Tıbbi Çamur Tedavisi İle Ağrılara Son- Sırt ağrısı olan hastaya çamur tedavisi uygulanıyor.

Tıbbi Çamur Tedavisi İle Ağrılara Son

Peloidoterapi yani termal mineralli çamur tedavisi veya tıbbi çamur tedavisi, birçok ağrının tedavisinde etkin olarak kullanılan bir tedavi haline gelmiştir. Bu tedavi termal mineralli çamurun, vücudun belli bölgelerine göre çeşitli sıcaklıklarda uygulanması ile gerçekleştirilir.

Tıbbi Çamur Tedavisi (Peloidoterapi) Nedir?

Geleneksel kaplıca uygulamalarının modern tıp ile birleştirildiği bu tedavi yöntemi, kireçlenme, iltihaplı romatizma ve kronik ağrı sendromları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından uygulanan bu tedavide, jeolojik veya jeobiyolojik olaylar sonucu oluşan, organik ve inorganik maddeler içeren çamur veya kil formunda yapılar bulunmaktadır. Tedavi ile amaçlanan; tedavinin uygulandığı bölgedeki kan akımını arttırmak, eklem hareket açıklığı denilen tutulmalara bağlı kasılmaları rahatlatmaktır. Bu sayede ağrıların önüne geçilmekte ve kan akımını arttığı için de, bölgeye gelen onarım hücrelerin sayısı artmaktadır. Dolayısıyla iyileşme hızlanır.

Tıbbi Çamur Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tıbbi çamur tedavisi (peloidoterapi), uygun görülen hastaya, sağlık kurulu raporu çıkarılarak uygulanmaktadır. Tedavi 30-45 derece sıcaklıklarda peloid lokal (bölgesel) olarak uygulanır. Peloid çamur maksimum 45 santigrat dereceye kadar ısıtılır. Ardından eklem ağrılarının, fıtığın, kireçlenmelerin olduğu bölgelere uygulanır. Uygulandıktan sonra bu tıbbi çamur, yarım saat kadar ağrılı bölgede bekletilir. Yaklaşık 10-15 seans tavsiye edilmektedir. Ağrıların durumuna göre her gün, belirlenen bölgeye çamur uygulanmaktadır.  Günlük yapılan bu seanslardan sonra kişinin yaşam kalitesi artar, ağrıları diner. Uygulanan sıcaklık dereceleri şunlardır:

 • Sıcak: 40-45 derece
 • Ilık: 35-40 derece 
 • Soğuk: 30-35 derece

Tıbbi Çamur Tedavisi (Peloidoterapi) Hangi Bölgelere Uygulanır?

Özellikle kireçlenme, eklem bozuklukları, bel ve boyun ağrıları ve tenisçi dirseği gibi hastalıklarda uygulanan bu tedavi; bel ve boyun cerrahisi veya ortopedik eklem cerrahisi sonrasında oluşan sorunları rahatlatmak için de kullanılmaktadır. Ayrıca Avrupa’da yaygın olarak kullanılan, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını tedavi eden peloidoterapinin uygulandığı bölgeler şunlardır:

 • Diz
 • Omuz
 • Boyun
 • Sırt
 • Bel
 • Ayak
 • El
 • Tüm Vücut

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Çamur tedavisi ne işe yarar?

Peloidoterapi yani tıbbi çamur tedavisi, kireçlenme, iltihaplı romatizma ve kronik ağrı sendromları gibi birçok hastalığa bağlı olarak oluşan ağrıların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Fizik tedavide çamur tedavisi?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından uygulanan bu tedavide jeolojik veya jeobiyolojik olaylar sonucu oluşan, organik ve inorganik maddeler içeren çamur veya kil formunda yapılar bulunmaktadır. Bu çamur ve kil, ağrının olduğu bölgelere günlük seanslar halinde uygulanır. Bu sayede hastanın yaşam kalitesi iyileştirilir.

Kireçlenme çamur tedavisi?

Tıbbi çamur tedavisi özellikle kireçlenme, iltihaplı romatizma ve kronik ağrı sendromları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.