Uyku Testine Nasıl Hazırlanılır? 

uyku testine nasıl hazırlanılır hastanede uyuyan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku testine nasıl hazırlanılır? yazımızda, uyku laboratuvarı içerisinde yapılan testlerin hazırlık aşamalarına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, test öncesi endişelerinizi gidermesi için detayları incelemeye başlayalım.

Uyku Testi Nedir?

Uyku laboratuvarı, uyku bozukluğu yaşayan kişilerde kesin tanı konulabilmesi adına uygulamalar yapılan alandır. Günümüzde daha fazla görülmeye başlayan uyku bozuklukları, kaliteli bir yaşamdan uzaklaşmamızın önemli nedenleri arasında. Farkında olmasak da iyi bir uyku alamadığımızda enerjimiz ve konsantrasyonumuz fazlasıyla düşmektedir. Bu nedenle günlük hayatımızı ve işimizi engelleyecek noktaya gelmeden uyku problemlerinin araştırılması gerekmektedir. Bu alanda aktif hizmet verebilmek için açılan uyku klinikleri, gelişmiş hastanelerde yerini almaktadır.

Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde uyku polikliniği içerisinde hastalıkların tespiti için birden fazla test uygulanmaktadır. Görüntü, ses ve fiziksel verilere dayanarak yapılan uyku testi sayesinde hastalığın kesin tanısı konulabilir. Bu sayede uykunuzu bölen durumun nedenini keşfedebilir ve hayat tarzınızda buna uygun değişiklikle yapabilirsiniz. Aynı zamanda doktorunuzla görüşerek, mevcut durumun tedavisini konuşabilirsiniz. Deliksiz bir uyku sanıldığı gibi hayal olmaktan çıkarak, gece boyu hiç uyanmadan uyumanın tadına varabilirsiniz. Polisomnografi (uyku testi) yaptırmaya karar vermeniz durumunda uygulama öncesi nasıl bir süreç olduğunu merak edebilirsiniz. Uyku Testine Nasıl Hazırlanılır? başlığımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Uyku Testine Nasıl Hazırlanılır?

Uyku çalışmanızdan önce yapılacak adımları bilmek, test esnasında kendinizi rahat hissetmenize ve daha doğru sonuçların alınmasına yardımcı olabilir.

Uyku testi öncesinde;

  • Uyku testi öncesinde düzenli kullandığınız ilaçları doktorunuzla konuşun. Bazı ilaçlar uyku çalışması sonuçlarını etkileyebilir, bu nedenle doktorunuzun onay vermesi gerekmektedir.
  • Bir klinikte uyku çalışması konusunda endişeli hissediyorsanız, önceden uyku kliniğini görmeyi rica edebilirsiniz. Ayrıca uyku çalışmanızın hazırlık bölümünde size eşlik eden birinin olup olmadığını sorabilirsiniz. Uyku odalarını gezerek, kalacağınız yeri önceden görmek sizi rahatlatabilir.

Uyku testi olduğu gün;

  • Olağan günlük rutininizi mümkün olduğunca takip edin.
  • Öğleden sonra fazla kafein tüketmekten kaçının.
  • Şekerleme yapmayın, gün içerisinde uyumayın.
  • Uyku çalışmanızın olduğu gün yanınıza; pijama, diş fırçası ve diğer banyo malzemeleri, okunacak bir şeyler ve ertesi gün değiştirilecek giysiler getirin. Kendi yastığınızı veya size iyi hissettiren bir eşyanız varsa yanınızda getirmeyi ihmal etmeyiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz uyku testi hazırlığı, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak ve test sonuçlarının daha doğru sonuçlar vermesinde öncü olacaktır.

Uyku Çalışması Sırasında Uyuyamazsam Ne Olur?

Uyku odası içerisinde sizi izlemeye yarayacak kamera, ses ve ölçüm cihazları bulunmaktadır. Sensörler ve tanıdık olmayan ortam nedeniyle polisomnografi sırasında normalden daha az uyumak normaldir. Uykuya hemen dalamayabilirsiniz. Bu genellikle testinizin sonuçlarını etkilemez, ancak herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Uyku testi sırasında uyuyamamanız durumunda, uyku kliniği teknisyenlerinden yardım isteyerek müdahale edilmesini rica edebilirsiniz. Kendinizi rahat hissetmeniz, evinizdeki konforu yakalamanız en iyi sonucu almanızda işinize yarayacaktır.

Sonuç: Uyku Testine Nasıl Hazırlanılır?

Uyku polikliniği içerisinde yapılan testler, uykularınızı bölen ve uykuya dalmanızda probleme  neden olan sorunların tespitini sağlar. Herkes tarafından çok önemli görülmeyen bu konu, aslında tüm hayatımızı etkileyen sorunların başında yer almaktadır. Vücut sağlığını etkilediği kadar zihinsel sağlığı da etkileyen uyku testi sonucunda yapılabilecek birçok alternatif bulunmaktadır. Problem yaratan durumun tedavisi için birden fazla seçenek bulunurken, uyku laboratuvarı doktorunuzla görüşüp deliksiz bir uyku için neler yapılabileceğini tartışabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Uyku Laboratuvarı doktorlarımızdan randevu alarak, ön görüşme yapabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku laboratuvarı için hangi bölümden randevu alınır?

Uyku bozuklukları, nefes tıkanması ve uyku apnesi gibi hastalıklar için Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji bölümlerine gidilir.

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣