Acil Servis

acil servis tıbbi bölüm

Avicenna International Hospital Acil Servis hizmeti ile acil hastane ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanmış, son teknoloji sistemlerle donatılmıştır. Güçlü ambulans doktoru kadrosu ile acil ambulans ihtiyacı duyan hastalarına servis sağlamaktadır. Hastane acil servis ekibiyle 7 gün 24 saat hazır beklemektedir.

112 Ambulans

Avicenna International Hospital, İstanbul Anadolu Yakası’nda merkezi konumu ile tüm acil hastane ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazır beklemektedir. Bünyesinde barındırdığı ambulans doktoru kadrosuyla, acil ambulans ihtiyacı duyan herkese hizmet etmektedir. Hastane acil bölümü, diğer tüm bölümler arasındaki en kolay ulaşılabilen ve en hızlı harekete geçebilen bölümdür. Dileyen hastamız hastanemizi arayarak ambulans talebinde bulunabilir. Öte yandan, 112 Acil Servis ekipleri diledikleri hastayı hastanemize getirebilmektedirler.

Acil Servis Yapısal Durumu

Acil sağlık hizmetleri veren birimimizde, danışma, triyaj, muayene odası, resüsitasyon odası, izolasyon bölümü, müşahede bölümü, müdahale alanı, bekleme bölgesi, jinekolojik muayene odası gibi bölümler bulunmaktadır. Acil servisimiz tüm birim ve odalarıyla 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunmaktadır.

Teknolojik Donanım

Avicenna International Hospital acil ünitesi, son teknoloji donanımıyla ve deneyimli kadrosuyla 7 gün 24 saat hizmet verir. Çağın gerektirdiği son teknoloji cihazlar, hastalarımızın sağlığı için tahsis edilmektedir.

Acil Servis Hasta Karşılama

Avicenna International Hospital acil servisine gelen hastalar ve yakınları, öncelikle hasta karşılamadan sorumlu görevliler tarafından karşılanır ve yönlendirilirler. Bu süreçte refakatçi olarak hastanın yanında da bulunabilirler. Hastaların karşılanmasından sorumlu görevlilerimiz ve danışma bölümlerindeki görevlilerimiz, yönetici kadroları tarafından düzenli olarak iletişim, ahlak, etik, hastaların memnuniyeti ve hasta hakları gibi konularda denetlenirler.

Hastaların Kabul Edilmesi

Acil servisimize hastanemizin kendi ambulansı ya da 112 ambulansı ile gelen hastalar, direkt olarak sarı alana nakledilirler. Hayati tehlikesi bulunan ya da durumun ağır olduğu belirtilen hastalar ise kırmızı alana alınır. Bunun dışındaki hastalar ise kayıt işlemlerinin ardından triyaja alınır ve ardından yeşil alana yönlendirilirler. Uzman doktorlarımız tarafından değerlendirme altına alınan hastalarımızın gereken tüm acil işlemleri başlatılmış olur. Yanında bir yakını ile gelmemiş olan hastaların kayıt işlemleri, personellerimiz tarafından yürütülür. Yeşil alanda muayenesi yapılan hastaların reçetesi yazılır. Eğer tetkik gerektiren bir durum söz konusu ise hastalar, konuyla ilgili polikliniğe yönlendirilirler. Sarı alana yönlendirilen hastalar gereken muayenenin ardından durumları iyiyse ayakta tedavi altına alınır ve ardından taburcu edilirler. Yatış kararı alınan hastalar için ise gereken işlemler hızlıca yapılır ve müşahede altına alınırlar. Öte yandan durumu ağır olan hastalar direkt olarak yoğun bakım altına alınabilirler. Hastanemizde boş yatak olmaması durumunda 112 ambulans görevlileri doğrudan diğer sağlık kurumlarına doğru yönlendirilirler. Travma geçiren ya da adli vaka olarak değerlendirilen hastalar, Genel Adli Muayene Raporu olarak bilinen raporları doldurulmak üzere doktorumuza yönlendirilirler. Bu rapor, hastaların doktorlarınca imzalanır ve kaşe vurulur. Adli vaka olarak değerlendiren hastalar için polis güçleri anında bilgilendirilirler. Bu kapsamdaki hastaların hastanemize geldikleri saatleri ve gelme nedenleri kayıt altına alınır. Bu kapsamda detaylı bir adli vaka dosyası elde edilir ve bu dosya mutlaka arşivlenir. Hazırlanan detaylı raporun bir kopyası da polis güçlerine derhal teslim edilir.

Acil Servis Triyaj Süreci

Triyaj, bir konuyu ayırma, sınıflandırma ya da önceliğini belirleme olarak tanımlanabilir. Tıp dilinde ise triyaj, hastanın ön kontrolü ile birlikte müdahale önceliğinin belirlenmesi anlamında kullanılır. Tüm dünyada kabul edilen bir uygulama olan triyaj, hastaya genel olarak acil servislerde yapılan ilk müdahaledir.

Yabancı Hastalar

Acil hastane ihtiyacı ile gelen yabancı uyruklu hastalar, hasta kaydı tarafından pasaport kontrolüne alınır. Pasaport fotokopisi ve kimlik fotokopisi çekilen yabancı uyruklu hastaların kaydı yapılır. Tedavi sürecinden geçen yabancı uyruklu hastalar, daha sonra ücretlendirmeye alınır.

Hastanın Muayenesi

Kırmızı alana getirilen hastalar anında tedavi altına alınır. Durumu sabit hale getirilen hastalar gerekli servislere ya da yoğun bakıma gönderilir. Hastalar, gerektiği takdirde 112 aracılığıyla diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilebilirler. Sarı alana getirilen hastalar, burada müşahede altına alınırlar. Gereken tüm testleri ve kontrolleri hastalardan bilgi alınarak hekimlerimiz ve hemşirelerimiz tarafından yürütülür.

Laboratuvar tetkik süreci için ise kan alma işlemi bölüm hemşiresi tarafından yapılır. Tetkikler sekreterler tarafından kayıt altına alınır ve ilgili personeller tarafından laboratuvara götürülür. Radyolojik tetkikler için ise hastalar, ilgili personeller tarafından radyoloji bölümüne götürülür ve burada işlemleri tamamlanır.

Müşahede Sürecinin İlerlemesi

Müşahede altına alınan hastalarımızın ilaç isimleri, kullanım zamanları ve uygulama şekilleri kayıt altına alınır. İlaçların dozları da kayıt altına alınır ve hemşirelere bildirilir. Müşahede altına alınan hastalarımızın yatak başlarımda hemşire zilleri bulunur. Öte yandan tıbbı gaz sistemi de hazır bulunmaktadır. Hastaların bakım ve temizlik gibi süreçlerinden hemşireler sorumludur. Tahliller ya da tetkikler, hastaların bulundukları yataktan alınır.

Acil Servis Hasta Yatış Süreci

Durumu netlik kazandırılamayan müşahede altındaki hastalar, acil servis doktorları tarafından ilgili servislere sevk edilir. Hastanın durumuna en uygun servise yatışları sağlanır ve servisin uzman doktorlarına bilgi verilir.

Hastaların ve Yakınlarının Bilgilendirilmesi

Hastanemizin acil servisine başvuran hastaların ve yakınlarının bilgilendirilmeleri, ilgili personeller tarafından sağlanır. Sıra beklemek durumunda kalan hastalara, bekleme nedenleri kapsamlı bir şekilde anlatılır. Hastalar ve yakınları, yapılacak olan tüm müdahaleler hakkında ilgili acil hastane doktorları tarafından bilgilendirilirler.

Hastanın Taburcu Olması

Hastanemizin acil servisinde müşahede altında bulunan hastaların taburcu olma işlemleri, o süreçte görevli bulunan uzman hekimlerimiz tarafından yapılan bilgilendirmeler ışığında gerçekleştirilir. Taburcu olan hastaların yatak örtüleri, çarşafları ve yastıkları gibi kişisel kullanıma ayrılan tüm araç ve gereçler anında değiştirilir.

Acil Hastane Güvenliği

Hastanemizin acil servis birimi, güvenlik görevlilerimizin kontrolü altındadır. Hastalar, hasta yakınları ve sağlık personellerimiz, alanında uzman güvenlik görevlileri tarafından denetim altındadır. Bunun yanında, çok sayıda güvenlik kamerası da 7 gün 24 saat kayıt yapmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Acil serviste hangi hastalıklara bakılır?

Acil serviste; nefes darlığı, göğüs ağrısı ve sıkışması, jinekolojik acil durumlar, yaralanmalar,  kronik hastalıklar gibi acil durumların tedavileri sağlanabilir.

Acil serviste pansuman yapılır mı?

Acil serviste gerekli durumlarda pansiyon ve enfeksiyon işlemleri yapılabilmektedir.

Acil servis her zaman açık mı?

Hastanelerin acil servisleri haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren bölümlerdir.

Acil Servis Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣