Göğüs Hastalıkları

göğüs hastalıkları

Avicenna Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Bölümü, akciğerlere bağlı bütün hastalıkların tanı, tedavi ve izleme süreçlerinde yer alır. Uzman doktor kadrosu ve son teknoloji alet ve cihazlarla hizmet verilir.

 • Akciğer kanseri
 • Alerjiye bağlı akciğer hastalıkları
 • Astım, KOAH, bronşektazi
 • Kronik öksürük
 • Zatürre
 • Akciğer zarı sıvı birikmesi
 • Sarkoidoz
 • Akciğer sönmesi
 • Akciğer embolisi
 • Sigaraya bağlı hastalıklar
 • Solunum fizik tedavisi
 • Solunum testleri
 • Bronkoskopi
 • Uyku laboratuvarı

Göğüs Hastalığı

Nefes yollarına etki eden herhangi bir hastalık, akciğerlere zarar verir. Böylece, horlama, hırıltılı nefes alma, öksürük, balgam ve göğüs ağrıları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar kişilerde sırt ve omuz ağrısı yaratabilir, kilo kaybı, halsizlik, iştah kaybı, geceleri terleme ve ateş gibi sorunlar doğurabilir. Bu kapsamda göğüs hastalıkları bölümümüzde her türlü tetkik, tedavi ve gözlem süreçleri uzman kadro eliyle yürütülür. Tedavide modern tıbbın tüm imkanlarından faydalanılmaktadır.

Göğüs Hastalıkları Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Göğüs hastalığı şüphesi duyan bir hasta, Avicenna Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Bölümü’ne başvuru gerçekleştirdiğinde, ilk olarak fiziksel muayeneye alınır. Bu süreçte hastanın şikayetleri dinlenir ve düzenli olarak kullandığı bir ilaç varsa öğrenilir. Bunun yanında hastanın kronik rahatsızlıkları da varsa, detayları alınır. Ardından hastaya bir tanı belirleyebilmek adına testler gerçekleştirilir. Test sonuçları, Avicenna International Hospital’ın uzman doktorları tarafından incelenir ve bir hastalık teşhisi yapılır. Daha sonra teşhisi yapılan hastalığın çeşidi, hastanın kaç yaşında olduğu, hastalığın gelmiş olduğu seviye gibi çok sayıda değişken dikkate alınarak bir tedavi süreci belirlenir. Bu süreçte doktor tarafından işlemler olabilecek en hızlı şekilde işleme alınır.

Göğüs Hastalıkları Bölümleri

Göğüs Hastalıkları bölümüne bağlı 3 farklı birim bulunmaktadır. Bu birimler, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Bunlar, iş sağlığı ve hastalıkları, alerji ve yoğun bakım bölümleridir. Avicenna Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Bölümü’nde poliklinik hizmetinin yanında, yataklı tedavi, bronkoskopi ünitesi, solunum laboratuvarı ve alerji testi gibi çok sayıda bağlı birim de yer alır. Hastalarımız göğüs hastalığı şikayeti ile bölümümüze geldikleri zaman ilk muayene sonrasında, bu birimlerden herhangi birisine doktor gerek görürse gönderilirler.

Solunum Fonksiyon Testleri

Akciğerlerde bulunan ve solunumu etkileyen hastalıklarda solunum fonksiyon testlerine ihtiyaç duyulur. Uygulanan testler sayesinde hastanın akciğer kapasitesi öğrenilir. Nefes alıp verme esnasında kullanılan hava hacmi ortaya çıkar. Varsa, mevcut fonksiyon bozukluğunun seviyesi belli olur. Difüzyon, reversibilite, vital kapasite gibi testler, solunum fonksiyon testlerine örnek olarak verilebilir. Öte yandan bir endoskopi türü olan bronkoskopi de bu testlerden birisi olarak kabul edilebilir. Bronkoskopi, solunum yollarının endoskopi yöntemi ile görüntülenmesine verilen isimdir. Başta akciğer kanseri olmak üzere, çok çeşitli akciğer hastalığı bronkoskopi yöntemi ile gün yüzüne çıkarılabilir. Öte yandan bu tekniğin uygulanması esnasında gerekirse hastadan biyopsi tekniğiyle parça alınabilir ve inceleme yapılabilir.

Göğüs Hastalığı ve Erken Teşhis

Göğüs hastalıklarında erken teşhis hayat kurtarır. En iyi akciğer doktoru bile uygun teknolojik altyapının olmadığı durumlarda teşhis konusunda zorlanabilir. İyi bir göğüs hastalıkları uzmanı erken teşhisin önemini bilir ve buna göre tanı, tedavi ve gözlem süreçleri yürütür. Erken teşhis edilen neredeyse tüm akciğer hastalıklarında tedavi mümkündür. Hastalar yüzde yüz oranında iyileşme gösterebilirler. Dolayısıyla, eğer göğüs hastalığı belirtilerinin bir ya da bir kaçına sahip durumda iseniz mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvuru gerçekleştiriniz.

Göğüs Hastalıkları Belirtileri

Göğüs hastalıklarının birçok sebebi olabilir. Belirtiler hastalık hakkında doktora ipucu verir. Bu noktada kimlere test yapılacağını belirtiler belirler. Eğer bir hastada nedeni bulunamayan bir nefes darlığı sorunu varsa, solunum fonksiyon testi yapılabilir. Yine solunum problemine neden olan durumun kalpten mi yoksa akciğerden mi kaynaklı olduğunun tespiti de belirtiler ve testler ışığında ortaya çıkartılabilir. Genel olarak göğüs hastalıkları kendilerini hırıltı ve öksürük ile belli eder. Solunum yolu problemlerinin ortaya çıkmasında birinci sebep olarak sigara görülür. Göğüs hastalıkları uzmanları sigara konusunda hastalarına bilgi verir ve bırakılması için yönlendirmelerde bulunur.

En Yaygın Görünen Göğüs Hastalığı

Göğüs hastalıkları tıbbi birimi çoğunlukla akciğer kanseri, astım ve KOAH gibi hastalıklarla mücadele yürütür.

Astım

Astım, hem Türkiye’de ve hem de dünya genelinde en sık rastlanan göğüs hastalığıdır. En meşhur göğüs hastalıklarından da birisidir. Astım hastalığına sahip olan kişilerin solunum yollarında herhangi bir mikrop yer almasa da, bölge iltihaplı bir halde bulunur. İltihap, hastaların solunum yollarının sürekli olarak hassas olmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla astım hastaları, dış etkenlere karşı fazla zayıf ve korunmasızdır. Dış etkenlerin başında sigara ve alerjik maddeler bulunur. Astım, düzenli tedavisi olan bir hastalıktır. Belli bir tedavi düzeni oturtulduğu taktirde, hastalar hiçbir zorluk yaşamadan hayatlarına devam edebilirler.

KOAH (Kronik Akciğer Hastalığı)

Son yıllarda adını sıkça duyuran KOAH, genel olarak çok sigara içen bireylerde görülür. Bunun yanında, yoğun olarak tozlu ortamda yaşayan ya da çalışan kişilerde de KOAH hastalığının ortaya çıkma ihtimali artar. KOAH hastalarının doğru tedaviyi almaları gerekir. Unutulmamalıdır ki KOAH, ölüme sebebiyet verebilen bir hastalıktır. KOAH, akciğer bölgesinde iltihaplanma ile başlar ve giderek yayılır. KOAH hastalığında öksürük ileri seviyededir. Yoğun balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı yaşama, aktivite esnasında tıkanma, hırıltılı nefes alma gibi problemler KOAH’ın belirtileri olarak sayılabilir. Bu belirtilerle karşı karşıya kalan hastaların mutlaka hızlı bir şekilde göğüs hastalığı doktorları tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. KOAH hastalığı tespit edilen hastaların hızlıca tedavi altına alınması gerekmektedir.

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümler listesinin ilk sıralarında yer alır. Akciğer kanserinde erken teşhis, hayati önem taşımaktadır. Akciğer kanseri, akciğerlerde bulunan normal yapısal hücrelerin olması gerektiğinden fazla çoğalarak bölgede bir tümör oluşturmasıyla başlamaktadır. Akciğer kanserinin belirtileri ise şunlardır:

 • Öksürük
 • Göğüs Ağrısı
 • Nefes Darlığı
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Ses kısılması
 • Yutkunmada zorlanma
 • Halsizlik
 • Sık sık enfeksiyona yakalanma
 • Göz kapağında düşme

 

Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs hastalıklarında ne yapılır?

Kanlı balgam, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan hastalıkların tedavisinde ışın tedavisi, kemoterapi ve immunoterapi gibi ameliyat yöntemlerine başvurulur.

Göğüs ağrısı için hangi bölüm ve doktora gidilir?

Göğüs ağrısı için göğüs hastalıkları bölümüne başvurmak gereklidir. Ancak işin içerisinde kalp rahatsızlığı varsa, kalpdamar cerrahisine başvurulması gerekmektedir.

Göğüs Hastalıkları Hekimlerimiz

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣