Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum kadınları hem fiziksel hem de cinsel yönden olumsuz etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda kadınlar vajina daraltma ameliyatını tercih edebilirler.

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti ameliyatı, vajinanın cerrahi olarak yeniden şekillendirilmesi veya düzeltilmesi işlemidir. Bu işlem çoğunlukla vajinal duvarların sıkılaştırılması ve daraltılması için uygulanmaktadır. Vajinanın gevşemesine neden olabilecek birden fazla etken bulunmaktadır. Doğum sonrası gevşeme, yaşlanma veya genetik faktörlere bağlı olarak vajina gevşeyebilmektedir. Bu zaman içerisinde gevşeyen vajinanın cerrahi operasyonla daraltılmasıyla eski formuna dönmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte gevşeyen vajina zaman içerisinde vajinal gaz çıkarma veya idrar kaçırma gibi durumlara neden olabilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı ile bu durumlar ortadan kaldırılabilmektedir. Bu operasyon Jinekoloji veya kadın doğum uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Vajina gevşemesi kişilerin sadece cinsel yaşantısını değil günlük yaşantısını da olumsuz etkilemektedir. Vajinal gevşemenin berberinde getirdiği gaz çıkma ve idrar kaçırma gibi sorunlar nedeniyle kişiler sosyal hayatta zorluk çekebilmektedirler. Ağırlık kaldırma, spor yapmak gibi basit aktiviteler hatta hapşırmak bile bazen tetikleyici olabilir. Bu gibi kişiyi mutsuz eden durumlar düşünüldüğü zaman vajina daraltma ameliyatı en ideal çözümlerden biridir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

 • Hamileler,
 • Emzirme döneminde olan kadınlarda,
 • Vajina bölgesinde aktif enfeksiyonu olan kadınlar,
 • Kalp-damar hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları olan kadınlarda,
 • Diyabet gibi kontrol altına alınmamış kronik hastalıklara sahip olan kişiler için uygun bir operasyon değildir.

Vajinanın Genişlemesinin Nedeni Nedir?

Vajina bilindiği üzere genişleyebilen bir yapıya sahiptir. Örneğin doğum sırasında vajina hiç zorlanmadığı kadar zorlanmaktadır. Vajina yapısı zaten gebelik süreci boyunca değişmektedir. Ve doğumdan sonra da normale dönse de eski halini almamaktadır. Bununla birlikte doğumun zorlu geçmesi veya iri bir bebek dünyaya getirmek gibi faktörler vajinanın yapısını etkilemektedir. Ancak vajinal genişlik sadece doğum yapan kadınlarda rastlanmamaktadır. Kişinin bağ dokusunun zayıf olması vajinanın genişlemesine ve sarkmasına neden olabilmektedir. Genetik yatkınlıkta vajinal genişleme nedenleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte vajinal genişliğin bir veya birden fazla sebebi olabilir.

Vajinal Genişlemenin Sebepleri Nelerdir?

 • Zor bir doğum süreci geçirmiş olmak,
 • Yaşlanma nedeniyle dokularda elastikiyet kaybı yaşanabilmektedir,
 • Kişinin birden fazla doğum yapmış olması,
 • Doğum sırasında bebeğin iriliğinden kaynaklı yırtıklar yaşanmış olması,
 • Kişinin genetiğinin vajinal genişlemeye yatkın olması,
 • Kişinin vajinal bölge hasar ve travma almış olabilmesi gibi birden fazla sebebi vardır.

Vajinoplasti Avantajları Nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatı, kadınlar için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Vajinoplasti, vajinal duvarları sıkılaştırarak ve daraltarak cinsel ilişki sırasında daha fazla zevk ve haz almayı sağlamaktadır. Aynı zamanda doğum sonrası özellikle zor bir doğum süreci geçirilmiş ise vajinada gevşemeler meydana gelebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı sayesinde bu durum ortadan kalkmaktadır. Vajinoplasti ameliyatı aynı zamanda gevşeme kaynaklı idrar kaçırma sorunlarını da gidermektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina Daraltma Ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Anestezi sayesinde ameliyatın ağrısız ve daha konforlu geçmesi sağlanmaktadır. Sonrasında vajina dudaklarına veya giriş kısmına dikiş atılacak şekilde kesiler atılmaktadır. Lazerle vajina daraltma yapılarak fazla doku çıkarılır. Ardından vajina duvarlarında gevşemiş veya gereğinden fazla doku bulunuyor ise bu dokularda çıkarılır. Sonrasında vajina duvarlarının sıkılaştırılması dikişlerle düzeltilerek operasyon tamamlanmaktadır. Bu işlem uzman kişiler tarafından güvenli bir hastane veya klinik ortamında gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat Riskleri Nelerdir?

 • Ameliyat bölgesinde aşırı kanama,
 • Kalıcı his kaybı,
 • Uyuşma,
 • Operasyon sonrasında oluşan enfeksiyon riski,
 • Kabarık, kızarık ve kaşıntılı yara izleri,
 • Operasyon sonrasında ağrılı cinsel ilişki gibi riskler mevcuttur.

Vajina Daraltma Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Ameliyatın size uygun olup olmadığını öğrenmek için uzman bir doktor ile görüşmek oldukça önemlidir,
 • Operasyon öncesinde doktor kişinin sağlık durumunu değerlendirerek kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Operasyona elverişli olmayan bir sağlık durumu var ise doktor konu hakkında kişiyi bilgilendirecektir.
 • Sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini yavaşlatacağından dolayı ameliyat öncesinde ve sonrasında bir süre tüketimi durdurulmalıdır,

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 • Tampon gibi vajinaya baskı uygulayacak hiçbir operasyon yapılmamalıdır,
 • Doktorun verdiği ağrı kesiciler, doktorun verdiği dozda ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Eğer operasyon bölgesinde şişme meydana gelir ise soğuk kompres yapılabilmektedir,
 • Operasyon sonrasında 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması önerilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

 • Ameliyat sonrasında yüksek ateş,
 • Ameliyat bölgesinde şiddetli bir şişlik ve kızarıklık varsa ve iyileşme sürecini etkiliyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir,
 • Operasyon sonrasında şiddetli ağrı,
 • Normal akıntıdan ziyade koyu renkli ve kötü kokulu akıntı enfeksiyon belirtisi olabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Vajina Daraltma Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Vajinoplasti Ameliyatı, kişinin sağlık durumuna ve ameliyatın detaylarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama 1-2 saat arasında operasyon tamamlanmakatdır.

Vajinoplasti Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Vajina Daraltma Ameliyatı sonrasında cinsel ilişkiye girme süresi kişinin iyileşme sürecine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak önerilen süre 6-8 haftadır.

Vajinoplasti Kalıcı Mı?

Vajina daraltma ameliyatı, uzun süreli bir kalıcılığa sahip olsa da tam kalıcı bir işlem değildir. Çünkü düzenli cinsel aktiviteler ve hormonal değişiklikler nedeniyle vajinanın şekil ve boyutunda değişiklikler görülebilmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣