Gastrointestinal cerrahi öncesi karın ağrısı yaşayan kadın hasta

Vücudun ana sistemlerini kapsayan Gastrointestinal Cerrahi; ağız ,yemek borusu, mide, bağırsaklar, rektum, apandisit, pankreas, karaciğer, safra kesesi ve safra kanallarını tedavisini kapsamaktadır.

İyi ve kötü huylu kanserlerin tedavisinde yararlanılan Gastrointestinal Cerrahi’nin tedavi yöntemleri ve incelediği hastalıklar Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda yer almaktadır.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Gastrointestinal Cerrahi Nedir?

Vücudun sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen Gastrointestinal Cerrahi, ağızdan rektuma kadar olan tüm organların tedavisini sağlamaktadır. Sindirim sisteminde meydana gelen problemleri, iyi ve kötü huylu tümörler dahil olmak üzere birçok hastalığın teşhis ve tedavisinde yararlanabilmektedir.

Gastrointestinal hastalıkların türüne göre tedavi yöntemi de değişiklik gösterir. Öncelikle hangi sindirim sistemi problemlerinizin olduğunu anlamak için tanı işlemi, sonrasında tedavi yöntemine karar verilmektedir.

Gastrointestinal Cerrahi Hastalıkları

Sindirim sistemi cerrahisi ile tanı ve tedavinin sağlandığı hastalıklar arasında şunlar yer alır:

 • Apandist
 • Kolon kanseri
 • Pankreas hastalıkları
 • Karaciğer tümörleri
 • Bağırsak tümörleri
 • Kalın bağırsak hastalıkları
 • Safrakesesi rahatsızlıkları
 • Reflü
 • Fıtık (karın, bağırsak fıtıkları)
 • Crohn hastalığı
 • Ülseratif kolit
 • Obezite

Gastrointestinal hastalıkların tedavilerinde söz konusu cerrahi yöntemleri uygulanır. Tanı ve tedavide vücudumuzun iç kısmını incelemek için ucunda kamera ve ışık olan laparoskopik bir alete başvurulur. Teşhis sonrası tedavi işlemleri için seçeneklere karar verilir.

Gastrointestinal Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Gastrointestinal ameliyat türleri; açık cerrahi, laparoskopik cerrahi, robotik (artroskopik) cerrahi, endoskopik cerrahi yöntemleri ile yapılmaktadır. Ameliyat türünüz, hastalığınızın tanısına göre değişiklik gösterdiği için en iyi tedavi yöntemine doktorunuz karar verecektir.

Endoskopik Cerrahi

Endoskop aletiyle; burun, ağız veya doğal açıklıklardan sokularak yapılan tanı ve tedavi işlevidir. Küçük aletlerle girişler yapılarak, hastalığın olduğu bölgeye ulaşılıp, tedavi sağlanır. Ayrıca biyopsi işlemleri içinde endoskopik cerrahi yöntemi kullanılmaktadır.

Laparoskopik Cerrahi

Küçük kesiklerden giriş yapılarak, laparoskopik aletlerle sağlanan tanı ve tedavi işlemidir. Lokal anesteziyle vücudun belirli bir bölgesinde yapılacak işlem için sadece o bölge uyuşuturulur. Küçük kesiklerde minimal aletlerle yapılan ameliyat yöntemi olan laparoskopik cerrahi işlemlerinde iyileşme hızı daha yüksektir.

Robotik Cerrahi

Bilgisayarlı bir sistem yardımıyla yapılan cerrahi işlemde, küçük kesilerden girilerek mekanik kollar yardımıyla tedavi sağlanır. Aletlerin ucundaki ışık ve kamerayla, açık ameliyatla girmesi zor olan noktalara kadar ulaşılır ve 3 boyutlu görüntüleme yapılır. Bu sayede normalden daha iyi görüntüleme sağlanır ve tedavide başarı oranı artar.

Açık Cerrahi

Büyük kesikler kullanılarak yapılan cerrahi işlemdir. Bu işlemin iyileşme süresi diğer minimal cerrahi operasyonlara göre daha uzun sürmektedir.

Gastrointestinal ameliyatlar sırasında tercih edilen anestezi, ameliyata göre değişir. Ameliyat türlerinin bazılarında lokal anestezi işlemi yeterli olurken, açık cerrahi yöntemlerinde genellikle genel anesteziden yararlanılmaktadır.

Gastrointestinal Cerrahi Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Gastrointestinal ameliyatlarda, tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda meydana gelen ciddi sorunlar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Enfeksiyon
 • Ağrı
 • Kanama
 • Kan pıhtıları
 • Anesteziye tepki

Bu ve benzeri sorunların, ameliyat sonrasında komplikasyonlara yol açması muhtemeldir. Komplikasyonları önlemek adına doktorunuz sizlere düzenli takip sağlar ve bilgi verir.

Gastrointestinal Cerrahinin Yararları Nelerdir?

Gastrointestinal cerrahi işlemleri, vücuttaki sorunları ciddi hasarlara dönmeden önce tespit edebilmesi sayesinde büyük fayda sağlamaktadır. Bazı şüpheli durumlarda 3D görüntüleme yöntemiyle ameliyat öncesi ilaç veya diyetle hastalık semptomlarında iyileşme sağlanır.

Bunun yanı sıra hasarlı organın görüntülenmesi sağlanabildiği için küçük cerrahi işlemlerle, kanser gibi ciddi sorunları tedavi edilebilir. Erken tedavi yapılarak, tümörlü hücrelerin başka organlara bulaşmasını önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Gastrointestinal Cerrahi Sonrası İyileşme

Gastrointestinal ameliyatlarda, seçilen tedavi yöntemine göre iyileşme süresi değişmektedir. Kolonoskopi, endoskopi gibi hafif operasyonlarda bir süre dinlendikten sonra aynı gün içerisinde sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. İyileşme süreniz tedavinin kapsamına göre farklılık gösterir. Kapalı ameliyat yöntemlerinde ameliyat yerinin iyileşme süresi daha hızlı olduğu için normal aktivitelerinize dönmeniz daha kolay olacaktır.

Gastrointestinal sistem hastalıklarıyla ilgili tüm merak edilenleri öğrenip, cerrahi yöntemler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, hastanemizi ziyaret edebilirsiniz. Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü uzman doktorlarımıza muayene olmak için randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrointestinal hastalık tanısı için hangi testler yapılır?

Sindirim sistemi hastalıkları tedavisi için; kan sayımı, bilgisayarlı tomografi (bt), endoskopi, kolonoskopi, MR, röntgen gibi görüntüleme ve laboratuvar tetkikleri istenir.

Gastroenteroloji bölümüne hangi doktor sevk eder?

Bu bölüme direkt randevu alamayacağınız için öncelikle bir İç Hastalıkları (Dahiliye) uzmanına gözükmeniz gerekmektedir. Rahatsızlıklarını anlatarak, fiziki ve görüntüleme testlerinden sonra gerekli görüldüğü durumlarda Gastroenteroloji bölümüne yönlendirme yapılmaktadır.

Gastrointestinal Cerrahi komplikasyonları nelerdir?

Cerrahinin yan etkileri arasında enfeksiyon, ağrı, kanama, kan pıhtıları ve anesteziye tepki yer alır.

 

Avicenna Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doktorlarımız

Gastroenteroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣