uyku testine ihtiyacınız var mı uykusu gelen esneyen kadın

Uyku Testine İhtiyacınız Var mı? | 8 Soruyu Sorun!

Uyku bozukluğu olan kişilerin %80 kadarı henüz teşhis edilmemiştir. Bu durum, uykularını iyileştirmek ve ciddi hastalık risklerini azaltmak için ihtiyaç duydukları tedaviyi almadıkları anlamına gelir. Dilerseniz, aşağıda belirlediğimiz 8 soruyu kendinize sorarak, uyku testine ihtiyacınız var mı? test edebilirsiniz.

Uyku Testine İhtiyacınız Var mı?

Uyku testleri, gece uykularınıza engel olan uyku hastalıklarının teşhisi için kullanılan yöntemdir. Uykunuza engel olan bozukluklarının tespit edilebilmesi, gece saatlerinden uykusuz kalarak uyanmanızı veya horlama sorunlarınızın düzelmesini sağlayabilir. Ancak farkında olmadığınız uyku sorunlarıyla baş ediyor olabilirsiniz. Gece uykunuzun yeterince iyi olmadığını düşünüyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz. Dilerseniz, sorabileceğiniz 8 soruyu inceleyelim…

Uyku testi hakkında soru sormadan önce şu soruları yanıtlayın:

  1. Yüksek sesle ( kapalı kapılardan duyulacak kadar yüksek sesle) horluyor musunuz?
  2. Gün içinde kendinizi sık sık yorgun, bitkin veya uykulu hissediyor musunuz?
  3. Uyurken nefesinin durduğunu gözlemleyen oldu mu?
  4. Yüksek tansiyonun var mı?
  5. Vücut kitle endeksiniz (BMI) 35’in üzerinde mi ? (Vücut Kitle İndeksi Hesaplama)
  6. 50 yaşın üzerinde misin?
  7. Boyun çevreniz 40 santimetreden (15,75 inç) fazla mı?
  8. Cinsiyetin erkek mi?

Yukarıda sorduğumuz soruların en a 3 tanesine cevabınız ‘’evet’’ ise, bir uyku doktoru ile görüşmeniz önerilebilir. Ayrıca, yukarıdaki sekiz sorudaki kriterlerin çoğunu karşılamıyor olsanız da olasılığı uyku bozukluklarına sahip olabilirsiniz. Belirli kalp ve nörolojik rahatsızlıkları olanlar için laboratuvarda bir uyku testi (polisomnografi) hala önemli teşhis araçlarından biridir.

Sonuç

Birçok insan laboratuvar testleri konusunda gergin olabiliyor. Ancak uyku merkezleri, konforlu yataklar ve otel benzeri bir atmosfer ile mümkün olduğunca ev ortamını taklit etmeye çalışır. Her zamanki uyku rutininiz için ihtiyacınız olan her şeyi getirmeniz tavsiye edilir. Uyku laboratuvarı olan hastanelerden biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku odaları tüm konforunuz düşünülerek tasarlanmıştır. Uyku testi fiyatları hakkında detaylı bilgi alarak gerekli görülmesi durumunda uyku ölçümü yaptırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı Bölümü Doktorlarımız

Uyku Laboratuvarı bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.