Selülit olan kadın

Selülit Nedir? Selülit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Selülit, portakal kabuğu benzeri görüntülere neden olan ve cildin yüzeyinde çukurlara, kırışıklıklara sebebiyet veren bir estetik sorunudur. Sıklıkla kalça, karın ve uyluk bölgelerini etkileyen bu problem, özellikle kadınlar arasında yaygın olmaktadır.

Selülit Nedir?

Selülit, genellikle kalça, uyluk ve karın bölgelerindeki cildi ve cilt altı yağ dokularını etkileyen bir problemdir. Ciltte portakal kabuğu görüntüsüne benzer bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Portakal kabuğu görüntüsü, cildin alt tarafında toplanan ve yayılan yağ dokusu ile deri yüzeyine dik olarak pozisyon alan septa isimli lifli bantların buluşmasıyla meydana gelir. Yayılmış yağ dokuları, ufak şişliklere sebep olurken, sıkı bir septa yapısı, yağ hücrelerini sıkarak çukurlar oluşmasına sebep verir. Bu sayede, hastanın cildinde pürüzlü bir görüntü meydana gelir. Tıp dilinde ödemli fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi veya adipoz ödemi şeklinde çeşitli adlarla bilinmektedir.

Selülit Neden Olur?

Selülitin tam sebebi bilinmemektedir. Fakat cildin altında bulunan bağ dokusu ile yağ dokusu arasındaki iletişimden meydana geldiği belirlenmiştir. Selülitin sebepleri arasında hormonal değişimler, kalıtsal etkenler, fazla kilo ya da ani kilo kaybı, düzensiz beslenme, hareketsizlik ve sigara içmek gibi nedenler de bulunmaktadır. Öte yandan, sıkı kıyafetler tercih etmenin ve çok uzun süreler oturmanın da selülite sebep olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

Ancak çok sayıda genel sağlığına dikkat eden kadında, iyi bir beslenme programına ve spor yapmaya rağmen selülitin oluşabildiği bilinmektedir. Genetik olarak kişiye aktarılan yağın dağılım tarzı, alınan tüm önlemlere rağmen selülite neden olabilir. Çok sayıda etkene bağlı olarak da selülitin gelişebileceği bilindiği için, her kadın hayatının en az bir döneminde selülitle karşılaşmaktadır. Hamilelikte selülit problemleri, oldukça normal ve beklenen bir süreçtir.

Belirtileri

Bu hastalık, karın, uyluk ve kaçla gibi bedenin belirli noktalarında portakal kabuğu görüntüsüyle kendisini göstermektedir. İnsan tenindeki bu görüntü için kimi zaman süzme peynir benzetmesinde de bulunulmaktadır.

Henüz ilk evrelerinde olan basit bir selülitte, portakal kabuğu ya da süzme peynir görüntüsünü elde edebilmek için, problemin ortaya çıktığı alanın elle sıkıştırılması gerekmektedir. Fakat, ilerlemiş selülitlerde bu durum, her şekilde gözle görülebilir hale gelmiştir. Genellikle kalça çevresinde ve uyluk bölgesinde görülen bu estetik problem, zaman zaman göğüslerde ve alt karın bölgesinde de oluşabilmektedir. Kimi hastalarda üst kollarda da selülitin oluşabildiği bilinmektedir.

Selülitler, korkutucu bir tıbbi durum ya da tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık değildir. Doktorlar, selülitlerin oldukça normal oluşumlar olduğunu söylerler. Görüntü ile kendisini belli eden bu estetik problem için bir plastik cerrahi uzmanı ya da bir dermatolog size yardımcı olacaktır.

Selülit Tedavisi

Cildinde yaşadığı estetik problemlerle “Selülit nasıl geçer?” sorusunun yanıtını arayan kadınların sayısı bir hayli fazladır. Aynı zamanda erkekte selülit oluşabileceği için, erkekler de selülitlerden kurtulma yollarını araştırmaktadır. Selülit yapan yiyecekler ve selülit giderici kremler de sıkça araştırılan konular arasındadır. Fakat, selülitin etkili ve özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Aşağıda yer alan yöntemler, selülitin geçici de olsa azalmasına ve görünümün iyileşmesine neden olabilir:

 • Fazla kilolardan kurtulmak: Yüksek kilolardaki insanların sağlıklı beslenerek ve düzenli olarak spor yaparak kilo vermesi mümkündür. Böylece selülitlerden bir miktar da olsa kurtulmak mümkündür. Tabii diyet ve egzersiz için kontrollü olmakta fayda vardır. Aniden büyük kilolar vermek, sarkmalara ve selülitlere neden olabilir.
 • Lazer ve Radyofrekans tedavileri: Selülitin en ümit verici tedavi seçenekleri olarak radyofrekans ve lazer tedavileri görülmektedir.
 • Lazerli liposuction: Liposuction ile deriye açılan küçük bir kesik yardımıyla, tenin alındaki yağlar alınabilmektedir. Ancak liposuctionun tek başına selüliti tedavi etmesi mümkün değildir. Bu yüzden lazer teknolojisinden faydalanılır. Lazerli liposuction ile hem yaş hücreleri yok edilir hem de sıkılaşma sağlanır.
 • Kriyolipoliz: Kalça ya da karın gibi bölgelerde yer alan bölgesel yağ dokularının lipit moleküllerini dondurma işlemidir. Selülitin belli seviyelerde yok olmasını sağladığı bilinir.
 • Ultrason Tedavisi: Ses dalgalarıyla yağ dokusunun azaltılması işlemidir. Sonuçları maksimum 3 ay kadar gözle görülür olarak kalır.
 • Retinol Krem: Retinol, bir A Vitamini türüdür. Kolajen oluşumunu ve serbest radikallerin yok edilmesini sağlar. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez krem uygulamak, selülite dair kötü görüntünün belli oranlarda yok olduğunu ortaya koymaktadır.
 • Karboksiterapi: Cildin altına verilen karbondioksit gazıyla yapılmaktadır. Selülitlerin bir kısmının bu teknik ile tedavi edilebildiği bilinmektedir. Ancak, işlem sonrası kızarma, morarma, rahatsızlık ve yanma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Selülitten Korunma Yöntemleri

 • Aktif yaşam
 • Sağlıklı beslenme
 • Uygun kiloda olmak
 • Kas güçlendirici faaliyetler
 • Sigara içmemek
 • Güneşten koruyucu kremler kullanmak

Bu estetik problemi yaşayan ya da ileride yaşamak zorunda kalmak istemeyen herkesin, cildine iyi bakması tavsiye edilir. Örneğin selülitli bacak problemi yaşayan bir kadının, cildini sıkılaştırmak için harekete geçmesi, bacakta selülit yok etme yöntemleri hakkında araştırmalar yapması, hastalığın önlenmesinde sağlam bir zemin oluşturacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Genç yaşta selülit neden olur?

Genetik yatkınlık, cilt yapısı, ten rengi, beslenme alışkanlıkları ve hormonal durumlara bağlı olarak selülit meydana gelir. Ergenlik dönemlerinde, gelişim çağının verdiği hızlı ve dengesiz hormonal değişiklikler de bu durumu tetikler.

Göğüste selülit olur mu?

En sık olarak uyluk ve kalça etrafında görülür ancak göğüslerde, alt karın bölgesinde ve üst kollarda da meydana gelebilir.

Selülitin çözümü var mı?

Düzenli egzersiz alışkanlığı ve kilo kontrolü etkili bir yoldur. Aerobik egzersizler, yürüyüş, kros ve yüzme gibi sporlar da oldukça faydalıdır.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.