göz estetiği muayenesi

Göz Estetiği (Oküloplasti) Nedir?

Göz estetiği, kaz ayakları, kaş düşüklüğü, göz kapağı düşüklüğü, yanaklı gözaltı çökmesi, gözaltı torbaları gibi problemlerin ameliyatla tedavisidir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, oküloplasti hakkında bilgiler verdiler.

Göz Estetiği Ameliyatı Nedir?

Yaşlanmaya bağlı olarak göz kapaklarında da çeşitli değişiklikler yaşanmaya başlar. Göz altı torbaları, üst kapaklardaki fazlalıklar, sarkmalar ve göz dış kenarlarında oluşan kaz ayağı olarak da bilinen kırışıklıklar, cerrahi yollarla genç ve güzel haline geri döndürülebilmektedir. Göz estetiği erkek hastalar için de yapılabilmektedir. Özellikle erkek hastalar, görüş problemlerine neden olabilen sarkmalar için göz kapağı estetiği yaptırmayı tercih edebilirler. Kadınlar ise, aynı şekilde hem günlük yaşamlarını etkileyen sağlık problemlerine bağlı olarak hem de görsel estetik amacıyla oküloplasti cerrahisi yaptırabilirler. Örneğin günümüzde giderek popülerleşen badem göz estetiği bunlardan birisidir.

Oküloplasti (Göz Çevresi Estetiği)

Oküloplasti, göz çevresi estetik problemleri, göz çukuru, oküler onkoloji, protez göz problemleri, gözyaşı hastalıkları ve göz kapağı hastalıkları ile ilgilenen alt bilim dalıdır. Ancak günümüzde daha çok gözün estetik cerrahisiyle ilgili hale gelmiştir. Çünkü günümüzde, estetik tedavilere olan ilgi bir hayli artış göstermiştir.

Göz Estetiğinin Önemi

Yaşlanmaya bağlı olacak ciltte artış gösteren kırışıklıklar, zamanla hacim ve yoğunluk azalmasına da neden olur ve sarkmalara yol açar. Göz çevresi kırışıklıkları ilk dönemlerinde ince çizgiler halinde kendisini göstermeye başlar. Zamanla özellikle gülmeye bağlı olarak bu kırışıklıklar artar ve kaz ayağını andıran bir hal alır. Aynı durum alın ve kaş çevresinde de yaşanabilir.

Cilt, yaşlanma nedeniyle bir süre sonra hacim ve yoğunluk kaynı yaşayabilir. Bu da cildin gerginliğinin azalmasına neden olur. Böylece cildin altındaki bağ doku zayıflar ve hastaların yüz ifadelerinin değişmesine bile neden olabilecek seviyede sarkmalar meydana gelebilir. Bu görüntü sadece estetik açıdan değil, kişiye sosyal açıdan bile zarar verici olabilir.

Yaşlanmaya Karşı Estetik Çözüm

Yaşlanma kendisini en çok göz çevresinde gösterir. Üst göz kapağının sarkması, oldukça yorgun ve bitkin bakışlar atılmasına sebep olabilir. Aynı şekilde göz altı torbalanmaları ve bu torbaların çevresinde ortaya çıkan çukurlar da, adeta hasta biriymiş gibi bir izlenim yaratır.

Bu tarz problemler, dermo-kozmetik yöntemlerle belli oranda düzeltilebilmektedir. İlaç, PRP, lazer ve dolgu enjeksiyonları, başlangıç dönemindeki kırışıklıkların ve sarkmaların önüne geçebilirken, ilerleyen zamanlarda çözüm üretemez hale gelebilirler.

Kaş ve hem üst hem alt kapaklarda artış gösteren sarkmalar ve torbalanmalar, estetik cerrahi ile düzeltilebilmektedir.

Göz Estetiği Çeşitleri

Oküloplasti, kendi içerisinde birçok farklı ameliyat türüne ayrılır. Oküloplasti tedavileri genel olarak şunlardan oluşur:

  • Göz altı torbaları cerrahisi
  • Radyofrekans ile cilt yenileme esnasında göz çevresi sıkılaştırma işlemi
  • Blefaroplasti
  • Hareketli göz protez ameliyatı
  • Piterjium
  • Göz yaşı ve göz yaşı yolları hastalıklarının ameliyatla tedavisi
  • Göz ve göz çevresi tümörlerinin cerrahi tedavisi

Yukarıda bahsedilen operasyonlar, oküloplasti yapılabilecek durumlardır. Göz ve göz çevresinde meydana gelen istenmeyen görünümü ortadan kaldıran göz estetiği sayesinde, daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.