Lazerle Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP yöntemine başvuran adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yaş faktörüne bağlı olarak ortaya çıkan prostat hastalılarının başında prostat büyümesi yer alır. Prostat büyümesi rahatsızlığı ağrısı ve kesim olmadan kolaylıkla tedavi edilir. Prostat büyümesi tedavisinde karşımıza çıkan etkin yöntemlerden birisi de HoLEP yöntemi olarak da bilinen lazerle prostat ameliyatı tedavisidir. Peki, HoLEP nasıl gerçekleşir?

[trurbanner]

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda lazerle prostat ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Lazerle Prostat Ameliyatı Nedir?

HoLEP adıyla da bilinen lazerle prostat ameliyatı iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde karşımıza çıkar. İyi huylu prostat büyümesi her ne kadar kanserleşmiş bir doku barındırmasa da tedavi edilmediği sürece bazı tıbbi sorunlara yol açar. Bu sorunların temelinde idrarın tam boşaltılmaması ve zayıf idrar akımı sebebiyle ortaya çıkan böbrek yetmezliği gibi riskli durumlar vardır.

Prostat büyümesinin hacmi ve hastanın tıbbi geçmişine göre bazı tedavi yöntemlerine başvurulur. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de tıpkı rezum gibi kısa ve verimli bir yöntem olan lazerle prostat ameliyatıdır. Bu işlem açık prostat ameliyatlarından farklı olarak kapalı bir şekilde karşımıza çıkar. HoLEP sırasında herhangi bir kesim gerçekleşmez. İşlem kısa süreli, verimli ve ağrısız bir tedavi yöntemdir.

HoLEP Nasıl Yapılır?

Lazerle prostat ameliyatı yönteminde diğer kapalı işlemlere oranla daha avantajlı durumlar ortaya çıkar. Bu durumların temelinde HoLEP sırasında prostat dokusunun kapsülün dışında kalan kısmının tamamen çıkarılması sebebiyle hastalığın bir daha tekrarlamaması bulunmaktadır. Özetle HoLEP diğer prostat tedavilerine oranla leşin bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemde söz konusu hastalığın tekrar ortaya çıkma riski yok denecek kadar azdır. HoLEP işleminde sırasıyla şu süreçler karşımıza çıkar:

1. Yalnızca belden aşağısı uyuşturulacağı bir anestezi yöntemi uygulanır.

2. İdrar yolundan giriş gerçekleşir.

3. Büyüyün prostat dokusu kapsülünden çıkarma işlemi gerçekleşir.

4. İdrara kesesinde bulunan prostat dokunun parçalanma işlemi gerçekleşir.

5. Parçalanan dokular özel bir alet yardımıyla dışarı atımı ile işlem son bulur.

Tüm bu süreçler sırasında kullanılan enerjinin etkilediği doku derinliği oldukça azdır. Söz konusu etkinin az olması işlem sırasında cinsel işlev bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkmasını önler. İşlem sırasında kullanılan enerji yalnızca prostat büyümesinin önüne geçmeye engelleyecek seviyededir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Lazerle prostat ameliyatı nedir?

HoLEP adıyla da bilinen lazerle prostat ameliyatı iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde karşımıza çıkan bir yöntemdir.

HoLEP’in avantajları nelerdir?

İşlemin avantajlarının temelinde prostat dokusunun kapsülün dışında kalan kısmının tamamen çıkarılması sebebiyle hastalığın bir daha tekrarlamaması bulunmaktadır.

HoLEP sırasında hangi anestezi yöntemi karşımıza çıkar?

İşlem sırasında yalnızca belden aşağısının uyuşturulduğu bir anestezi yöntemi karşımıza çıkar.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣