Anesteziyoloji reanimasyon birimi

Anesteziyoloji ve reanimasyon, hastanın ameliyat öncesinden sonrasına kadar nabız, nefes ve tansiyon gibi değerlerini kontrol etmekle görevli olan birimdir. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse anesteziyoloji ve reanimasyon nedir? Anestezi reanimasyon yoğun bakım nedir? Anesteziyoloji ve reanimasyon neye bakar? gibi sorular ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Nedir?

Anesteziyoloji, daha kısa adıyla da bilinen anestezi, çoğunlukla cerrahi operasyonlardan önce uygulanır ve vücudun tamamının ya da belirli bir kısmının ağrı ve acıya duyarsız hale gelmesini sağlayan işlemdir. Reanimasyon ise, hastanın hayata geri döndürülmesi anlamına gelir. Durmuş olan solunum veya dolaşım sistemini tekrardan canlı ve çalışır hale getirmek için uygulanan bir işlemdir. Hastaların ameliyat öncesinde, ameliyat esnasında ya da ameliyat sonrasında meydana gelebilecek komplikasyonları önlemek ve kişinin sağlığını korumak amacıyla uygulanır.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümü Görevleri Nelerdir?

 • Ameliyat öncesi hasta ve hasta yakınları anestezi işlemi hakkında bilgilendirilir. Bilgilendirilme işleminden sonra da hasta ameliyata hazırlanır. Hasta hazırlanırken meydana gelebilecek olası komplikasyonlar ve uygulanacak anestezi seçenekleri aktarılır.
 • Ameliyata alınan hastaya uygun anestezi verilir ve çeşitli anestezi yöntemleri sayesinde hasta uyutulur. Ağrı ve acıyı en az seviyede hissetmesi sağlanır.
 • Anestezi ve reanimasyon bölümü, ameliyat esnasında hastayı düzgün pozisyona getirip doktorlara yardımcı olurlar.
 • Hastanın damar ve hava yolunun açık olmasını ameliyat boyunca sağlarlar.
 • Hastanın tansiyon ve nabız gibi değerleri ameliyat sırasında kontrol edilir.
 • Ameliyat esnasında hastanın kan, ısı ve sıvı kaybı engellenir.
 • Anestezi başlangıcından bitişine kadar hastanın fizyolojik değerleri takip edilir ve kayıtları tutulur.
 • Ameliyat bittikten sonra anestezi sonlandırılır ve hasta odaya yönlendirilir.
 • Odaya alınıp uyandırılan hastaların, kalp, solunum, şuur durumu ve olası komplikasyon durumları değerlendirilir.
 • Eğer hastanın kalbi ve solunumu durursa, solunum tüpü takılır ve hemen tıbbi müdahale uygulanır.
 • Anestezi ve reanimasyon uzmanı tarafından, durumu kritik ve ağır olan hastalar yoğun bakım ünitesinde takip edilir.
 • Gerek olduğu takdirde ilgili doktorlar ile işbirliği halinde çalışılır.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Hangi Hastalıklara Bakar?

Anestezi genel, bölgesel ve lokal olmak üzere üç çeşide ayrılır.

 • Genel Anestezi;

Hastanın tüm vücudunun uyuşturulup bilincinin kapatılması genel anestezi yoluyla yapılır. Genel anestezi, kol, bacak ve karın gibi bölgesel ameliyatları, solunum sorunu yaşayan hastalar ve kalp ile akciğer hastalıklarına sahip hastalar hariç herkese uygulanır.

 • Bölgesel Anestezi;

Kol ve bacak gibi bir bölgeyi veya bedenin belden aşağısını kapsayan ameliyatlarda bölgesel anesteziye başvurulur. Kalça ve diz protezleri, omuz, el ve kol ameliyatı, kasık fıtığı, normal ya da sezaryen doğum, idrar kesesi ya da anal bölge ameliyatlarında bu anestezi yöntemi uygulanır.

 • Lokal Anestezi;

Bölgesel anesteziye nazaran daha küçük bir bölgenin ameliyat işlemi öncesinde uygulanır. Örnek verecek olursak; vücutta yer alan benlerin alınması gibi uygulamalarda meydana gelebilecek ağrının en aza indirilmesi için lokal anesteziye başvurulur. Vücudun bu tip küçük bölgeleri dışında kalan ameliyatlarda bu anesteziye başvurulmamaktadır.

Sonuç;

Ameliyat öncesinde hastadan alınan anamnez ve uygulanan testler sonucunda hastaya anestezi uygulanıp uygulanmayacağı belirlenir. Testlerin sonucuna göre kişilerin anesteziye elverişsiz olması halinde bu işlem uygulanmamaktadır.  Öte yandan anesteziyoloji ve reanimasyon bölümünün reanimasyon kısmı, kalp masajı görevini üstlenir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişinin solunum ve dolaşım sisteminin durması halinde kişiye kalp masajı uygulanır. Kalp ve vücuttaki kan dolaşımı durmadan önce, hastada bir takım belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerin çabuk fark edilmesi, hastanın kısa sürede hayata dönmesini sağlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anesteziyoloji ve reanimasyon ne demek?

Tüm cerrahi operasyonların ilk aşamasını yöneten ve başlatan bölümdür. Hastaların ağrı ve acı hissini önlemek ve reflekslerini azaltmak için verilen tüm ilaçlar, anestezist ve reanimasyon uzmanının sorumluluğu altındadır.

Ameliyat öncesi anestezi muayenesi nasıl yapılır?

Hastadan akciğer filmi, elektrokardiyografi, kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri istenir. Bu testin sonuçlarına göre hastaya bilgi aktarılır ve anestezi buna bağlı olarak uygulanır.

 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Bölümü Uzman Doktorları

Anesteziyoloji ve reanimasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣