Tiroid Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Tiroid ameliyatı ne zaman yapılmalı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Hastanesi uzman hekimleri, kapalı tiroid ameliyatı nedir ve tiroid nodülleri ne zaman ameliyat edilmeli sorularını yanıtladı.

Tiroid Nodülü Nedir?

Tiroid, boynun ön tarafında ve oradaki adem elması olarak bilinen çıkıklığın alt tarafında yer alan ve bedenin hayati fonksiyonları için hormon üreten bir bezdir. Şekli kelebeğe benzemektedir. Tiroid nodülü nedir sorusunun yanıtı ise, tiroid bezi içerisinde oluşan ve normal olmayan kitlelerdir. Tiroid nodülü iyi huylu olduğu zaman tiroid cerrahisi ihtiyacı doğmaz. Tiroid ameliyatını hangi bölüm yapar sorusunun yanıtı ise, genel cerrahidir.

Tiroid Cerrahisi Ne Zaman Gerekir?

Tiroid cerrahisi kararının alınabilmesi için çok net kriterler vardır. Bu kriterlerin başında, tiroid nodülüne ince bir iğne ile yapılan aspirasyon biyopsisi yer almaktadır. Yapılan bu işlemin 4 adet sonucu olabilir. Bunlar şu şekildedir:
  • İyi huylu
  • Malign (Kötü huylu)
  • Şüpheli
  • Tanımlanamayan
Nodüllerin iyi huylu olduğu durumlarda tiroid cerrahisi ihtiyacı oluşmaz. Fakat, malign veya şüpheli yumrularda tiroid ameliyatı gerekebilmektedir. Yapılan biyopsi incelemelerinde eğer, 3 kez tanımlanamayan kitle ile karşı karşıya kalınır ise, bunlar da ameliyat edilmektedir.

Tiroid Ameliyatı Öncesi Bilgilendirme

Tiroid ameliyatı öncesi hastaların mutlaka bilgilendirilmesi gerekir. Tiroid hastalıkları, hastanın hastalığı, ameliyat esnasında yapılacak olan işlem ve incelemelerin yeterlilik seviyeleri, doktorun bu cerrahi uygulamadaki tecrübesi, riskleri, tiroid ameliyatı sonrası süreç ve ameliyat sonrası yara izi hakkında bilgi verilmelidir. Tiroid cerrahisi, bu alanda özel eğitim görmüş ve sürekli olarak tiroid cerrahisi ile ilgilenen doktorlarca yapılmalıdır.

Tiroid Cerrahisi Sonrası

Doktorlar, tiroid ameliyatı yaparken olabildiğince küçük bir alanda çalışmak zorunda kalırlar. Fakat, kullandıkları özel gözlükler, görüntüyü 3 kata kadar büyütmektedir. Bu gözlükler sayesinde hasta üzerinde hayati bir hata yapma ihtimali oldukça düşük olur. Tiroid kanseri ameliyatlarında, tiroid dokusu bırakılmaz. Buna bağlı olarak da çeşitli ameliyat sonrası komplikasyonları ile karşı karşıya kalınabilmektedir:
  • Ses kısılması
  • Kalsiyum eksikliği
  • Kasılma
  • Kanama

Ameliyat Sonrasında Tiroid Nodülü Yeniden Oluşur Mu?

Hastaların en merak ettiği soru tiroid tekrarlar mı sorusudur. Bu sorunun cevabı evet olarak verilebilir. Fakat tecrübeli bir cerrahın ameliyat yapması durumunda oranı düşecektir. Tiroid bezinin tamamı alınmış ise, tiroid nodülü oluşma ihtimali kalmamıştır. Hastanın tiroid hormonu kullanması gerekmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣