Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji)

Avicenna Hastaneleri Nöroşirürji bölümü, beyin ve omurilik dokusundan kaynaklanan ya da bu dokulara zarar veren hastalıkların tanı, tedavi ve gözlem süreçlerini yürütmektedir. Peki, beyin ve sinir cerrahisi olarak da bilinen nöroşirürji nedir? Hangi hastalıkları tedavi eder?

Nöroşirürji Nedir?

Beyin ve omurilik dokusundan dolayı oluşan hastalıklar veya bu dokulara zarar veren tümör gibi hastalıkların tedavisi nöroşirürji bölümü tarafından yapılmaktadır. Ayrıca aşağıda yer alan hastalıklar da nöroşirürji bölümü tarafından tedavi edilmektedir:

  • Bel ve boyun fıtığı
  • Omurilik ve kafa yaralanmaları
  • Beyin damar tıkanıklıkları
  • Beyin kanamaları
  • Beyin ve omurilik beslenmesinden sorumlu damarlarda anevrizma (baloncuklaşma) oluşması
  • Boyun damarlarında oluşan tıkanmalar ve daralmalar
  • Yeni doğanlarda sinir sistemi oluşumu hastalıkları
  • İlaçla tedavisi mümkün olmayan epilepsi
  • Bazı parkinson vakalarının cerrahisi

Nöroşirürji, nöron ve şirürji kelimelerinin birleşmesiyle türetilmiş bir kelimedir. “Sinir sistemi yaralarını iyi eden” anlamına gelmektedir. Beyin ve sinir cerrahisi bölümü, hem çocukların hem de yetişkinlerin hastalıklarının tanı ve tedavisini yapmaktadır

Omurga ve Omurilik Cerrahisi

Bel, Boyun, Sırt Fıtıkları

Bel-boyun ve sırt fıtıkları omurlar arasında yastık görevi gören, yükün taşınmasına yardım eden kıkırdak yapının yıpranma sonrası kolay yırtılır hale gelmesiyle birlikte zorlama esnasında oluşan yırtıkların ağrı oluşturmasıyla karakterizedir. %15’inde cerrahi müdahale gerekmektedir.

Boyunda / Belde kanal daralması

Boyun/belde kanal daralmasına bağlı olarak, kanal içerisinde bulunan omurilik ve ondan ayrılan sinirlerin sıkışmasıyla seyreden bir durumdur. Tedavisi sadece cerrahi müdahale ile kanalın genişletilerek sıkışmış omurilik ve sinirlerin rahatlatılması şeklindedir.

 Bel Kayması (Spondilolistezis)

Omur kemiklerinin birbirlerine bağlanmasını sağlayan kilit mekanizmasının hasarlanması sonucu bir omurun diğeri üzerinde öne kaymasıdır. Yaşam kalitesini bozacak derecede ağrı oluşturan / komşuluğundaki omurilik/sinirlere hasar verecek boyutta olanlarda cerrahi müdahale yapılır.

 Omurilik Tümörleri

Nadir görülürler. Çocukluk çağında görülmeleri daha da nadirdir. İyi veya kötü huylu olabilirler.

 Omurga Kırıkları

Kaza sonucu oluşanların yanı sıra, ilerleyen yaşla birlikte bozulan kemik kalitesine bağlı olarak sıklıkla ileri yaş gurubunda görülürler.

Beyin Cerrahisi

Beyin Tümörleri

Her yaş gurubunda görülebilirler. İyi/ kötü huylu olabilirler. İyi huylu olanları küçük boyutlu ise izlenebilirler. Belirli bir boyuta ulaşarak beyin dokusuna baskı uygulayanlar ve kötü huylularda tek tedavi, cerrahi müdahaledir.

Beyin Kanamaları

Genellikle yüksek tansiyon/travmaya bağlı oluşurlar. Hayati tehlikeleri yüksek patolojilerdir. Çapı 3 cmden küçük ve derinde yerleşenler dışında cerrahi müdahale tercih edilir.

 Normal Basınçlı Hidrosefali

Her gün düzenli olarak beyinde üretilen ve beynin atıklarını taşımakla görevli beyin omurilik suyunun, ilerleyen yaşla birlikte geçtiği yolların daralması/tıkanması ile akamaması, kafatası içerisinde hapsolarak beyin dokusuna baskı uygulamasıdır.

 Chiari Malformasyonu

Doğumsal bir bozukluktur, beyincik olması gereken yerden daha aşağıda yerleşerek sadece omuriliğin bulunmasına izin verecek çapta olan omurga kanalı içerisinde omuriliğe baskı yapmasıdır. Çoğunlukla tesadüfen tanınır. Kanala inen kısım 5 mm ve üzerinde ise ameliyat önerilir.

Sinir Cerrahisi

Sinir sıkışmaları en sık el/kolda görülür. Nadiren cerrahi müdahale gerektirecek boyutta sinir basısına yol açarlar. Sinir tümörleri ise oldukça nadir görülürler.

Travma Cerrahisi

Beyin kanamaları ve yaralanmaları, kafatası kırıkları, omurga kırıkları, omurilik yaralanmaları gibi durumları kapsar. Patolojinin şekline/boyutuna/ yerleşimine göre gerektiği durumlarda beyin/omurilik dokusu üzerindeki baskıyı kaldırmaya yönelik yapılan cerrahi girişimlerdir. Bu girişimlerin hiçbirisi, hastanın hekimle karşılaşana dek beyin ve omurilik dokusunda oluşmuş hasarı giderici etkiye sahip değildir. Amaç hasarın devamını engellemek ve mevcut hasarın vücutça tamirine olanak sağlamaktır.

Nöroşirürji (Beyin ve Sinir Cerrahisi) Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣