Uyku Testine İhtiyacınız Var mı? | 8 Soruyu Sorun!

uyku testine ihtiyacınız var mı uykusu gelen esneyen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku bozukluğu olan kişilerin %80 kadarı henüz teşhis edilmemiştir. Bu durum, uykularını iyileştirmek ve ciddi hastalık risklerini azaltmak için ihtiyaç duydukları tedaviyi almadıkları anlamına gelir. Dilerseniz, aşağıda belirlediğimiz 8 soruyu kendinize sorarak, uyku testine ihtiyacınız var mı? test edebilirsiniz.

Uyku Testine İhtiyacınız Var mı?

Uyku testleri, gece uykularınıza engel olan uyku hastalıklarının teşhisi için kullanılan yöntemdir. Uykunuza engel olan bozukluklarının tespit edilebilmesi, gece saatlerinden uykusuz kalarak uyanmanızı veya horlama sorunlarınızın düzelmesini sağlayabilir. Ancak farkında olmadığınız uyku sorunlarıyla baş ediyor olabilirsiniz. Gece uykunuzun yeterince iyi olmadığını düşünüyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorabilirsiniz. Dilerseniz, sorabileceğiniz 8 soruyu inceleyelim…

Uyku testi hakkında soru sormadan önce şu soruları yanıtlayın:

  1. Yüksek sesle ( kapalı kapılardan duyulacak kadar yüksek sesle) horluyor musunuz?
  2. Gün içinde kendinizi sık sık yorgun, bitkin veya uykulu hissediyor musunuz?
  3. Uyurken nefesinin durduğunu gözlemleyen oldu mu?
  4. Yüksek tansiyonun var mı?
  5. Vücut kitle endeksiniz (BMI) 35’in üzerinde mi ? (Vücut Kitle İndeksi Hesaplama)
  6. 50 yaşın üzerinde misin?
  7. Boyun çevreniz 40 santimetreden (15,75 inç) fazla mı?
  8. Cinsiyetin erkek mi?

Yukarıda sorduğumuz soruların en a 3 tanesine cevabınız ‘’evet’’ ise, bir uyku doktoru ile görüşmeniz önerilebilir. Ayrıca, yukarıdaki sekiz sorudaki kriterlerin çoğunu karşılamıyor olsanız da olasılığı uyku bozukluklarına sahip olabilirsiniz. Belirli kalp ve nörolojik rahatsızlıkları olanlar için laboratuvarda bir uyku testi (polisomnografi) hala önemli teşhis araçlarından biridir.

Sonuç

Birçok insan laboratuvar testleri konusunda gergin olabiliyor. Ancak uyku merkezleri, konforlu yataklar ve otel benzeri bir atmosfer ile mümkün olduğunca ev ortamını taklit etmeye çalışır. Her zamanki uyku rutininiz için ihtiyacınız olan her şeyi getirmeniz tavsiye edilir. Uyku laboratuvarı olan hastanelerden biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku odaları tüm konforunuz düşünülerek tasarlanmıştır. Uyku testi fiyatları hakkında detaylı bilgi alarak gerekli görülmesi durumunda uyku ölçümü yaptırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣