Tıp Bayramı

Tıp Bayramı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uluslararası çevrelerce Turkish Medicine Day olarak da bilinen Tıp Bayramı, tüm sağlık çalışanları için bu yıl da 14 Mart tarihinde kutlanıyor. Tıp Haftası dahilinde 14 Mart günü Türkiye’de kutlanırken, tüm dünyada ise farklı farklı tarihlerde kutlamalar gerçekleşiyor.

Tıp Bayramı Ne Zaman

Uluslararası çevrelerce Turkish Medicine Day olarak bilinen Tıp Bayramı Türkiye’de takvimler 14 Mart’ı gösterince kutlanır. Bu kapsamda 14 Mart tarihinin oldukça büyük önemi vardır. Bu tarih, ülkemizde ilk kez modern tıp eğitiminin başladığı güne denk gelmektedir. Ayrıca 1976 senesinden bu yana içerisine 14 Mart’ı alan haftaya Tıp Haftası adı verilir. Bu kapsamda çeşitli etkinlik ve organizasyonlar yapılır.

14 Mart Tıp Bayramı Nedir

II. Mahmut döneminde Türkiye’nin ilk cerrahi hastanesi 14 Mart 1827 tarihinde kuruldu. Tıphane-i Amire ve Cerrahane’i Amire ismiyle kuruluşu gerçekleşen kurumlar, Türkiye’de modern tıp eğitiminin de başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla okulun kuruluş tarihi olan 14 Mart, ülkemizde Tıp Haftası ve Bayramı olarak kutlanır. Uluslararası çevreler bu bayramı “Turkish Medicine Day olarak bilir. Türkiye’de Tıp Bayramı ilk ne zaman kutlandı diye merak edenler için bu bayram ilk kez 14 Mart 1919 tarihinde kutlandı diyebiliriz. İstanbul’da gerçekleştirilen kutlamayı o zamanlar tıbbiyede 3. sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran başlattı. İşgal altındaki İstanbul’da gerçekleştirilen kutlamalar, işgali protesto etmek için yapıldı. Dönemin meşhur doktorları, İstanbul’da tıbbiye öğrencileri ile buluştu ve onlara destek verdi. Yani Tıp Bayramı, o dönemin doktorlarının, sağlık mensuplarının ve öğrencilerinin vatan savunması hareketi olarak başladı.

Turkish Medicine Day

Bu bayram Türkiye’de her sene 14 Mart tarihinde kutlanır. Dünyada ise bu tarihler değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse ABD, ameliyatlarda genel anesteziyi ilk kez kullandığı 30 Mart 1842 tarihini bayram olarak ilan etmiştir. Hindistan’da ise, ülkenin meşhur ve tarihi isimlerinden birisi olan Dr. Bidhan Chandra Roy’un hem doğum hem de ölüm günü olan 1 Temmuz, Doktorlar Günü ismiyle anılır.

Tıp Bayramı Hediyesi

Turkish Medicine Day, bu yıl Cumartesi gününe denk gelecek. Haliyle birçok sağlık kuruluşunda sağlık çalışanları birbirlerinin bayramını kutlayacak. İnternet üzerinde ise Tıp Bayramı hediyesi sıkça aranıyor. Bayram hediyesi olarak insanlar birbirlerine çiçek, kupa bardak, çikolata, ajanda gibi hediyeler alıyor.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣