Yurtdışında Tedavi Olmanın Avantajları

Yurtdışı Tedavi Olmanın Avantajları - gülümseyen doktor ve hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Sağlığı korumak, iyileşmek amacıyla belirli bir süre için ülke dışına seyahat eden insanların o ülkedeki medikal yöntemlerden yararlanması, doğal kaynaklara dayalı tesislere giderek kür uygulaması, konaklaması gibi gereksinimlerin karşılaması sonucu doğan hareketlere sağlık turizmi denilmektedir. Özellikle estetik operasyonlarda sağlık turizmine başvurulmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Sağlık Turizmi ile Yurtdışında Tedavi Olmanın Avantajları” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Sağlık Turizmi Nedir?

Bireylerin koruyucu, tedavi ve rehabilite edici hizmetleri almak amacıyla ülke dışı seyahatlerine sağlık turizmi denilmektedir.  Özellikle günümüzde insanlar sağlık sorunlarını çözerken, yalnızca kendi ülkelerindeki hekimleri ya da fiyatları değil; en iyi çözüm ve en iyi fiyat seçeneklerini değerlendirerek hareket etme eğilimindedir. Bu noktada ise tedavi ve tatil amaçlı, ülkeler arası yapılan seyahatler sağlık turizmini oluşturmaktadır. Diğer bir anlamda sağlık turizmi; tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi olan kişilerin uluslararası hasta potansiyeli olma durumunu kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine olanak sağlayan turizm türü olarak ifade edilmektedir.

Sağlık Turizmine Başvuran Hasta Sınıflandırması

 • Medikal Hasta: Tedavi olmak, estetik operasyonlara başvurmak amacı ile bulunduğu yerden ülke dışına seyehat eden kişilerdir.
 • Turistin Sağlığı Kapsamında Hizmet Alan Hasta: Tatil esnasında acil ve plansız olarak hizmet alan kişilerdir.
 • Sağlık Alanında İkili Anlaşmalı Ülkelerden Gelen Hasta: Özellikle sağlık bakanlığının bazı ülkelerle birçok alanda yapmış olduğu ikili anlaşmalar ile gelen kişilerdir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuyla Anlaşmalı Ülkelerden Gelen Hasta: SGK anlaşmaları kapsamında sağlık hizmetleri olanaklarından yararlanmak için gelen kişilerdir.

Sağlık Turizmi Çeşitleri

Medikal Sağlık Turizmi

Güvenli bir ortamda daha kaliteli bir hizmet alma amacı ile ülke dışına çıkmak olarak tanımlanmaktadır. Medikal turizm kişinin tedavi olması veya estetik operasyonlar geçirmesi için gereken tüm hizmetleri sunmaktadır.

Yaşlı Turizmi

Yaşlı bireylerin kişisel tercihlerinin göz önünde bulundurulduğu, aktif ve ideal ortamlarının sağlandığı turizm çeşididir. Ayrıca profesyonel bakım hizmetleri de sunulmaktadır.

Termal Sağlık Turizmi

Bedensel sağlık, ruhsal olarak dinlenme ve iyileşme için termal suların olduğu ülkelere veya bölgelere seyahat etmek termal sağlık turizmi olarak adlandırılır.

Engelli Turizmi

Engelli bireyler için güvenli ve sürdürülebilir turizm, insan hakları açısından bir zorunluluktur. Diğer yandan bu zorunluluk özel bir iş alanı olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Yurtdışında Tedavi Olmanın Avantajları

Sağlık turizmi ile yurt dışında tedavi olmanın sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlar aşağıda listelenmiştir. 

 • Daha hızlı tedavi imkanı
 • Gelişmiş güncel teknolojilerinden faydalanarak maksimum iyileşme 
 • Tedavi masraflarında büyük oranda tasarruf 
 • Daha kaliteli bir tedavi süreci 
 • Sağlık sigortası sorunlarından kurtulma
 • Uzman ve deneyimli kişiler tarafında tedavi olma
 • Estetik operasyonlarda daha iyi sonuçlar elde etme

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Yurtdışı sağlık turizmi?

Bireylerin sağlık turizminden faydalanmak amacı ile ülke dışına seyahat etmektedir. Yurtdışında tedavi olmak birçok avantaj sunmaktadır.

Sağlık turizmi çeşitleri?

Sağlık turizmi içerisinde medikal turizm, yaşlı turizmi, termal turizm ve engelli turizmi bulunmaktadır.

Türkiye’de sağlık turizmi yetki belgesi?

Sağlık turizmi, medikal anlamda yetki belgesi olan hastanelerde yapılmaktadır. Avicenna Ataşehir Hastanesi gereken yetki belgesine sahip olup bu alanda hizmet vermektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣