Üroonkoloji muayenesi

Üroonkoloji: Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Üroonkoloji, kadınlarda ve erkeklerde böbreklerin, böbrek üstü bezi tümörlerinin, idrar kanallarının, mesanenin, prostatın ve testisin kanserlerinin gerek cerrahi, gerekse diğer yöntemlerle tedavi edilmesini sağlayan, üroloji alt bilim dalıdır. Ürolojik onkoloji olarak da bilinmektedir.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Üroonkoloji Hastalığı Türleri

Avicenna Hastanesi Üroonkoloji Kliniği, erkeklerde en yoğun olarak karşılaşılan kanser türü olan prostat kanseri gibi kanserlerin hem robotik hem de laparoskopik (kapalı) tedavilerini başarıyla gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte böbrek, testis ve mesane gibi çeşitli ürolojik kanserlerin cerrahi tedavileri de uygulanmaktadır. Prostat kanseri gibi kanserlerin teşhis edilmesinde, MR gibi yöntemler kullanılır. Bu tarz hastalıkların erken teşhis edilebilmesi açısından bu görüntüleme tekniklerinin düzenli olarak uygulanması çok önemlidir.

Prostat Kanseri

Prostat kanseri oldukça gizli ve herhangi bir belirti göstermeden ilerleyen tehlikeli bir kanser hastalığıdır. Prostat kanseri genetik yollarla kalıtımsal olarak geçebilen bir hastalıktır ve bu yüzden ailesinde bu kanser türüyle karşılaşmış olan insanların, düzenli aralıklarla kontrollerini yaptırmalarında fayda vardır. 40 yaşından itibaren üroonkoloji prostat kontrolleri yaptırılması genel olarak tavsiye edilir. Prostat kanseri üroonkoloji cerrahisi ile tedavi edilebilmektedir.

Böbrek Kanseri

Böbrek kanseri genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan bir kanser hastalığıdır. Kimi zaman ağrılı, kimi zaman da ağrısız kanamalarla kendisini göstermektedir. Erken teşhis edilmesi halinde, gerçekleştirilecek bir üroonkoloji ameliyatı ile hastalığın tamamından kurtulmak mümkündür. Böbrek kanseri yaşayan hastaların büyük bir bölümü, erken teşhis ile kanseri tamamen yenebilirler.

Mesane Kanseri

İdrar torbası (Mesane) kanseri, kendisini ağrısız kanamalarla gösterir. Kadınlara göre erkeklerde 3 kat daha fazla görülmektedir. Mesane kanseri cerrahisi genellikle laparoskopik (kapalı) yöntemle gerçekleştirilir. Ameliyatla tümör alınır. Daha sonra düzenli aralıklarla takip yapılır. Hastada herhangi bir bulgu ile karşılaşılmaması durumunda kanserin tamamen iyileştiği düşünülür. Düzenli kontrollerin aksatılmaması gerekir.

Testis Kanseri

Testis kanseri 15 ile 35 yaş aralığında çok daha sık biçimde karşılaşılan bir kanser türüdür. Sıklıkla testiste ortaya çıkan bir şişlikle kendisini gösterir. Bu şişlik kimi zaman ağrılı kimi zaman da ağrısız olur. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi, erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Erken teşhis edilen bir testis kanserini rahatlıkla yenmek mümkündür. Bu sebeple özellikle genç erkeklerin kendi kendilerine elle testis muayenelerini ayda en az 1 kez yapmaları tavsiye edilir. Eğer testislerde şüphe uyandıracak bir şişliğe rastlanırsa, üroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilecek bir muayene teşhis koymak için yeterlidir.

Üroonkoloji Cerrahisi

Üroonkoloji ameliyatı, erken teşhis edilmiş olan kanser hastalıkları için mutlak tedavi yöntemidir. Gerçekleştirilecek olan robotik destekli kapalı ameliyatlar ile kanserli doku hastadan alınır. Daha sonra gerçekleştirilecek olan kontrollerde, farklı bir kanser hücresi ile karşılaşılmaz ise, hastalığın yenildiği söylenebilir. Alanında tecrübeli ürologlar tarafından gerçekleştirilen ameliyatlardan sonra kanserler, büyük oranda temizlenmiş olur. Ancak metastaz denilen yayılma durumu gerçekleşmişse, radyoterapi ya da kemoterapi gerekebilir.

Avicenna International Hastanesi, ürolojik onkoloji tedavilerinde sadece cerrahi işlem uygulamamaktadır. Aynı zamanda hastalara radyoloji, psikiyatri, radyoloji gibi farklı bölümlerden uzman doktorlarda disiplinler arası bir tedavi hizmeti sunulmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Üroonkoloji nedir?

Bu dalın ilgi alanına giren dokularda meydana gelen kanser türlerinin tanı, tedavi ve takip uygulamalarını gerçekleştiren branşa üroonkoloji denir.

Ürolojik onkoloji nedir?

Kadın ve erkeklerde idrar yolları ve erkeklerde üreme organlarında oluşan kanserlerin tanı ve tedavisinin yapıldığı bir alandır.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.