Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye’de Sağlık Turizmi- doktor elinde dünya minyatürü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Geçtiğimiz son 10 yılda Türkiye sağlık hizmet kapasitesi büyük oranda gelişim göstermiştir. Sağlık hizmetlerinde yeni yapılanmalar, yeni güncel teknolojik cihazların arayışı ve sağlık alanında verilen eğitimler devam etmektedir. Bunlara bağlı olarak sunulan sağlık hizmetleri kalitesinin yükselmesi Türkiye’ye sağlık turizmi konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Türkiye’de Sağlık Turizmi” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Nedir?

Bireylerin koruyucu,  tedavi edici, rehabilite edici ve aynı zamanda sağlığı geliştirici hizmetleri alması sebebi ile yurt dışına çıkması, sağlık turizmi olarak adlandırılmaktadır. Diğer yandan günümüz sanayileşmesine bağlı olarak ortaya çıkan hava, toprak, çevre kirlilikleri, besin yapılarının bozulması ile sağlıklı beslenme oranlarının düşmesi ve aşırı radyasyon sonucunda insan ve toplum sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Kişi yaşadığı ülkede sunulan sağlık hizmetlerini yetersiz bularak tedavi olmak için sağlık sağlık turizmine başvurmaktadır.

Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye son yıllarda çok gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleri ile rekabet halindedir. Özellikle son 10 yılda, sağlık hizmet kalitesinin arttırılması için çeşitli eğitimler verilmiş, araştırmalar ve ciddi yatırımlar yapılmıştır. Bunun sonucunda sunmuş olduğu kaliteli sağlık hizmeti ile Türkiye sağlık turizmi ön plana çıkmış ve en çok tercih edilen ülkelerden biri haline gelmiştir. Bu noktada Türkiye’nin her bölgesine tedavi amaçlı turistler gelmektedir.

Özellikle Türkiye’nin büyük illerinde, Avrupa standartlarıyla yarışabilecek düzeyde özel sağlık kuruluşları yer almaktadır. Diğer yandan coğrafi konum ve sağlık sektöründeki yetişmiş eğitimli insan gücü, Türkiye’nin sağlık turizminde önemli bir yerde olmasının sebeplerindendir.

Türkiye’de sağlık ve turizm ile ilgili planlanma ve teşvik çalışmalarını, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı yürütmektedir. Başka bir taraftan Sağlık Bakanlığı ise sağlık kurumlarının kurulması, sağlık personelinin eğitilmesi ve istihdamı, sağlık hizmetleri denetimi görevlerini yürütmektedir. Söz konusu bu iki bakanlık koordineli bir şekilde çalışarak, turistlere yönelik sağlık hizmetlerini kaliteli ve etkin hale getirmektedir.

Türkiye’yi Sağlık Turizminde Önemli Yapan Unsurlar

 • Sağlık hizmetleri konusunda hızlı bir gelişim gösterir.

 • Sağlık turizminin medikal, termal, SPA & Wellnes, ileri yaş turizmi, engelli turizmi, sporcu turizmi gibi çeşitlerinin hepsine uygun seçenekleri barındırır.

 • İstanbul, dünyada tıp turizminde marka olabilecek kapasiteye sahiptir.

 • Sağlık turizmi konularında sürekli sektör temsilcilerine eğitim toplantıları yapılmaktadır.

 • Coğrafi konum açısından avantajlıdır. Tedavi için gelen hastalar aynı zamanda seyahat planlaması da yapabilir.

 • Uluslararası dayanışma, işbirliği ve bilgi paylaşımını güçlü tutmaktadır.

 • Turistlerin sağlığı ve acil yardım hizmetlerinin güven telkin etmesi için gereken her şey yapılmaktadır.

 • Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi ile medikal turizm konusu hakkında eğitim verilmiştir.

 • Sağlık turizmi ile tedavi almaya gelen yabancı hastalar için tercüman hizmetleri sunulmaktadır.

 • Sağlıkta mevcut ileri teknoloji imkanları bulunmaktadır.

 • 1500 civarında termal kaynak seçeneği bulundurmaktadır.

 • İklimi, alt yapısı ve sıcak kanlı insanları ile özellikle yaşlı turizmi için çok uygundur.

 • 1. ve 2. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresinde sağlık turizmi farkındalığı oluşturulmuştur.

Türkiye’de Sağlık Turizmi Kapsamında Sunulan Tedaviler

Türkiye sağlık turizmi, medikal ve termal anlamda birçok tedavi ve terapi seçeneği sunulmaktadır. Bunun yanı sıra yaşlı turizmi ile alakalı çok çeşitli bakım seçenekleri mevcuttur. Sunulan tedaviler aşağıda yer almaktadır.

Medikal turizm alanda;

 • Ortopedi( kalça- diz- bel- omurga)

 • Estetik Cerrahi (saç ekimi- yüz germe- BBL- göğüs implantları- estetik zayıflama- yağ aldırma- karın germe- …)

 • Kök Hücre Tedavileri (alzheimer- parkinson- felç- ALS)

 • Bariatrik Cerrahi (mide kelepçesi- gastrik bypass- tüp mide)

 • Kanser Tedavisi (teşhis- kök hücre- cyberknife)

 • Diş Tedavisi (implant- vener- kron)

 • Kalp İşlemler (anjiyoplasti- kök hücre- kapakcık değişimi- bypass)

 • Organ Nakilleri (böbrek- karaciğer- akciğer)

 • Rehabilitasyon ve Geriatrik (geriatrik bakım- akut ve kronik durumlar)

 • Kısırlık Tedavileri ( tüp bebek- doğurganlık- hormonal bozukluk tedavisi)

Yaşlı turizmi alanında;

 • Sağlıklı yaşlı bakımı

 • Termal dönem yaşlı bakımı

 • Rehabilitasyon ve tedavi öncelikli yaşlı bakımı

 • Kronik hastalıklara sahip yaşlı bakımı

Termal turizm alanında;

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Sağlık turizmi çeşitleri?

Bu turizm içerisinde, medikal turizm, yaşlı turizmi, termal turizm ve engelli turizmini bulundurmaktadır.

Sağlık turizmi ne demek?

Bireylerin koruyucu, tedavi edici, rehabilite edici ve aynı zamanda sağlığı geliştirici hizmetleri almak amacıyla yaşadıkları ülke dışına çıkmalarına sağlık turizmi denilmektedir.

Türkiye’de sağlık turizmi nerelerde yapılır?

Medikal anlamda sağlık turizmi yetki belgesi olan hastanelerde yapılmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi gereken yetki belgelerine sahip olup bu alanda hizmet vermektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣