vajinit muayenesi yapan doktor ve kadın hasta

Vajinit: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Vajinit, vajinada görülen enfeksiyon ve iltihaplanmaya neden olan rahatsızlıkların geneli için kullanılmaktadır. Bateri benzeri organizmaların neden olabileceği hastalığın belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında detaylar makalemizde sizlerle birlikte.

Vajinit Nedir?

Vajinal enfeksiyon, vajinal yapının bozulmasına neden olan iltihaplanmaların geneli için kullanılmaktadır. Vajinal enfeksiyon bakteri ve virüs kaynaklı olabileceği gibi temas sonrası oluşan tahrişler nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Birçok farklı nedenin sebep olabileceği vajinitin sıklıkla görülen bazı türleri mevcuttur. Tedavi öncesi hastalığın nedeni ve vajinitin türü belirlenerek buna uygun tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir.

En Yaygın Vajinit Türleri Nelerdir?

En yaygın vajinit türleri arasında;

 • Candida enfeksiyonları
 • Bakteriyel vajinoz
 • Trichomonas vajinit
 • Klamidya
 • Viral vajinit
 • Enfeksiyöz olmayan vajinit
 • Atrofik vajinit

Vajinit Belirtileri Nelerdir?

Vajinal enfeksiyonların her bir türü birbirinden farklı belirtiler gösterebilir. Bazen hiç semptom hissetmeden de yaşayabileceğiniz bu hastalığın tam teşhisi için belirtilerin uzman bir doktora gözükmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki belirtilerin varlığı durumunda kadın hastalıkları uzmanına görünmeniz önerilir. Türlere göre akut vajinit belirtileri;

Candida Enfeksiyonları

Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinoz bazı kişilerde hiçbir belirti göstermez. Ancak kadın doğum uzmanıyla yapılan muayene esnasında fark edilebileceği gibi bazı kişilerde semptomlara rastlanabilir. Bunlar arasında;

 • Anormal kokulu vajinal akıntı
 • Balık kokusuna benzetilebilecek akıntı

Trikomoniyaz

 • Kötü kokulu köpüklü, yeşil-sarı bir akıntı
 • Vulvada kaşıntı
 • İdrar yaparken yanma
 • Alt karın bölgesinde cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Vajinal ağrı

Klamidya

 • Cinsel ilişki sonrası kanama
 • Alt karın ve pelvis bölgesinde ağrı
 • Vajinal akıntı

Enfeksiyöz Olmayan Vajinit

 • Vulva ve vajinada kaşıntı
 • Vajinada yanma ve tahriş durumu
 • Sarı veya yeşil akıntı
 • Mukus benzeri kalın yapılı akıntı

Atrofik Vajinit

 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Vajinal kaşıntı
 • İdrara çıkmada sıklık

Vajinit Neden Olur?

Vajinit türüne göre, neden olabilecek birçok sebep olmaktadır. Akut vajinit nedenleri arasında;

1. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Enfeksiyona neden olan virüs, bakteri ve parazitler temas yoluyla insanlara bulaşabilir. Vajinal ilişki nedeniyle bulaşabilecek olan bakteriler, akut vajinite yol açabilir.

2. Tahriş Edici Ürünler

Günlük hayatta kullanılan losyon, sprey, günlük ped gibi ürünler cilt yüzeyi üzerinde tahrişe neden olabilir. Bu ürünlerdeki bazı kimyasallar vajinite neden olabilmektedir.

3. Hormon Değişiklikleri

Vücuttaki östrojen miktarının düşmesi, vajinite yol açan değişikliklere yol açabilmektedir

4. Mikroorganizmalardaki Değişiklikler

Maya enfeksiyonları ve bakteriyel vajinoz gibi enfeksiyonlar vajinanın doğal florasını bozarak değişikliklere neden olur. Vajinada doğal olarak bulunan bazı bakteriler vajinanın doğal yapısının korunmasında önemlidir. Bu bakterilerin yok olması ve bozulması olası vajinal enfeksiyonlara yol açabilir.

Vajinit Tanısı Nasıl Konulur?

Akut vajinit belirtileri, doktorunuz tarafından yapılacak olan fiziki muayene ve tanı örnekleriyle tespit edilebilir. Öncelikle muayene esnasında yapılacak olan fiziki kontroller sonrasında alınan sıvı örnekleriyle laboratuvar tetkikleri yapılabilmektedir. Vajinal sıvıdan alınan örneklerle PH seviyeleri kontrol edilerek, hastalığın tanısı ve türü tespit edilebilir.

Vajinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinit tedavisinde en önemli nokta, vajinit türünün belirlenmesi ve doğru teşhis edilmesidir. Benzer semptomlar gösteren vajinit türleri için öncelikle tanı testleri uygulanmalı ve test sonuçlarına göre tedavi yöntemleri hakkında konuşulabilir.

Uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden ilki doktorunuzun yazacağı reçeteli ilaçlardır. Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde sıklıkla fitil, hap, ve krem kullanılmaktadır. Vajinadaki zararlı bakterileri yok edecek olan ilaçların yanı sıra sonrasında flora düzenleyici ilaçlar kullanılabilir. Unutmamanız gereken, vajinit tedavisi uzun süreli olabilir ve dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. Enfeksiyonların tedavisi sonrasında vücudunuza zararlı gelen sabun ve deterjan gibi kimyasalları değiştirmek önemlidir.

Aynı zamanda tedavi döneminde kullanılan tüm iç çamaşırların yüksek ısıda yıkanıp sırasında ütülenmesi bakterilerin öldürülmesi açısından önemlidir. Kadın hastalıkları doktorunuzun önerdiği vajinal spreyler veya vajinal PH uyumlu genital jeller kullanılabilir. Bunun dışında cildinize zarar verecek ve tekrar enfeksiyona neden olabilecek tüm ürünlerden uzak durmanız önemlidir.

Vajinit Tedavi Edilmeden Geçebilir mi?

Vajinal enfeksiyonlar çok hafif seyretmediği sürece kendiliğinden geçmemektedir. Genellikle artarak zaman içerisinde daha yoğunlaşan enfeksiyonlar için doğru tedavi önemlidir. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar ilerleyen farklı vajinit türlerine dönüşebilirler. Bu nedenle vajinit belirtileri görüldüğünde kadın doğum uzmanına görünmeniz tavsiye edilmektedir.

Vajinal Akıntı Normal mi?

Vajinal akıntılar, her kadında görülmektedir. Normal akıntılar şeffaf, kokusuz ve tahriş edici olmayan türdendir. Ancak enfeksiyon kapılması durumunda olması gereken akıntı miktarı ve rengi değişerek, belirti vermeye başlayabilir. Enfeksiyon kapılması durumunda vajinal akıntılar daha sulu ve daha yoğun olarak görülmeye başlanır.  Bunlara eşlik eden kaşıntı semptomu rahatsız edici olabilir ve cinsel ilişki sonrasında artış gösterebilir. Vajinal akıntılarınızda koku, renk veya miktar değişikliği olduğunu düşünüyorsanız, koşulların incelenmesi adına takipli doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Vajinit Nasıl Önlenebilir?

Vajinal enfeksiyon tedavisi sonrasında veya öncesinde önlem alma istiyorsanız, aşağıdaki durumları göz önüne alabilirsiniz. Dikkatli olabilecekleriniz arasında;

 • Nemli veya ıslak giysileri giymekten kaçının
 • Islak mayoyla uzun süre durmayın
 • Probiyotik içeren ürünler tüketin
 • Vajina PH’ını bozacak ürünlerden kaçının
 • Vajinal duş almayın
 • Cinsel hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanın
 • Cinsel birlikteliklerle tek eşliliğe özen gösterin
 • Düzenli jinekoloji muayene yaptırın

 

SONUÇ

Vajinal enfeksiyonlar, belirtileri nedeniyle rahatsız edici olabilir. Kadınlarda sıklıkla görülen vajinal enfeksiyonların tedavi edilmesi, kadın üreme organlarının sağlığı açısından önemlidir. Tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar koku ve akıntı dışında farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Yumurtalıklara kadar ilerleyip kısırlık gibi sorunlara yol açabilecek olan vajinal enfeksiyonlar için semptomlar özlendiği anca jinekolojik muayene önemlidir.

Kadın doğum uzmanıyla görüşerek semptomlardan bahsetmeniz ve doku örneği vermeniz hastalığın teşhisini sağlayacaktır. Enfeksiyonun durumu ve türü saptanarak, ilerlemeden tedavi edilir ve akut hale dönüşmesinin önüne geçilebilir. Vajinit belirtilerinden şüpheleniyorsanız, Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzman doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Vajinit tedavisinde cinsel partner için de tedavi uygulanmalı mı?

Vajinal enfeksiyona neden olan bakteriler cinsel ilişki yoluyla bulaşabilmektedir. Bu enfeksiyonun varlığında partnerinizle birlikte olmanız durumunda her iki tarafında muayene olması gerekmektedir. Aksi takdirde iyileşme gösterdikten sonra cinsel ilişki nedeniyle tekrardan enfeksiyon kapmanız muhtemeldir.

Vajinit kimlerde görülür?

Vajinal enfeksiyonlar birçok kadında görülmekle beraber sıklıkla üreme çağında olan kişilerde görülmektedir. Vajinal enfeksiyonlar cinsel birliktelik yaşamamış kadınlarda da görülebilmektedir.

Vajinal enfeksiyon tedavi edilmezse ne olur?

Var olan enfeksiyonun tedavi edilmemesi durumunda, enfeksiyon yumurtalıklara ilerleyebilir ve kısırlığa neden olabilir. Bunun yanı sıra ilerleyen enfeksiyonlar kronik hale gelebilir ve tedaviye geç cevap verebilir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorlarımız

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.