu hastalık, nedeni tam olarak bilinmeyen kronik seyreden enfeksiyonel bir sağlık problemidir. Hastaların yaşam konforunu büyük ölçüde olumsuz etkileyen eklem romatizması, enfeksiyonel olması sebebiyle çevre doku ve organlarda tutulumları görülebilmektedir.

Romatizma neden olur?

Bu hastalıkların esas nedeni tam olarak bilinmemektedir. İltihaplı romatizmaların genetik olduğu düşünülmektedir. İltihapsız vakalar ise çoğunlukla hareketsizlik, obezite ve yaralanmalar sonucunda meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması hastalığın gelişmesini tetikleyen bir diğer faktördür.

Romatizma nasıl geçer?

Kronik bir hastalık olan romatizmanın çoğu tamamen geçmez. Ancak romatizmanın türüne göre uygulanan çeşitli tedaviler ile kontrol altına alınır. Enfeksiyon olması halinde iltihap giderici antibiyotik ve kortizon tedavileri uygulanır. İlerlemiş vakalarda eklemlere direkt enjeksiyon uygulaması ile hastanın şikayetleri giderilmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣