7 ile 10 Yaş Arasındaki Çocukların Günlük Kalori İhtiyacı

çocukların günlük kalori ihtiyacı meyv suyu içen kız çocuk

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

7 ile 10 yaş arasındaki çocukların günlük kalori ihtiyacı çok fazladır. Bunun nedeni, büyümeye yoğun bir şekilde devam ediyor olmalarıdır. Peki, 7 ile 10 yaş arasındaki çocukların günlük kalori ihtiyacı nedir?

Çocuklarda Dengeli Beslenme

Okul çağındaki çocukların dengesiz ve yetersiz bir şekilde beslenmesi sonucunda, gelişim ve büyüme eksik olabilmekte ve telafisinin yapılmadığı durumlarda da gelişim çağına yansımaktadır. 7 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda yetersiz beslenme, ilerleyen yaşlarda zayıf, sıska ve güçsüz yetişkinler olmalarına neden olabilmektedir. Öte yandan, enfeksiyon hastalıklarına karşı çok daha güçsüz olma, demir eksikliği yaşama, şişmanlık, yüksek tansiyon, kan yağlarında artış, diyabet ve kalp hastalıkları gibi riskler de ileri yaşlarda görülebilmektedir.

Çocuklarda Yetersiz Beslenme

Yetersiz beslenen çocukların dikkat sürelerinde kısalma görülür. Algıları daha kapalı olur ve öğrenme zorlukları yaşarlar. Kimi 7 – 10 yaş arası öğrencilerde davranış bozuklukları, okula devamsızlık ve okulda başarısızlık da görülebilmektedir. Bu noktada ailelere büyük görev düşmektedir. Çocuklarının eğitimiyle ilgilendikleri kadar, beslenme düzenleriyle de ilgilenmelilerdir. Çocuğun büyüme ve gelişme süreciyle aile yakından ilgilenmeli, kendi beslenme düzenini doğru tutarak, çocuğa örnek olmalıdır.

Günlük Kalori İhtiyacı

Yiyecek ve içeceklerin içerisindeki enerji miktarı hem kilojoules (kJ), hem de (kcal) olarak ölçülür ve her iki birimin kullanıldığı durumda da kalori olarak isimlendirilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre 7 ile 10 yaş arasındaki çocukların günlük kalori ihtiyacı aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

 • 7 yaş erkeklerde 6.900 Kj / 1.649 kcal
 • 7 yaş kızlarda 6.400 Kj / 1.530 kcal
 • 8 yaş erkeklerde 7.300 Kj / 1.745 kcal
 • 8 yaş kızlarda 6.800 Kj / 1.625 kcal
 • 9 yaş erkeklerde 7.700 Kj / 1.840 kcal
 • 9 yaş kızlarda 7.200 Kj / 1.721 kcal
 • 10 yaş erkeklerde 8.500 Kj / 2.032 kcal
 • 10 yaş kızlarda 8.100 Kj / 1.936 kcal

7 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda dengeli beslenme için şunlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Her gün en az bir meyve ve bir sebze tüketmek
 • Her gün az da olsa patates, ekmek, makarna ya da pirinç gibi nişastalı yiyecekler tüketmek
 • Her gün az da olsa süt ve süt ürünleri tüketmek
 • Et, balık, yumurta ya da fasulye ve mercimek gibi protein kaynaklarını tüketmek.

Çocukların cips, çikolata, şeker gibi fazla şekerli yiyeceklerden uzak durduklarından emin olmak gerekir. Şekerli gazlı içecekler de çocuklar için oldukça zararlıdır. Çocukların tatlı istemeleri durumunda meyveye yönlendirmek, abartmamak kaydıyla doğru bir davranış olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda dengeli beslenme nasıl olmalıdır?

Dengeli beslenme için günlük diyet programına; karbonhidrat, protein ve sebzeleri eşit şekilde eklemek gerekmektedir. Daha fazla yeşillik ve meyveye önem vererek, yeterli miktarda protein almak önemlidir.

Çocuklarda yetersiz beslenme belirtileri nelerdir?

Çocuklarda yetersiz beslenme nedeniyle kilo ve yağ oranında düşük, demir eksikliği, güçsüzlük, yaşa göre yetersiz gelişim görülebilir. Aynı zamanda anlama ve konuşmada aksamalar da yetersiz beslenme ve vitamin alımıyla birlikte gelişebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣