Aşırı Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?- aşırı saç dökülmesi yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç dökülmesi birçok insanın yaşadığı, çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Saç dökülmesi aslında her insanda yaşanan bir durumdur çünkü zayıflayan saçlar kendilerini yenilemek için dökülürler. Ardından saç köklerinden yeni ve güçlü saçlar gelir. Diğer taraftan saç dökülmesi, saç teli oranının yüzde onluk dilimini geçtiği zaman sağlıksızdır. Aşırı saç dökülmesi, bazı hastalıklar veya vücuttaki bazı eksiklikler sebebi ile oluşabilir.

 

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Saç Dökülmesi Neden Olur?

İnsanların hepsi saç dökülme durumunu yaşamaktadırlar. Sağlıklı bir insanın saçları dökülür. Çünkü zayıflayan saç kendini yenilemek için dökülmek zorundadır. Bu sayede saç kökünden yeni ve güçlü bir saç telinin çıkmasına olanak sağlar. Diğer taraftan saç dökülmesi, saç teli oranının yüzde onluk dilimini geçmemelidir. Bu durum meydana geldiğinde yani saç teli dökülme oranı, saç teli oranının yüzde onluk dilimini geçtiğinde kişide sağlıksız bir durum söz konusu olduğu anlaşılmaktadır.

Aşırı saç dökülmesi bazen genetiktir. Kişi genetik olarak bu özelliği almış ve bu sebeple saç dökülmesi yaşıyor olabilir. Bazen ise bu durum çeşitli hastalıklar veya tedavi yöntemleri sebebi ile yaşanıyor olabilmektedir. Sinüzit, çeşitli enfeksiyonel hastalıklar, bağırsak paraziti gibi hastalıklar; kemoterapi gibi tedaviler, saçın normalden fazla dökülmesine sebep vermektedir.

Diğer yandan aşırı saç dökülmesi, B12, magnezyum, çinko ve demir eksikliği sebebi ile de oluşmaktadır.

Erkek ve Kadınlarda Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Çoğu erkekte ergenlik sonrasında saç dökülmeleri artmaya başlar. Ailesinde kellik sorunu olan erkekler, özellikle babasında kellik olan erkekler en nihayetinde kellik sorunu ile karşı karşıya kalır.

Kadınlarda ise saç dökülmesi çoğunlukla saçların, düzleştirme, fön, maşa, boya, perma gibi aşırı ısı veya kimyasal maddeye maruz kalması sonucu oluşmaktadır. Diğer taraftan stresli yaşama sahip olan, doğum kontrol hapı kullanan, menopoz döneminde olan, tiroit hormonunda dengesizlik yaşayan veya emzirme döneminde olan kadınlarda saç dökülmesinin normalden fazla olması durumu ile karşılaşılmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Beslenme Biçimi:

Saçların normalden fazla dökülmesi çoğunlukla B12, magnezyum, çinko ve demir eksikliği sebebi ile de oluşabilmektedir. Bu sebeple bu sorunu yaşayan kişilerin mutlak suretle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Saç dökülmesi sorununu çözmek için, B12, magnezyum, çinko ve demir içeren besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan omega 3 bakımından zengin gıdaların daha sık tüketilmesi de saç dökülmesi sorununu çözmektedir. Somon, levrek, çipura gibi balıklar omega 3 bakımından en zengin besinlerdir. Diğer taraftan balık tüketmeyi sevmeyen kişiler omega 3’ü keten tohumu, ceviz, kabak çekirdeği, semiz otuz veya fındıktan da alabilir.

Yeterli protein vücuda alınmadığında saç dökülmesi artmaktadır. Bu sebeple mutlaka her gün 40-55 gram arası protein vücuda alınmalıdır. Proteinin yalnızca hayvansal gıdalardan değil, çeşitli tahıllardan da alınmalıdır.

Son olarak, çilek, böğürtlen, yaban mersini ve kara dut gibi yüksek antioksidan içeren gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar saç folikül enzimlerini bloklayarak saç büyümesine yardımcı olmaktadır.

Daha Az Stres:

Stres, aşırı saç dökülmesini tetikleyen en büyük sebeplerdendir. Stres bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudu hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Stresi azaltmak için kişilerin şunları yapması tavsiye edilmektedir:

  • Düzenli egzersizler
  • Kendine daha çok vakit ayırmak
  • Sevdiği kişilerle sosyalleşme miktarını arttırmak
  • Doğada daha çok vakit geçirmek
  • Sosyal medyayı daha az kullanmak

Saçı Koruma:

Normalden fazla olan saç dökülmesi yaşayan kişiler saçlarını, çok uzun süre toplu tutmamalıdır. Ayrıca saça ihtiyacı olan oksijeni sağlamalıdır. Sürekli olarak toplu olan, şapka, bandana vs. gibi şeyler ile örtülen saçlar daha çok dökülürler. Aynı zamanda saça daha az ısı uygulanması, saça ısı uygulanmadan önce ısıya karşı saçı koruyucu spreyeler ile saçın korunması da büyük önem taşımaktadır.

Saç için kullanılan ürünlerin saç sağlığını bozacak maddeleri içerip içermediğine dikkat edilmesi de bir diğer önemli noktadır. Saç düzenli aralıklar ile nazikçe yıkanmalıdır ve bu aşamada kullanılan ürünlerin doğal içerikli olmasına dikkat edilmelidir.

Tıbbi Destek Almalısınız!

Saç dökülmesini önlemek için belirtilen bilgileri uyguladığınız takdirde saç dökülmesi devam edebilir. Bu durumda genetik bir problem veya çeşitli bir hastalık durumu söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple genetik kaynaklı olduğunu veya çeşitli hastalıklar sebebi ile saç dökülmesi yaşadığını düşünen kişiler mutlaka tıbbi destek almalıdır. Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde yapılan PRP, lazer uygulamaları ve saç mezoterapisi saç dökülmesi sorununu çözmektedir. Aynı zamanda dökülen ve yerine gelmeyen saçları acısız, ağrısız ve etkili sonuçlar sunan saç ekimi ile geri kazanmak mümkündür.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Saç dökülmesi nasıl geçer?

Saçın temiz tutulup, ısıya ve çeşitli kimyasallara karşı korunması gerekir. Ayrıca doğru beslenme ve az stres ile genetik olmayan saç dökülmesi geçer. PRP, lazer uygulamaları ve saç mezoterapisi ile ise genetik olan saç dökülmeleri tedavi edilmektedir.

Saç dökülmesinin nedenleri?

Bu durum bazen genetik, bazen ise çeşitli hastalıklar veya vücuttaki bazı eksiklikler nedeniyle oluşabilmektedir.

Saç dökülmesi için vitamin?

B12, magnezyum, çinko, demir ve omega 3 içeren takviyeler saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damarlar, ince damar çaplarının büyümesi, cilt tabaka yapısındaki incelme gibi nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kılcal damarlar yüzde, bacaklarda olmakla birlikte vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilmektedir.

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Thermage, Radyofrekans yöntemi ile gıdı, kol, bacak, yüz gibi çeşitli bölgelerdeki sarkmaların giderilmesi uygulamasıdır. Ameliyatsız bir uygulama olan thermage, günümüzde kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Saç dökülmeleri, genetik faktörlere, sigara ve alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Saç dökülmeleri kişiyi estetik görünüm açısından rahatsız ve mutsuz edebilmektedir. Kök

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣