Vajinal Akıntılar Nasıl Geçer?

vajinal akıntı sorunu yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vajinal akıntılar, genel olarak her kadında düzenli olarak karşılaşılan ve olağan karşılanması gereken bir durumdur. Öte yandan, enfeksiyon sonucu oluşabilen bir takım akıntılar olduğu da unutulmamalıdır. Anormal akıntılar kendilerini renklerle ya da koku, kıvam gibi detaylarla belli ederler. Anormal olarak değerlendirilebilecek akıntıları olan her kadın, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Vajinal Akıntılar Neden Olur?

Her kadında görülebilen normal akıntılar, olağan karşılanması gereken bir vücut fonksiyonu türüdür. Normal akıntılarda amaçlanan, vajinanın temizlenmesi ve korunmasıdır. Cinsel uyarılmalarda ya da yumurtlama dönemlerinde normal akıntılar artış gösterir. Aynı şekilde yoğun spor, stres ya da doğum kontrol hapı kullanımı gibi nedenlerle de akıntıların artması mümkündür.

Anormal vajinal akıntılar ise, genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak oluşmaktadır. Tıpkı midede, bağırsakta ya da burun içerisinde olduğu gibi, vajina içerisinde de bir bakteri dengesi vardır. Bu dengenin bozulması, akıntıların kokmasına, renk değiştirmesine ya da kıvamının katılaşmasına neden olabilir. Bakteri sebepli vajinal akıntılar kesinlikle doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Çünkü vajina içerisindeki yararlı bakterilerin öldürülmemesi gerekir.

Vajinal Akıntılar Nelerdir?

Anormal akıntılar yaşayan kadınlar için vajinal akıntılar ve renkleri oldukça merak edilen bir konudur. Akıntıları türlerine ayırabilmek için rengine ve kıvamına bakılır. Akıntılar genel olarak normaldir ve her kadında yaşanan doğal bir durumdur. Ancak anormallik hissedilmesi halinde belli başlı hastalıkların belirtisi olabilir. Vajinal akıntı çeşitleri genel olarak şunlardır:

Beyaz Renkli Akıntılar

Genellikle regl döneminin başlangıcınca ve sonunda belli miktarda beyaz akıtnı ile karşılaşılması doğaldır. Öte yandan, akıntının yanında kaşıntı da varsa, süt kesiğine benzer kıvam gözleniyorsa ve yoğunsa tedavi gerektiren bir durumla karşı karşıya kalınmış olabilir. Beyaz renkli akıntılar genellikle maya enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşmaktadır.

Berrak ve Mukus Tarzı Akıntılar

Akıntının rengi berrak olduğu halde kıvamı akışkanlığını kaybetmiş olabilir. Gergin yapıya sahip akıntı, mukus benzeri bir yapıya bürünmüştür. Çoğu zaman doğal sebeplerle gerçekleşen bu akıntı türü, fazla yoğunlaşması ve koku yapması halinde doktor kontrolünden geçirilmelidir.

Berrak ve Akışkan Vajinal Akıntılar

Tamamen doğal yollarla gerçekleşen akıntılardır. Ayın özel bir bölümünde değil, her zaman ortaya çıkabilir. Genellikle aktivite sonrası yoğunlaştığı bilinmektedir.

Kahverengi veya Kanlı Akıntı

Kahverengi ya da kanlı akıntılar, genellikle regl döneminde karşılaşıldığında normal karşılanır. Özellikle regl döneminin bitmesine yakın kahverengi akıntılarla karşılaşılabilmektedir. Aynı şekilde toplum arasında lekelenme olarak da bilinen kahverengi akıntılar bulunmaktadır.

Lekelenmelerin regl döneminden uzak tarihlerde yaşanması ve gebelik riski bulunması halinde, hamilelikten şüphe edilmelidir. Çünkü hamileliğin erken dönemlerinde lekelenmeler yaşanabilir. Aynı şekilde düşük yapılması durumunda da lekelenme meydana gelebilir.

Ender görülse de, endometrial ya da rahim ağzı kanseri gibi durumlarda kahverengi akıntılar yaşanabilmektedir. Bununla beraber, fibroid ya da diğer büyümelere bağlı olarak da kanlı ya da kahverengi akıntılar yaşanabilir. Vajinadan kahverengi akıntı gelmesi halinde kişinin kendi vücudunu iyi analiz etmesi ve şüphe uyandırıcı durumlarda doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Yeşil ya da Koyu Sarı Akıntı

Anormal karşılanması gereken akıntılardan birisi de yeşil veya sarı akıntılardır. Vajinada sarı akıntı genellikle kötü bir kokuya sahip olur ve yoğun kıvamlıdır. Trichomonas isimli enfeksiyonun bir belirtisi olan bu akıntı türü, genellikle cinsel yollarla ortaya çıkmaktadır. Hastalarda kaşıntı ve idrar yaparken yanma fazlasıyla görülmektedir. En kötü kokulu vajinal akıntılar arasında yer alır.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Tedavi süreci, akıntının türüne ve akıntıya neden olan rahatsızlığa göre farklılık göstermektedir. Eğer akıntılar maya enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkmışsa, jel şeklindeki ilaçlar hastalığın tedavi edilmesini sağlayabilir. Öte yandan bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olarak akıntılar başlamışsa, antibiyotik kullanımına başlanmalıdır. Gerekli durumlarda uzmanlar, vajinal mantar fitil önerebilir. Eğer hastada dirençli vajinal akıntılar bulunuyorsa, çok daha kapsamlı bir tedavi sürecine başlanmalıdır. Anormal vajinal akıntılara karşı uzman bir kadın hastalıkları doktorunun önerilerini harfiyen yerine getirmek yeterli olacaktır. Çünkü vajinal akıntılar kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden, gerekli tedavi süreci de farklı olabilmektedir.

 

Vajinal akıntılar sağlıklı bir kişide olur mu?

Vajinal akıntı, sağlıklı kişilerde renksiz ve kokusuz akıntı olarak görülmektedir. Normal değerler dışındaki durumlarda vajinal akıntılarda renk değişiklikleri, kötü koku ve yoğun akıntı görülmektedir.

Kadınlarda sarı renkli vajinal akıntı neden olur?

Sarı renkli akıntı, kadınlarda bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Sarı renkle beraber kötü koku da akıntıya eşlik ediyorsa, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi önerilir.

Vajinada kaşıntı ve ağrı durumunda ne yapılmalıdır?

Kadınlarda vajinal bölgeden gelen ağır koku ve ağrı, enfeksiyon veya cinsel hastalık belirtisi olabilir. Erken tanı ve tedavi için kadın hastalıkları uzmanına muayene olunmalıdır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣