Gastrointestinal cerrahi öncesi karın ağrısı yaşayan kadın hasta

Vücudun ana sistemlerini kapsayan Gastrointestinal Cerrahi; ağız ,yemek borusu, mide, bağırsaklar, rektum, apandisit, pankreas, karaciğer, safra kesesi ve safra kanallarını tedavisini kapsamaktadır. İyi ve kötü huylu kanserlerin tedavisinde yararlanılan Gastrointestinal Cerrahi’nin tedavi yöntemleri ve tedavi ettiği hastalıklar aşağıda yer almaktadır.

Gastrointestinal Cerrahi Nedir?

Vücudun sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen Gastrointestinal Cerrahi, ağızdan rektuma kadar olan tüm organların tedavisini sağlamaktadır. Sindirim sisteminde meydana gelen problemleri, iyi ve kötü huylu tümörler dahil olmak üzere birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde yararlanabilmektedir. Gastrointestinal hastalıkların türüne göre kullanılacak tedavi yöntemi de değişiklik gösterebilir. Öncelikle hangi sindirim sistemi problemlerinizin olduğunu anlamak için tanı işlemi, sonrasında tedavi yöntemine karar verilmektedir.

Gastrointestinal Cerrahi Hastalıkları

Sindirim sistemi cerrahisi ile tanı ve tedavinin sağlandığı hastalıklar arasında;

 • Apandist
 • Kolon kanseri
 • Pankreas hastalıkları
 • Karaciğer tümörleri
 • Bağırsak tümörleri
 • Kalın bağırsak hastalıkları
 • Safrakesesi rahatsızlıkları
 • Reflü
 • Fıtık (karın, bağırsak fıtıkları)
 • Crohn hastalığı
 • Ülseratif kolit
 • Obezite

hastalıklarının tedavilerinden Gastrointestinal cerrahi yöntemlerinden faydalanılabilir. Tanı ve tedavi işlemlerinden vücudumuzun iç kısmını görebilmek için ucunda kamera ve ışık olan laparoskopik bir alet sokularak kontrol sağlanır. Teşhis konulduktan sonra tedavi işlemleri için seçenekler düşünülebilir.

Gastrointestinal Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Gastrointestinal ameliyat türleri; açık cerrahi, laparoskopik cerrahi, robotik (artroskopik) cerrahi, endoskopik cerrahi yöntemleri ile yapılmaktadır. Ameliyat türünüz, hastalığınızın tanısına göre değişiklik gösterdiği için en iyi tedavi yöntemine doktorunuz karar verecektir.

Endoskopik Cerrahi

Endoskop aletiyle; burun, ağız veya doğal açıklıklardan sokularak yapılan tanı ve tedavi işlevidir. Küçük aletlerle girişler yapılarak, hastalığın olduğu bölgeye ulaşılıp, tedavi sağlanır. Ayrıca biyopsi işlemleri içinde endoskopik cerrahi yöntemi kullanılmaktadır.

Laparoskopik Cerrahi

Küçük kesiklerden giriş yapılarak, laparoskopik aletlerle sağlanan tanı ve tedavi işlemidir. Lokal anesteziyle vücudun belirli bir bölgesinde yapılacak işlem için sadece o bölge oluşturulmaktadır. Küçük kesiklerde minimal aletlerle yapılan ameliyat yöntemi olan laparoskopik cerrahi işlemlerinde iyileşme hızı daha yüksektir.

Robotik Cerrahi

Bilgisayarlı bir sistem yardımıyla yapılan cerrahi işlemde, küçük kesilerden girilerek mekanik kollar yardımıyla tedavi sağlanır. Aletlerin ucundaki ışık ve kamerayla, açık ameliyatla girilmesi zor olan noktalara kadar ulaşılıp, 3 boyutlu görüntüleme yapılabilir. Bu sayede normalden daha iyi görüntüleme sağlanarak, tedavide başarı oranı yükseltilebilir.

Açık Cerrahi

Büyük kesikler kullanılarak yapılan cerrahi işlemdir. Bu işlemin iyileşme süresi diğer minimal cerrahi operasyonlara göre daha uzun sürmektedir.

Gastrointestinal ameliyatlar sırasında alınacak anestezi, seçilecek ameliyata göre değişmektedir. Ameliyat türlerinin bazılarında lokal anestezi işlemi yeterli olurken, açık cerrahi yöntemlerinde genellikle genel anesteziden yararlanılmaktadır.

Gastrointestinal Cerrahi Riskleri & Yan Etkileri Nelerdir?

Gastrointestinal ameliyatlarda, tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda meydana gelebilecek ciddi sorunlar arasında;

 • Enfeksiyon
 • Ağrı
 • Kanama
 • Kan pıhtıları
 • Anesteziye tepki

benzeri sorunlar ameliyat sonrasında komplikasyonlara neden olabilir. Bu durumların önüne geçebilmek adına doktorunuz düzenli takip sağlayacak ve bilgiyi tarafınıza aktarılacaktır.

Gastrointestinal Cerrahi Yararları Nelerdir?

Gastrointestinal cerrahi işlemleri, vücuttaki sorunları ciddi hasarlara dönmeden önce tespit edebilmesi sayesinde büyük fayda sağlamaktadır. Şüphelenilen durumlarda 3D görüntüleme yapılarak, ameliyat öncesi ilaç veya diyetle hastalık semptomlarında iyileşme gösterilebilir.

Bunun yanı sıra hasarlı organın görüntülemesi sağlanabildiği için küçük cerrahi işlemlerle, kanser gibi ciddi sorunları tedavi edebilir hale getiriyor. Erken tedavi yapılarak, tümörlü hücrelerin başka organlara bulaşmasını önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Gastrointestinal Cerrahi Sonrası İyileşme

Gastrointestinal ameliyatlarda, seçilen tedavi yöntemine göre iyileşme süresi değişmektedir. Kolonoskopi, endoskopi gibi hafif operasyonlarda bir süre dinlendikten sonra aynı gün içerisinde sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Biraz daha kapsamlı operasyonlarda ise iyileşme süreniz uzayabilir. Ancak kapalı ameliyat yöntemlerinde ameliyat yerinin iyileşme süresi daha hızlı olduğu için normal aktivitelerinize dönmeniz daha kolay olacaktır.

Gastrointestinal sistem hastalıklarıyla ilgili tüm merak edilenleri öğrenip, cerrahi yöntemler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, hastanemizi ziyaret edebilirsiniz. Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü uzman doktorlarımızı aşağıda görebilir, muayene olmak için randevu oluşturabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrointestinal hastalık tanısı için hangi testler yapılır?

Sindirim sistemi hastalıkları tedavisi için; kan sayımı, bilgisayarlı tomografi (bt), endoskopi, kolonoskopi, MR, röntgen gibi görüntüleme ve laboratuvar tetkikleri istenebilir.

Gastroenteroloji bölümüne hangi doktor sevk eder?

Bu bölüme direkt randevu alamayacağınız için öncelikle bir İç Hastalıkları (Dahiliye) uzmanına gözükmeniz gerekmektedir. Rahatsızlıklarını anlatarak, fiziki ve görüntüleme testlerinden sonra gerekli görüldüğü durumlarda Gastroenteroloji bölümüne yönlendirme yapılmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doktorlarımız

Gastroenteroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.