Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır. Vajinanın dış dudakları ve dış dudakların hemen altında yer alan iç dudakların cerrahi bir işlemle düzeltilmesidir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti estetiği, dış dudaklardan ziyade iç dudaklara uygulanan bir prosedürdür. İç dudakların çeşitli sebeplere bağ olarak gereğinden büyük olması ve sarkması sıklıkla rastlanan genital estetik sorunlarından biridir. Ayrıca İç dudakların büyük, sarkık, düzensiz kenarlı, koyu renkli olması gibi durumlar aslında oldukça doğaldır. Bu durumlar genetik özelliklere bağlı oluşabilmektedir. Ancak bu durum sadece genetik özelliklerle değil kişinin yaşamı boyunca ergenlik dönemi, hormonların etkisi, ilerleyen yaş, doğum ve gebeliklerle de genital yapılarda değişiklikler görülebilmektedir. Bununla birlikte sık kilo alıp verme, vajinal enfeksiyonlar da iç dudaklarda sarkmalara ve düzensizliklere neden olabilmektedir. Bu konun bir o kadar doğal ve normal olduğundan bahsetsek de bazı kadınları rahatsız veya mutsuz edebilmektedir. Ancak Labioplasti estetiği ile sarkmış ,uzamış, veya asimetrik dudaklar kısaltılabilir ve ya şekillendirilebilmektedir.

Labioplasti Neden Uygulanır?

İç dudakların aşırı derecede büyümesi çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Ağrılı cinsel ilişkiye, tedaviye rağmen tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda labioplasti, tıbbi bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Genel olarak normal dudaklara sahip olan kadınlarda ise çeşitli nedenlere bağlı sarkmalar meydana gelebilmektedir. Örneğin, çoklu doğumlar, kilo alıp verme, hormonal değişiklikler gibi nedenlere bağlı olarak sarkmalar görülür. Ve dış dudaklar bu sarkmaları tamamen kapatamaz. Bu durum kişinin yaşamını çeşitli şekillerde olumsuz etkileyebilmektedir. İç dudaklardaki sarkmalar ileri boyutlara geldiğinde bikini, mayo gibi dar kıyafetler giymeye engel olabilmektedir. Veya iç çamaşırıyla çok fazla temas ederek can acıtıcı ve rahatsız edici bir durum olabilmektedir. Bununla birlikte iç dudak sarkmaları kişinin cinsel yaşamını da olumsuz etkilemesi söz konusudur.

Labioplastinin Kadınlara Faydaları Nelerdir?

Günümüzde gelişen teknoloji, gelişen teknikler ve cihazlar sayesinde genital estetik işlemleri kadınlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Labioplasti, başta olmak üzere genital estetik işlemler uzman kişiler tarafından uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte operasyondan kısa süre sonra iş ve sosyal hayata dönülebilmesi bu işlemi düşünen kişileri rahatlatmaktadır. Aynı zamanda bu işlem sonrasında kadınlar mayo, bikini gibi dar kıyafetleri daha rahat giyebilmektedir. Bununla birlikte işlem sonrasında cinsel ilişkide ağrı yaşanmaz ve haz duygusu daha yüksektir.

Labioplastiye İhtiyaç Durumunda Yaptırılmazsa Nelere Sebep Olur?

 • Cinsel isteksizlik,
 • Cinsel ilişkide zorlanma veya ağrı hissi,
 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • Hijyen problemleri,
 • İdrar yaparken idrarın farklı yöne gitmesi,
 • Stres,
 • Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, at binme gibi aktivitelerde rahatsızlık hissi,
 • Genital bölgede tahrişe neden olabilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anestezi altında yapılacak bu ameliyatlarda hastanın durumuna göre anestezi yöntemi değişiklik gösterebilmektedir. Duruma göre lokal anestezi, genel anestezi veya regional anestezi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu ameliyat hastane veya kliniklerde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğabilmektedir. Bu ameliyatta istenmeyen fazla dokular çıkarılarak bölge tekrardan şekillendirilmektedir. Genital bölgenin küçültülmesi ve estetik bir görünüm kazanması sağlanmaktadır. Bu operasyondan sonra kişinin var olan şikayetlerinde azalma ve rahatlama söz konusudur. İşlemden sonra genellikle hastalarda yatış gerekmemektedir. Sadece bir kaç saat kişinin gözlem altında kalması yeterli olmaktadır. Sonrasında istirahatine evde devam edebilir.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

 • İşlemden sonraki Pansumanlar doktorun önerdiği sıklıkta yapılmalıdır,
 • Tam iyileşme sağlanana kadar, ortalama 4 hafta cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır,
 • İşlem bölgesine epilasyon, ağda gibi uygulamalar yapılmamalıdır,
 • Yoga, pilates gibi bölgede gerilmeye neden olacak sporlardan kaçınılmalıdır,
 • Bisiklete binme, at binme gibi bölgede baskıya neden olacak sporlardan kaçınılmalıdır,
 • Küvette banyo yapmak yerine ayakta duş alma tercih edilmelidir,
 • Enfeksiyon riskini önlemek ve en aza indirmek için havuza, hamama, denize, jakuziye girilmemelidir.

Olası Yan Etkiler

Bu genital estetik ameliyatı sonrasında her ameliyatta olduğu gibi belli başlı yan etkiler bulunmaktadır. Ameliyat sonrası 2 haftaya kadar ağrı, morarma ve şişlik görülebilmektedir. Ancak endişe edilecek bir durum yoktur bu durum iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bununla birlikte ameliyat sonrasında tuvalet yapmak oturmak veya kalkmak zorlayıcı olabilir. Bu durumlar için doktor mutlaka ağrı kesici önerecektir. Ameliyat sonrasında doktor tavsiyeleri mutlaka dinlenilmeli ve uyulmalıdır. Bu sayede iyileşme süreci daha konforlu ve sakin geçecektir.

Labioplasti Sonrası Komplikasyonlar

Her ameliyatta olabileceği gibi bu operasyon sonrasında da meydana gelebilecek birtakım komplikasyonlar bulunmaktadır. Ancak bu durum ile ilgili doktor sizi önceden daha net bilgilendirecektir. İşlem sonrası oluşabilecek riskler Şu şekildedir

 • Enfeksiyon riski,
 • Yara izi,
 • Operasyon bölgesinde kanama,
 • Cinsel organların azaltılmış duyarlılığı gibi riskler bulunmaktadır.
Labioplasti Doğum Yapmaya Engel midir?

Bu genital estetik işlemi, vajina kanalını etkilememektedir. Bu nedenle gebeliğe veya doğum yapmaya engel değildir. fiziksel gelişimini tamamlamış hemen hemen her kadın için uygun bir işlemdir.

Labioplasti Sonrası Dikiş İzi Kalır mı?

Alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından gerçekleştirilen bu işlemde dikiş izi kalmamaktadır.

Labioplasti Sonrası Tekrardan Sarkma Olur mu?

Operasyon sonrasında fazla dokunun alındığı bölgede tekrardan bir doku üremesi olamayacağı için tekrardan bir sarkmada olmamaktadır. Tek seferle istenilen sonucu veren bir işlemdir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣