Tıbbi Çamur Tedavisi İle Ağrılara Son

Tıbbi Çamur Tedavisi İle Ağrılara Son- Sırt ağrısı olan hastaya çamur tedavisi uygulanıyor.

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Peloidoterapi yani termal mineralli çamur tedavisi veya tıbbi çamur tedavisi, birçok ağrının tedavisinde etkin olarak kullanılan bir tedavi haline gelmiştir. Bu tedavi termal mineralli çamurun, vücudun belli bölgelerine göre çeşitli sıcaklıklarda uygulanması ile gerçekleştirilir.

Tıbbi Çamur Tedavisi (Peloidoterapi) Nedir?

Geleneksel kaplıca uygulamalarının modern tıp ile birleştirildiği bu tedavi yöntemi, kireçlenme, iltihaplı romatizma ve kronik ağrı sendromları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından uygulanan bu tedavide, jeolojik veya jeobiyolojik olaylar sonucu oluşan, organik ve inorganik maddeler içeren çamur veya kil formunda yapılar bulunmaktadır. Tedavi ile amaçlanan; tedavinin uygulandığı bölgedeki kan akımını arttırmak, eklem hareket açıklığı denilen tutulmalara bağlı kasılmaları rahatlatmaktır. Bu sayede ağrıların önüne geçilmekte ve kan akımını arttığı için de, bölgeye gelen onarım hücrelerin sayısı artmaktadır. Dolayısıyla iyileşme hızlanır.

Tıbbi Çamur Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tıbbi çamur tedavisi (peloidoterapi), uygun görülen hastaya, sağlık kurulu raporu çıkarılarak uygulanmaktadır. Tedavi 30-45 derece sıcaklıklarda peloid lokal (bölgesel) olarak uygulanır. Peloid çamur maksimum 45 santigrat dereceye kadar ısıtılır. Ardından eklem ağrılarının, fıtığın, kireçlenmelerin olduğu bölgelere uygulanır. Uygulandıktan sonra bu tıbbi çamur, yarım saat kadar ağrılı bölgede bekletilir. Yaklaşık 10-15 seans tavsiye edilmektedir. Ağrıların durumuna göre her gün, belirlenen bölgeye çamur uygulanmaktadır.  Günlük yapılan bu seanslardan sonra kişinin yaşam kalitesi artar, ağrıları diner. Uygulanan sıcaklık dereceleri şunlardır:

 • Sıcak: 40-45 derece
 • Ilık: 35-40 derece 
 • Soğuk: 30-35 derece

Tıbbi Çamur Tedavisi (Peloidoterapi) Hangi Bölgelere Uygulanır?

Özellikle kireçlenme, eklem bozuklukları, bel ve boyun ağrıları ve tenisçi dirseği gibi hastalıklarda uygulanan bu tedavi; bel ve boyun cerrahisi veya ortopedik eklem cerrahisi sonrasında oluşan sorunları rahatlatmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca Avrupa’da yaygın olarak kullanılan, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını tedavi eden peloidoterapinin uygulandığı bölgeler şunlardır:

 • Diz
 • Omuz
 • Boyun
 • Sırt
 • Bel
 • Ayak
 • El
 • Tüm Vücut

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Çamur tedavisi ne işe yarar?

Peloidoterapi yani tıbbi çamur tedavisi, kireçlenme, iltihaplı romatizma ve kronik ağrı sendromları gibi birçok hastalığa bağlı olarak oluşan ağrıların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Fizik tedavide çamur tedavisi?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından uygulanan bu tedavide jeolojik veya jeobiyolojik olaylar sonucu oluşan, organik ve inorganik maddeler içeren çamur veya kil formunda yapılar bulunmaktadır. Bu çamur ve kil, ağrının olduğu bölgelere günlük seanslar halinde uygulanır. Bu sayede hastanın yaşam kalitesi iyileştirilir.

Kireçlenme çamur tedavisi?

Tıbbi çamur tedavisi özellikle kireçlenme, iltihaplı romatizma ve kronik ağrı sendromları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣