Tırnak batması sorunu olan kişi

Tırnak Batması Nedir? Tırnak Batmasının Evde Tedavisi

Tırnak batması, tırnağın köşesinin ya da kenarının yumuşak ete batması olarak tanımlanabilecek, oldukça fazla görülen basit bir problemdir. Genellikle ayak baş parmağında oluşan bu durum, ağrıya, kızarıklığa ve şişmeye sebebiyet verebilir. Tırnak batması, genellikle kişinin kendi çabalarıyla ve zamanla kendi kendisine geçebilecek bir problem olsa da, komplikasyonların ilerlediği hastalarda doktora görünmek gerekebilir. Şeker hastalığı, damar sertleşmesi gibi ayaklardaki kan akışının zayıfladığı sağlık problemleri olan insanlarda tırnak batmasının oluşma ihtimali çok daha yüksektir.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batmasının en basit tanımı, tırnağın tırnak yatağına girmesidir. Kişiye acı veren bu sağlık problemi, genellikle ayağın baş parmağında ortaya çıkar. Tırnağın köşesinin cilde girmesi olarak da tanımlanabilir. Kişinin tırnağı cildin içerisinden çıkarması halinde kendi kendine iyileşme gösteren bu durum, eğer hiç müdahale edilmezse enfeksiyona neden olabilir. İltihap oluşması halinde ağrılar daha da artabilir, ısı artışı yaşanabilir ve zamanla şişlik, akıntı gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Eğer tırnağı çevreleyen cilt dokusu ile tırnak uzunluğu – genişliği arasında bir dengesizlik oluşmuşsa, tırnak batmasının oluşması oldukça normaldir. Tırnakları yanlış kesmek, doğuştan gelen yamukluklar ve doğru ayakkabı tercihinin yapılmaması gibi nedenlerle tırnak batmasının oluşabileceği bilinmektedir. Genel olarak tırnak batmasının sebepleri şunlardır:

 • Tırnağın boyutu ile tırnak yatağı boyutu arasındaki dengesizlikler
 • Tırnakların sıkışmasına neden olan ayakkabı ve çorap tercihi
 • Tırnakların fazla kısa kesilmesi
 • Yamuk tırnak kesimi
 • Tırnağın kırılması
 • Normal dışı tırnak ve parmak yapısına sahip olmak
 • Yanlış uygulanan manikür ve pedikür
 • Kıskaç tırnak durumu (Tırnakların doğuştan içe kıvrık uzaması)
 • Tırnak çıkması

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak batmasının en çok hissedilen belirtisi ağrıdır. Ağrılar, tırnağın tek bir tarafında olabileceği gibi, her iki tarafında da olabilir. Tırnak batmasının diğer belirgin belirtileri ise şunlardır:

 • Tırnak yatağının hassaslaşması
 • Tırnağın çevresinde kızarma
 • Tırnak çevresinde şişkinlik
 • Tırnak çevresinin ısınması ya akıntı oluşması

İleri Seviye Belirtiler

Bu belirtiler, tırnak batmasının ilk evrelerinin belirtileridir ve hastanın kendi kendine tırnağı çıkarmasıyla çoğu zaman iyileşir. Ancak aşağıda yer alan belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, doktora başvurmak gerekebilir:

 • Parmağın çok fazla ağrıması
 • Tırnak yatağının iltihap yapmaya başlaması ve kızarıklığın giderek artması
 • Diyabet ve ateroskleroz gibi hastalıkların bulunuyor olması

Bebeklerde Tırnak Batmaları

Bebeklerde tırnak batması, ebeveynlerin çok dikkat etmesi gereken bir problemdir. Bebeklerin tırnakları, normal insanlara göre çok daha hızlı uzamaya meyillidir. Bu yüzden, bebeklerin tırnaklarının bakımına özen gösterilmelidir. Tırnak batmaları, bebekler için fazlasıyla acı verici olabileceğinden, bebeklerde ağlama gibi sorunların doğmasına neden olabilir. Bebeğin parmağında kızarma, ısı artışı veya irin akıntısı gibi problemlerle karşılaşılırsa, bebeğin doktora gösterilmesi gerekmektedir.

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batmasına bağlı enfeksiyon oluşumunu engellemek için bir takım önlemler alınabilir. İlk evrelerde evde yapılabilecek basit işlemler, tedaviye yeterli olur. Ancak ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Tırnak batmasına evde uygulanabilecek tedavi seçenekleri aşağıdakiler gibidir:

 • Tırnak batmasından etkilenen ayak, sabunlu sıcak suya sokulabilir. Sabunlu su, ayaktaki şişliğin azalmasına ve ağrıların azalmasına neden olacaktır. Devamlı tırnak batmasına bağlı sorunlar yaşayan insanların, günde 3 kez ılık sabunlu su terapisini uygulaması tavsiye edilir. İçerisinde zeytinyağı bulunan sabunlar tercih edilebilir.
 • Üzerine henüz bilimsel çalışmalar yapılmamış olsa da, elma sirkesinin çeşitli etkileri, tırnak batmasının önüne geçebilir. İyi bir antiseptik, antienflamatuar ve ağrı kesici olan elma sirkesi, düzenli tırnak batması problemi yaşayanlarda etkili olacaktır.
 • Dar ayakkabılar ve çoraplar, tırnak batmasının önemli nedenlerindendir. Bu yüzden parmak uçlarını sıkmayacak ayakkabılar ve çoraplar tercih ederek, tırnak batmasının önüne geçilebilir. Ayak tırnak batması probleminin önüne geçmede, parmaklara gereken boşluğu bırakmak çok önemlidir. Sürekli eldiven giymeyi gerektirecek mesleklerdeki insanlarda el tırnak batması görülebilir. Bu insanların da doğru eldiven tercihini yapmaları faydalı olacaktır.
 • Batık tırnak koruyucular, tırnak batmasına bağlı problemleri devamlı yaşayan insanlar için etkili bir koruyucu yöntemdir. Tırnak batmasının oluştuğu alanı halkalara oturtan ve parmağı da tümüyle saran kılıf yapıları, zaman zaman iyileşmeyi hızlandıracak jellerle birlikte satılır.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batmasının evde uygulanabilecek yöntemlere rağmen önüne geçilemediyse ve parmakta ciddi bir hassasiyet oluşmuşsa, doktora gidilebilir. Aşağıda yer alan durumlarla karşılaşıldığında, doktor muayenesine gitmek faydalı olacaktır:

 • Parmak şişmesi
 • Ağrı
 • Aşırı hassasiyet
 • Isı artışı
 • İrin akışı

Doktorunuz, gerekli durumlarda tırnak batmasına çözüm olarak, batık tırnak çekimi işlemi uygulayabilir. Bu işlem genellikle ileri derece tırnak batması yaşayan ya da tırnak iltihabı oluşmuş olan hastalara uygulanır. Tırnak batması iltihabı kurutmak için yapılabilecek bir takım tedavilere de ihtiyaç doğurabilir.

Tırnak Batması Ameliyatı

İleri derece tırnak batması yaşayan hastalarda, zaman zaman tırnağın bir kısmı ya da tamamı alınabilir. Eğer evde uygulanabilen tedaviler problemi geçirmezse, devamlı tırnak batması problemiyle karşılaşılıyorsa, şeker hastalığı gibi komplikasyonları artırabilecek hastalıklar bulunuyorsa, doktorunuz tırnağınızı almak isteyebilir.

Ameliyat öncesi antiseptik kremlerle hastanın ayağı temizlenir ve daha sonra lokal anestezi ile tırnak yatağı uyuşturulur. Uyuşma tamamlandığında doktor, tırnağı yatağından ayırmak için bir takım aletler kullanmaya başlar. Tırnağın cilde battığı alandan tırnağın köküne doğru derin bir kesim gerçekleştirilir. Daha sonra bu bölüm çekilerek hastadan çıkartılır. Hastaların bir bölümünde, tırnağın tamamının alınması gerekebilir. Operasyondan sonra vazelin sürülü bir bandajla parmak sarılır.

Hastaların bazılarında, tırnak batmasına neden olan bölgeye denk gelen tırnak kökünü tahrip etmek gerekebilir. Böyle durumlarda, elektrikli bir alet ya da trikloroasetik asit gibi solüsyonlar kullanılabilir. Bu işlemin ardından tırnağın o bölgesi bir daha uzamaz. Eğer yapılan işleme rağmen tırnak uzaması devam ediyorsa, uzayan tırnağın dokusu farklı bir yapıda olabilir. Yeni bir yapıya sahip olan tırnak dokusu, bundan sonraki hayatta batmalara neden olmayabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tırnak batan yere ne yapılır?

Her tırnak batmasında bir cerrahi işleme gerek duyulmaz. Hafif batma durumlarında, tırnağın batan kısmının altına bir pamuk parçası koyabilir ve bunu günlük olarak değiştirebilirsiniz.

Ayak tırnak batması iltihabına ne iyi gelir?

Sıcak su kullanarak iltihabı kurutmak en etkili yollardan biridir.

Ayak tırnak çekilmesi kaç günde iyileşir?

İyileşme genellikle 4 – 12 hafta arasında sürer. İşlem sırasında tırnağınızın tamamı çekilmişse yeni tırnağın uzaması el tırnaklarında 6 ay iken, ayak tırnaklarında ise 9 – 12 aydır.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.