Lazerle Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP yöntemine başvuran adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yaş faktörüne bağlı olarak ortaya çıkan prostat hastalılarının başında prostat büyümesi yer alır. Prostat büyümesi rahatsızlığı ağrısı ve kesim olmadan kolaylıkla tedavi edilir. Prostat büyümesi tedavisinde karşımıza çıkan etkin yöntemlerden birisi de HoLEP yöntemi olarak da bilinen lazerle prostat ameliyatı tedavisidir. Peki, HoLEP nasıl gerçekleşir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda lazerle prostat ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Lazerle Prostat Ameliyatı Nedir?

HoLEP adıyla da bilinen lazerle prostat ameliyatı iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde karşımıza çıkar. İyi huylu prostat büyümesi her ne kadar kanserleşmiş bir doku barındırmasa da tedavi edilmediği sürece bazı tıbbi sorunlara yol açar. Bu sorunların temelinde idrarın tam boşaltılmaması ve zayıf idrar akımı sebebiyle ortaya çıkan böbrek yetmezliği gibi riskli durumlar vardır.

Prostat büyümesinin hacmi ve hastanın tıbbi geçmişine göre bazı tedavi yöntemlerine başvurulur. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de tıpkı rezum gibi kısa ve verimli bir yöntem olan lazerle prostat ameliyatıdır. Bu işlem açık prostat ameliyatlarından farklı olarak kapalı bir şekilde karşımıza çıkar. HoLEP sırasında herhangi bir kesim gerçekleşmez. İşlem kısa süreli, verimli ve ağrısız bir tedavi yöntemdir.

HoLEP Nasıl Yapılır?

Lazerle prostat ameliyatı yönteminde diğer kapalı işlemlere oranla daha avantajlı durumlar ortaya çıkar. Bu durumların temelinde HoLEP sırasında prostat dokusunun kapsülün dışında kalan kısmının tamamen çıkarılması sebebiyle hastalığın bir daha tekrarlamaması bulunmaktadır. Özetle HoLEP diğer prostat tedavilerine oranla leşin bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemde söz konusu hastalığın tekrar ortaya çıkma riski yok denecek kadar azdır. HoLEP işleminde sırasıyla şu süreçler karşımıza çıkar:

1. Yalnızca belden aşağısı uyuşturulacağı bir anestezi yöntemi uygulanır.

2. İdrar yolundan giriş gerçekleşir.

3. Büyüyün prostat dokusu kapsülünden çıkarma işlemi gerçekleşir.

4. İdrara kesesinde bulunan prostat dokunun parçalanma işlemi gerçekleşir.

5. Parçalanan dokular özel bir alet yardımıyla dışarı atımı ile işlem son bulur.

Tüm bu süreçler sırasında kullanılan enerjinin etkilediği doku derinliği oldukça azdır. Söz konusu etkinin az olması işlem sırasında cinsel işlev bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkmasını önler. İşlem sırasında kullanılan enerji yalnızca prostat büyümesinin önüne geçmeye engelleyecek seviyededir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lazerle prostat ameliyatı nedir?

HoLEP adıyla da bilinen lazerle prostat ameliyatı iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde karşımıza çıkan bir yöntemdir.

HoLEP’in avantajları nelerdir?

İşlemin avantajlarının temelinde prostat dokusunun kapsülün dışında kalan kısmının tamamen çıkarılması sebebiyle hastalığın bir daha tekrarlamaması bulunmaktadır.

HoLEP sırasında hangi anestezi yöntemi karşımıza çıkar?

İşlem sırasında yalnızca belden aşağısının uyuşturulduğu bir anestezi yöntemi karşımıza çıkar.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣