Uyku Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

uyku testi öncesi dikkat edilmesi gerekenler laboratuvar doktoru

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler makalemizde, uyku testi yaptırmadan önce bilinmesi gerekenlere yer verdik. Uyku kliniğine yatacağınız gün aşağıdaki uyarılara göz atarak, erken hazırlık yapabilirsiniz.

Uyku Testi Nedir?

Çoğu kişi için önemsiz görülebilir ancak hayat kalitemizi etkileyen en önemli unsurlardan biri uykusuzdur. İyi uyku sayesinde, daha sağlıklı düşünebilir ve daha zinde bir güne başlangıç yapabiliriz. Uyku polikliniklerinde sağlanan tek kişilik uyku odaları sayesinde, kişi kendi evinde hissedecektir. Uyku testi sırasında hem görüntülü hem sesli kayıt yapılmaktadır. Aynı zamanda vücudumuza bağlanan sinyal alıcılar sayesinde, kalp ritminiz ve değerleriniz kontrol altında olacaktır. Uyku esnasında kalp ritimlerinizdeki değişiklikler, REM uykusundaki hareketlilik ve daha fazlası hakkında incelemeler siz uyurken gerçekleştirilebilir. Laboratuvar teknisyenleri tarafından kayıt altına alınan gece uykunuz, tek kişilik uyku odasında gerçekleşiyor. Uykuya ne kadar sürede daldığınız ve ne kadar sıklıkla ve ne sürede uyandığınız tüm uyku düzeniniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Daha önce uyku testi yaptırmamış kişiler, nasıl bir planlamaya sahip olduklarını bilmiyor olabilir. Dilerseniz, uyku testi öncesi dikkat edilmesi gerekenler yazımızdan, klinik günü neler yapılabileceğine göz atabilirsiniz:

Uyku Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uyku Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler, işlem sonucunun daha doğru çıkmasına yardımcı olacak dikkat edilmesi gereken durumları içermektedir.

Uyku testi günü;

 • Uyku testi yapılacağı gün saat 22:00’den sonra hastanede bulunmaya özen gösterin.
 • Hastaneye girdiğinizde, daha önce hasta kaydınız bulunmuyor ise işlemleri yaptırmalısınız.
 • İşlemin yapılacağı gün boyunca şekerleme gibi kısa uykulardan ve aşırı yorucu işlerden kaçının hatta mümkünse hiç uyumayın. Uyku ilacı kullanmayın.
 • Uyku testi olacağınız gün 13:00’ten sonra alkol, çay, kahve, kola gibi uykunuzu etkileyebilecek içecekleri tüketmemeye özen gösterin.
 • Uyku testine gelmeden önce normal akşam yemeğinizi yiyin, mümkünse çok ağır yemekten kaçının.
 • Uyku testine gelmeden önce duş alınız. Saçlarınıza jöle, saç köpüğü, sprey vb. ürünler kullanmayınız.
 • Kullandığınız rutin ilaçlarınız varsa, doktorunuz aksini söylemedikçe aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca sabah ve gece saatlerinde almanız gereken ilaçlarınız varsa yanınızda getirebilirsiniz. (Eğer kullandığınız ilaçlar psikiyatri ilacıysa uyku testi öncesinde hekiminize danışınınız.)
 • Uyku kalitesini bozma ihtimali olması nedeniyle, istisnai bir durum olmadıkça refakatçi kabul edilmez. Refakatçiye ihtiyaç duymanız durumunda hastaneye bildirerek, refakatçi kabul edilip edilmediğini sorabilirsiniz. (Testin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için yalnızca hastanın yardıma ihtiyaç duyduğu durumlarda yanında refakatçi bulanabilir.)
 • Uyku testine; pijama, terlik ve kişisel havlunuzu yanınızda bulundurabilirsiniz. Kişisel eşyalar sizi evde gibi hissetmeye itecek ve daha rahat uykuya dalmanızı sağlayacaktır.
 • Mümkün oldukça üzerinizde saat, kolye, yüzük, küpe vb. metal eşya bulundurmayınız.
 • Bayan hastalar; makyaj malzemesi, takma tırnak ve oje kullanmamalıdır. Bunun yanı sıra tayt türü kıyafetler tercih edilmemelidir.
 • Erkek hastalar mümkünse sakal tıraşı olmalıdır.
 • Avicenna Hastanesi’nde çarşaflar ve kılıflar günlük olarak değiştirilmekte ve hijyene önem verilmektedir. Fakat kişisel eşyalarınızla daha rahat edeceğinizi düşünüyorsanız nevresim takımlarınızı getirebilirsiniz.
 • Uyku testi gününde bir değişiklik yapmanız durumunda, işlem gününden önce mutlaka hastaneyi bilgilendirmeniz gereklidir.

Yukarıda bahsedilen durumlar dikkate alınarak uyku testinin daha kaliteli sonuç vermesi sağlanabilir. Uyku laboratuvarından kendinizi daha rahat hissetmek adına keyifli bir ortam yaratılması önemlidir. Size ait özel bir oda ve kişisel alan sayesinde evinizdeki kadar hızlı uykuya dalmanız mümkün olacaktır.

Sonuç

Uyku laboratuvarında yapılan testlerin kontrolü ile uykunuzun derinliğini bozan sorun tespit edilebilir. Gece uykunuzdan sizi uyandıran sorun hangi durumdan kaynaklanıyorsa, tedavisi yapıldıktan sonra daha kaliteli bir uyku çekmeniz mümkündür. Herkes tarafından önemli görülmemekle birlikte, iyi bir uyku alamadığınız günlerde hem kendimiz hem de çevreniz için tehlikeli durumlar oluşmasına neden olabilirsiniz. Uykusuz araba kullanmak gibi tehlikeli aktiviteler ciddi ve geri dönülmez sonuçlara neden olabilir. Uyku Testi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızda merak edilenlere yer verdik. Olası kötü durumlar göz önünde bulundurularak, dilerseniz uyku laboratuvarı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz. Ön muayene sonrasında gerekli görüldüğü durumlarda uyku kliniğine yatabilir ve bir dizi teste tabi tutulabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣