tansiyon holter uygulanan adam

Tansiyon Holter Nedir? Neden Kullanılır?

Kardiyoloji hastalıkları için bir tanı cihazı olarak kullanılan tansiyon holter, hastada hangi problemlerin var olup olmadığının tanısını koyar. Tansiyon ya da ritim rahatsızlıklarında, kardiyoloji uzmanları tarafından en çok kullanılan holter hakkında merak edilenleri Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri anlattı.

Tansiyon Holter Nedir?

Tansiyon holter, belli bir konum olmaksızın kalple ilgili problemlerin günlük yaşamda kayıt altına alınabilmesini sağlayan bir cihazdır. Genellikle 24 ya da 48 saat boyunca ve kimi durumlarda daha uzun sürelerde hastalara takılan bu cihazla, kalbin elektriksel faaliyetleri kayıt altına alınır. Normal Holter isimli bir fizikçi tarafından keşfedildiği için adını bu kişiden almıştır. Tansiyon problemlerinin ve ritim bozukluklarının EKG, EFOR veya geleneksel bir tansiyon aleti ile yakalanamadığı durumlarda tansiyon holter cihazına başvurulmaktadır.

Kardiyoloji uzmanları, hastanın hangi rahatsızlıklarının olup olmadığını anlamak için holter cihazlarının kaydettiği bilgileri incelerler. Eğer kalp atışları kayıt altına alınamamışsa, kablosuz tansiyon aleti türleri de hastaya takılabilmektedir. Tüm bunların yetersiz olması halinde farklı testlere de başvurulabilir. Tansiyon aleti bazı hastalar için korkutucu olabilmektedir. Fakat bu korku tamamen yersizdir. Holterler ile hastaların yaşadıkları tüm fiziksel ve psikolojik durumların vücuda etkileri gözlemlenebiliyor. Bu durumların kalp ritmine ve tansiyona ne gibi etkileri olduğu detaylıca izlenebiliyor.

Tansiyon Holter Hangi Hastalıklarda Kullanılmaktadır?

Holter aleti, kalp ve damar hastalıklarının tanılarının konmasına yönelik kullanılan bir cihazdır. Kendi içerisinde tansiyon holter ve ritim holter olarak ikiye ayrılsa da, genel olarak tansiyon holter adıyla bilinmektedir. Ritim holter, kalp ritminin genellikle 24 saat boyunca kayıt altına alınmasını sağlayan cihazdır. Çarpıntı, kalp krizi sonrası ritim bozuklukları ya da rutin ritim bozukluklarıyla ilgili olarak ölçümleri ritim holter yapar. Tansiyon aleti ise, 24, 48 ve hatta 72 saat boyunca hastada takılı kalabilen ve aralıklarla tansiyonu ölçen cihazdır. Hipertansiyon tanısı konmasında oldukça etkili bir alettir. Öte yandan hipertansiyon hastalarının tedavi sürecinin planlanması için de kullanılmaktadır. Hastaların bir gün içerisinde hangi saat aralıklarında, nelere bağlı olarak dalgalanmalar yaşadıklarını ölçmek için oldukça yararlı bir cihazdır.

Tansiyon Holter Nasıl Uygulanır?

Tansiyon ve ritim holter cihazları için farklı farklı uygulama prensipleri bulunmaktadır. Ritim holter cihazında kablolar, başka kablolara bağlı olarak vücuda takılır. Tüm kablolar tek kullanımlık pullarla vücuda bağlanır. Ritim holterin kabloları elektrot kablolardan oluşur. Bu kablolar hastaların göğüs bölgesindeki belirli noktalara yerleştirilir. Daha sonra da hastanın kalbinden gelen EKG sinyalleri kaydedilmeye başlanır. Ritim holter sonuçları uzman bir kardiyolog tarafından incelenir ve tedavi süreci planlanır. Tansiyon holter ise, tıpkı geleneksel tansiyon aleti gibi bir kolu saran bir bant bulundurur. Bu manşon, hastaların koluna yerleştirilmektedir. Sonra da manşon, holter aleti üzerine bağlanır ve kayıt süreci başlar. Hastalar, tansiyon holter kaç dakikada bir ölçer sorusunu sıklıkla sorarlar. Ölçüm aralıkları gündüz 30 dakikada bir, gece uykusunda ise 60 dakikada bir olarak ayarlanır. Tansiyon aleti, özel bir kemerle hastaların bel bölgesine sabitlenir. İlk holter tansiyon ölçümü, aletin düzgün çalıştığından emin olmak için hastane ortamında alınır. İlk sonucun doğru şekilde alınmasıyla hasta günlük yaşamına dönebilir.

Holter Takımından Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Holter takımı sonrasında hastanın farklı olarak yapması gereken özel bir şey yoktur. Ancak doktorunuz, gün içerisinde yaptıklarınızla ilgili alacağınız notları değerlendireceği için, bu notları özenle tutmanız gerekir. Doktorunuz hem cihazın kaydettiği verileri, hem de tuttuğunuz notları değerlendirerek bir sonuca varacaktır.

Kayıt başladıktan sonra her ne olursa olsun, cihaz kapatılmamalıdır. Aynı zamanda gün içerisinde hiçbir aktiviteden kaçınılmamalıdır. Hastaların bir kısmı, her gün yapmadıkları sürpriz bir aktivite ile karşılaştıkları zaman cihazı kapatmayı tercih etmektedir. Bu kesinlikle doğru değildir. Beklenmedik dahi olsa, aktivite not alınmalı ve cihaz kapatılmadan aktivite gerçekleştirilmelidir. Ancak cihazın hiçbir şekilde ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Tansiyon holter takılıyken duşa, havuza ve denize girmek, cihazı bozacaktır.

Tansiyon aleti takılıyken devamlı kullanılan ilaçların kullanımına devam edilmelidir. Ancak kullanılan ilaçlar kardiyoloji doktoruyla paylaşılmalıdır. Doktorunuz bazı ilaçları bir günlüğüne de olsa bırakmanızı isteyebilir.

Holter Takılıyken Yapılması Gerekenler

Hastaya holter takıldıktan sonra, kayıt süresince olup biteni not alması için bir form verilmektedir. Hastanın formu eksiksiz biçimde doldurması çok önemlidir. Hasta yaşadığı her şeyi ve hissettiği bütün semptomları not almalıdır. Bu notlar, tedavi sürecinin doğru planlanması için çok önemlidir. Cihazın takılacağı süre boyunca hiçbir şekilde kapatılmaması gerekmektedir.

Gündelik yaşamınızda kahve içmek, merdiven çıkmak ya da başka bir aktivitede bulunmak gibi, şikayetlerinizin ortaya çıkmasına neden olan her ne varsa, bunları tansiyon holter takılıyken de yapmaya devam etmelisiniz. Ancak bu şekilde düzgün sonuçlar alınabilir ve olması gereken tedavi süreci planlanabilir. Holter takılıyken çarpıntı gibi şikayetlerinizin oluşmasına neden olan işlerden kaçınmak, doktorun önüne aldatıcı sonuçlar geçmesine neden olacaktır. Bu yüzden holter takılı değilken yaşanan bir günün aynısının yaşanmasına özen gösterilmelidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Normal tansiyon kaç olmalıdır?

Normal tansiyonda kan basıncı büyük tansiyonda 120 mmHg, küçük tansiyonda 80 mmHg olmalıdır.

Tansiyon hangi aralıklarla ölçülmeli?

Tansiyon, sabah ve akşam günde 2 defa ölçülebilir. Sabah aç karnına ölçüm yapıldıktan sonra yine aynı şartlarda akşam aç karnına tansiyon ölçümü yapılabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Doktorlarımız

Kardiyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.