Ürolojide Şok Dalga Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şok Dalga Tedavisi Cihazı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erkek hastaların ürolojik problemlerinde karşımıza çıkan tedavi yöntemlerinden birisi de şok dalga tedavisidir. Ürolojide şok dalga tedavisi geçmiş dönemlerde böbrek taşlarının kırılması amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde penis sertleşme bozukluklarında etkili bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkan şok dalga tedavisi diğer birçok üroloji hastalıklarında da rol oynar.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda ürolojide şok dalga tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Şok Dalga Tedavisi Nedir?

ESWT yani Extracorporeal Shock Wave Therapy adıyla bilinen şok dalga tedavisi, hastalıklı bölgemin yüksek frekansa sahip basınçlı ses dalgalarıyla tedavi edilmesidir. Tedavi sırasında çelik başlı bir aplikatör kullanılır. Erkek ürolojik hastalıklarda, penis eğriliği, penis sertleşme bozukluğu gibi rahatsızlıklarda rol oynayan şok dalga tedavisi kadın hastalarda is vajinal sorunlar başta olmak üzere idrar kaçırma gibi durumlarda da başvurulan etkin bir yöntemdir.

Anestezi gerek kalmadan yapılan şok dalga tedavisi ağrısız bir işlemdir. Hastanın şok tedavisi sonrasında hastaneye yatması gerekmez. Şok dalga tedavisi yaklaşık olarak 8-12 hafta sonra etkili sonuçlar ortaya koyar. Kimi hastalarda 1 hafta içerisinde de iyileşme durumu görülebilir.

Şok Dalga Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Ürolojide etkili bir tedavi yöntemi olan şok dalga yöntemi hem kadın hem de erkek hastalar için uygulanır. Şok dalga yöntemi ile tedavi edilen hastalıkla şu şekildedir:

 • Penis eğriliği
 • Penis sertleşmesi bozuklukları
 • Kronik prostatit
 • Vajinal kuruluk
 • İdrar sorunları
 • Sık idrara çıkmak durumu
 • Orgazm problemleri

Ağrısız bir yöntem olan şok dalga tedavisinin bilinen bir yan etkisi bulunmaz. Bununla birlikte tedavisi sonrası vücutta geçici kızarıklıklar ortaya çıkabilir.

Şok Dalga Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ürolojide şok dalga tedavisi uygulanırken izlenmesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Tedavinin etkili olması için bu aşamaların başarıyla gerçeklemesi gerekir. Şok dalga tedavisi süreci şu şekilde gerçekleşir:

 • Penis üzerine şok dalgalarının rahat bir şekilde gönderilmesi için jel sürülür.
 • 5 farklı noktaya sürülen jel yardımıyla hastalıklı bölgelere şok dalgaları iletilir.
 • Şok dalgaları vücudun dış bölgesinden iletilir.
 • Tedavi sırasında penis damarları uyarılır.
 • Uyarılan penis damarları harekete geçer ve iyileşme süreci başlar.
 • 20 dakika süren en az 6 en fazla 24 seans gerçekleştirilir.
 • Her seans arasında en az 1 en fazla 7 gün ara verilir.

Şok dalga tedavisinden sonra hastanın hastaneye yatması gerekmez. Ağrısız bir işlem olan şok dalga tedavisi kısa sürede gerçekleştirilir. ve hasta rutin yaşamına dönebilir.

Şok Dalga Terapisi Kimlere Uygulanır?

ESWT tedavisi özellikse tansiyon ve diyabet hastası gibi risk grubunda bulunan hastalar için uygun bir yöntemdir. Fakat tedaviyi gerektiren hastalıklar psikolojik veya hormon kaynaklı ise şok dalga tedavisi istenen etkiyi yaratmayabilir. Bu sebeple tedavisi sürecinden önce hastalıkların sebepleri incelenmelidir. Bununla birlikte kanser hastalarına ve vücudunda enfeksiyon bulunan kişilere şok dalga tedavisi önerilmemektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Şok dalga tedavisi nedir?

ESWT yani Extracorporeal Shock Wave Therapy adıyla bilinen şok dalga tedavisi, hastalıklı bölgemin yüksek frekansa sahip basınçlı ses dalgalarıyla tedavi edilmesidir.

Tedavi ne kadar sürer?

Şok dalga tedavisinde 20 dakika süren en az 6 en fazla 24 seans gerçekleştirilir.

Şok dalga tedavisi için hastaneye yatış gerekir mi?

Hayır, şok dalga tedavisi hastaneye yatış gerektirmez.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣