Tmu Nedir? Türleri Nelerdir?

tmu nedir tms tedavisi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tmu nedir? sorusu, transkraniyal manyetik uyarım tedavisini ilk defa yaptıracak kişiler tarafından merak edilen durumlardan biridir. Dilerseniz, tmu tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler ve merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

TMU (transkraniyal manyetik uyarım) Nedir?

TMU veya transkraniyal manyetik uyarım tedavisi, majör depresif bozukluk (MDB) ile mücadele edenler için FDA onaylı bir tedavi tekniğidir. Diğer seçeneklere göre daha ılımlı olan tedavinin yan etkisi olmadığı gibi, depresyon ilaçlarının yan etkilerine göre oldukça düşük risklere sahiptir.

Avicenna Hastanesi’nde her seans boyunca yanınızda, uygulama hakkında bilgilendirici eğitimli bir TMS teknisyeni tarafından verilecektir. Tipik bir tedavi planı, dört ila altı hafta boyunca, haftada beş gün, 20 dakikadan az süren ve toplamda yaklaşık 30 seanstan oluşan seansları içerir. Ancak seans sayısı ve süresi hastalığın boyutu ve hayatınızı etkileme durumuna göre değişiklik gösterecektir. Seans sayısı tedaviye verilen cevaba ve diğer faktörlere bağlıdır.  Araştırmalar, yaklaşık 2 hastadan 1’inin TMS kullandıktan sonra depresif semptomlarda önemli bir azalma yaşayacağını ve 3 kişiden 1’inin majör depresif bozukluktan (MDB) azalma yaşadığını göstermiştir. Bu nedenle muayene sonrasında ihtiyacınız olduğuna karar verilmesi durumunda manyetik uyarım tedavisi alabilirsiniz. TMU Nedir? makalemizin devamında, tedavi hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Transkraniyal Manyetik Uyarım Türleri Nelerdir?

Manyetik uyarım tedavisi türleri, hastalığınızın durumu ve aşamasına göre doktorunuz tarafından seçilecektir. Psikolojik bozuklukların tedavisinde doğru yöntemin seçilmesi hastalığın tedavisinde en etkili sonucu verecektir.

  1. Tekrarlayan Transkraniyal Manyetik Stimülasyon (rTMS)

Tekrarlayan transkraniyal manyetik uyarım tedavisi, 20 yılı aşkın bir süredir depresyon, anksiyete ve diğer bozuklukların tedavisi için araştırılmış ve kullanılmıştır. Çoğu araştırma, depresyon tedavisi olarak rTMS üzerinde olmuştur ve 2008’den beri ilaca dirençli depresyon tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır.

Her rTMS seansı yaklaşık 40 dakikadır ve sedasyon veya anestezi gerektirmeden uygulanmaktadır. rTMS tedavisi esnasında hasta tamamen uyanıktır. Ayakta tedavi prosedürü olduğu için, hasta herhangi bir kısıtlama olmaksızın tedaviye gidip gelebilir. Yaklaşık bir el büyüklüğünde bir elektromanyetik bobin, kafa derisinin ön kısmına karşı, beynin duygu durum düzenleme ve depresyonla ilgili bir alanı üzerinde tutulur. Bobin üzerinden kısa elektromanyetik darbeler verilir. Manyetik darbeler, beynin hedeflenen bölgesindeki sinir hücrelerini uyaran küçük elektrik akımlarına neden olur; manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramasıyla yaklaşık olarak aynı güçtedirler.

rTMS’nin şimdiye kadar tek başına bir tedavi olarak veya antidepresanlar ile birlikte kullanıldığında güvenli olduğu gösterilmiştir. Araştırmacılar, rTMS’nin psikoterapi ile birleştirildiğinde daha etkili olup olmadığını araştırıyorlar. TSSB gibi TMS için diğer potansiyel uygulamaları araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Prosedür nispeten yenidir, bu nedenle uzun vadeli yan etkiler bilinmemektedir.

  1. Derin Transkraniyal Manyetik Uyarım (dTMS)   

Derin tmu tedavisi, daha büyük ve daha derin beyin bölgelerini uyarmanın bir yöntemidir. Derin tmu tedavisi esnasında;

  • Kafatası yüzeyinin yaklaşık 4 santimetre altına ulaşan özel bobinler kullanır. Bobinler, farklı beyin bölgelerini hedeflemek için tasarlanmıştır. Derin manyetik uyarım tedavisi, ayrıca yakın zamanda OKB tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır.
  • Bir dTMU oturumu sırasında kişi, MRI taramalarındakine benzer kısa manyetik alanlar oluşturan yastıklı bir kask takar. Bu, çok az yan etkisi olan bir ayakta tedavi prosedürüdür ve anestezi gerektirmez. Uygulama hiçbir şekilde hafıza kaybına neden olmamaktadır. Tms süresi yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir ve seanslar dört ila altı hafta arasında gerçekleşir. Bu işlemi yaptıran kişiler hemen sonrasında normal faaliyetlerine devam edebilirler.

TMU Tedavisi Nasıl Çalışır?

Transkraniyal manyetik uyarım tedavisi sırasında, kafa derinize karşı bir elektromanyetik bobin yerleştirilmektedir. Elektromıknatıslar, beyninizin ruh hali kontrolü ve depresyonla ilgili bölgesindeki sinir hücrelerini uyaran manyetik bir darbeyi ağrısız ve acısız bir şekilde beyninize iletecektir.

Depresyonda aktiviteyi azaltan beynin bölgelerini aktive ettiği düşünülmektedir. Manyetik uyarım tedavisi stimülasyonu, beynin nasıl çalıştığını etkilemektedir. Bu da depresyon semptomlarını hafifletir ve ruh halini iyileştirmektedir. Transkraniyal manyetik uyarım tedavisini gerçekleştirmenin farklı yolları vardır ve uzmanlar tedavileri gerçekleştirmenin en etkili yolları hakkında daha fazla bilgi edindikçe teknikler değişebilir. Tmu türleri arasından en doğru seçim, nöroloji doktorunuz ile yapacağınız ön muayene sonrasında belirlenebilir.

TMU Tedavisi Yan Etkileri Var mıdır?

TMU tedavisinin bilinen kalıcı bir yan etkisi bulunmamaktadır. Manyetik uyarım tedavisi, psikolojik rahatsızlıklar için kullanılan depresyon ilaçlarının aksine yan etki içermemesi ile tercih edilmektedir. Uygulamalar yapılırken hasta anestezi altında olmadığı için herhangi bir iyileşme süreci de bulunmamaktadır. Ayaktan tedavi sağlandıktan sonra hastanede kalmaya gerek kalmadan kişi günlük hayatına geri dönebilir. Büyük kolaylıklara sahip olan tedavinin kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamakta.

 

Sonuç

Transmanyetik uyarım tedavisi, psikolojik bozukluklara karşı uzun yıllar tedavi görmüş ancak yeterli iyileşmeyi sağlayamamış kişilerde uygulanabilir bir teknolojidir. Depresyon, anksiyete, şizofreni gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde, beynin ilgili bölgelerine sinyaller yollanarak uyarılar sağlanmaktadır. TMU nedir? yazımızda detaylarıyla anlattığımız uygulamanın birçok detayı bulunmaktadır. Psikolojik hastalıklardan muzdarip olan kişiler uzun yıllar devam eden tedavi sonucunda ilaçlardan dolayı birçok yan etki yaşayabilirler. İlaçların yan etkileri ve ilerleme kaydedememe nedeniyle tmu tedavisi tercih edilebilir. Ancak uygulama için uyumlu olup olmadığınıza karar verilmesi için ön muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣