Koah

Koah Nedir? Koah Belirtileri Nelerdir?

Açılımı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan KOAH, akciğerlerdeki bronş isimli hava keselerinin tıkanması sonucu oluşmaktadır. Nefes almakta zorlanma ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkar. KOAH nedenleri arasında ilk sırada sigara içmek bulunmaktadır. Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzman hekimleri, hastalık hakkında merak edilen soruları yanıtladılar.

KOAH Nedir?

Solunum ile birlikte akciğerlere giden temiz hava, bronşlarca emilir ve bu hava içerisindeki oksijen, kana ulaştırılır. İşte bu bronşların tıkanmasıyla akciğerlerin kapasitesinde ciddi bir düşüş olmaktadır. Akciğerlerin temiz havayı yeteri kadar ememesi, kana ve hücrelere yeteri kadar oksijen gönderilememesi anlamını taşımaktadır.

KOAH Belirtileri Nelerdir

KOAH belirtileri nelerdir diye soracak olursak, yanıtımız oldukça basit olur. Bu hastalık nefes darlığı ve öksürük ile birlikte kendisini gösterir. Özellikle sigara içen kişilerde bu belirtiler artış göstermiş ise, yüksek ihtimalle hastalığın teşhisi koyulacaktır. Belirtilerin detayları ise şu şekildedir:

  • Hastalığın ilk evrelerinde yürürken, merdiven çıkarken ya da koşu yaparken tıkanmalar görülür. Bu tıkanmalar, nefes darlığı gibi ortaya çıkar. Yine hastalığın ilk evrelerinde öksürük ve balgam problemi, hastayı sabahları rahatsız eder.
  • KOAH hastalığı son evre belirtileri ise, ilk evrelerin çok daha ağır hali gibi görülebilir. Nefes daralmaları artık sadece hareket halindeyken değil, uyku halindeyken bile yaşanabilir. Sabahları görülen balgamlı öksürükler, tüm güne yayılmıştır ve çok daha şiddetli olmaktadır.

Tanı ve Teşhisi

Eğer hasta sigara kullanıyorsa ve uzun süren nefes daralmaları, öksürükler ve balgamlardan şikayetçiyse, tanı ve teşhisi koyulabilir. Elbette kesin tanı için bir solunum testi gerekmektedir. Solunum değerlendirme testi ile, hem akciğer kapasitesi öğrenilebilir hem de hastalığın evresi hakkında bilgi elde edilir. Sigara içen yetişkinlerin her yıl en az 1 kez bu testi yaptırması tavsiye edilmektedir.

KOAH Tedavisi

KOAH tedavisi hastalığın bitirilmesine yönelik değil, etkenlerin ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Buna bağlı olarak da, hastaların şikayetleri azalacak, belki de sonlanacaktır. Hastalığın tedavisinde ilk adım, sigarayı bırakmak olacaktır. Sigarayı bırakacak hastanın, zamanla bronşları açılmaya başlayacak, şikayetleri azalacak ve son olarak hastalığı yenmiş olacaktır. Sigarayı bırakmak dışında diğer tedavi yöntemleri ise, oksijen tedavisi, ilaç tedavisi, bronkodilatör ve solunum hareketleridir. Rutin şekilde kontrol edilmezse hızla ilerleyen bir hastalık olan KOAH, hastaların günlük hayatındaki rahatlığını büyük oranda azaltmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

KOAH başlangıcı nasıl anlaşılır?

Çoğu kişide öksürük ile kendini belli eder. Bunun yanı sıra nefes darlığı da görülebilir. Sigara içenler bunu yaşamının bir parçası sanırlar ancak durum öyle olmayabilir.

KOAH hastası iyileşir mi?

KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yalnız tedavide en önemli nokta, kişi sigara içiyorsa sigarayı bırakması gerekmektedir.

KOAH hastasının son evresi nasıl olur?

Hastalığın 4 evresi vardır ve ilk evresinde uzun süreli balgam çıkarma ve öksürük gibi belirtiler görülür ancak son evresinde solunum yetmezliği ve ileri derecede nefes darlığı belirtileri görülür.

KOAH hastası kaç yıl yaşar?

İltihabi ve kronik bir hastalık olduğu için geçici değildir, kişinin hayatı boyunca devam eder.

 

Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları

Leave a Reply

Your email address will not be published.