Vücut Kılından Saç Ekimi (BHT)

vücut kılından saç ekimi yapılan erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Body Hait Transplant (BHT) olarak da bilinen saç ekimi yöntemi, ense tarafındaki donör bölgesi yetersiz olan hastalar için kullanılmaktadır. Peki, vücut kıllarından saç ekimi nasıl yapılır?

 

BHT

Saç ekiminde başarıyı sağlayan en önemli faktör yoğun saç ekimidir. Bir başka deyişle, saç ekimi uzmanı ne kadar uzman olursa olsun ya da ne kadar doğal bir ekim gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, yoğun saç ekimi yapılmamışsa başarı elde edilemeyecektir. Saç ekiminde yoğunluk en tem hedeftir. Bunun için de iyi bir donör bölgeye ihtiyaç duyulur.

Saç eken bütün klinikler, ilk olarak ense bölgesini donör bölge ilan eder. Fakat kimi hastaların ense bölgesi de saç ekimi donörü olabilmek için yetersiz hale gelmiştir. İşte böyle durumlarda BHT saç ekim tekniği akla gelir. Vücut kılları ile yapılan FUE saç ekimi sayesinde, ense donör bölgesi yetersiz dahi olsa başarı elde edilebilir. Vücut kıllarından saç ekim tekniği ile başarı elde etmek için çok daha dikkatli olmak gerekir.

Sakal, Vücut, Göğüs, Bacak ve Kol Kıllarından Saç Ekimi

Saç ekiminde vücut kılı ihtiyacı doğan insanlar, büyük ihtimalle saçsızlık sorununu ciddi boyutlarda yaşamaktadırlar. Bu tip insanlar için her bir kıl kökü hazine değerindedir. Hal böyle olunca saç ekimi esnasında iki kat dikkatli olmak gerekmektedir. Vücut kılıyla saç ekimi yapılırken, ilk olarak göğüs ya da sakal kılları akla gelir. Genel ekim için göğüs kıllarından saç ekimi düşünülürken, sıkılaştırma işlemi için sakal kıllarına başvurulur.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Vücut Kılından Saç Ekimi: Sakal BHT

Sakaldan alınan kökler uzama hızı olarak ense bölgesine göre biraz farklılık gösterebilir. Sakal köklerinin bir diğer özelliği de, her kökten tek bir kıl çıkmasıdır. Saç köklerinin her birinde iki veya üç saç olabilir. Sakal bölgesinden alınan kökler daha kalındır. Normal bir saç teli 0,04 ile 0,06 milimetre çapa sahipken, sakallar ise 0,1 milimetre çapa kadar kalın olabilir. Bu rakamlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Vücut Kılından Saç Ekimi: Göğüs BHT

Göğüsten alınan saç kökleri, yine sakal bölgesi saç kökleri şeklinde teklidir. Aynı kökten iki veya üç saç çıkmaz. Göğüs bölgesinden alınan kökler için uzama miktarı maksimum 6 santimetredir. Bu kökler genelde kıvrımlı bir yapıya sahiptir ve saç ile sakala göre çok daha incedir.

Vücut Kılından Saç Ekimi: Bacak ve Kol BHT

Bacak ve kol kıl kökleri genel olarak göğüs bölgesi kökleriyle aynı özelliklere sahiptir. BHT yapılırken orta bölgelere ekmek için ve sıkılaştırma işlemi için kullanılabilir.

Vücut Kıllarından Saç Ekimi Sonrası

Vücudun hemen hemen bütün bölgelerinden alınan saç köklerinin üzerinde bir süreliğine minik kabuklanma olacaktır. Bu kabuklanma maksimum 10 gün sürmektedir. Bir kaç ay içerisinde bu bölgeler eski görüntüsüne geri döner. İkinci bir işlem yapmak için 6 ay beklemek yeterli olacaktır. 6 ay sonra yeniden bu bölgelerden kıl kökleri alınabilir. Çünkü 6 aylık süreç ve vücut o bölgeleri tamir edecektir. Vücuttan alınan kıl kökleri, ekildikleri yerin saç karakterine tam olarak 2 sene içerisinde adapte olurlar. Bir başka deyişle göğüs kıllarından alınan kıl kökleri, 2 yıl sonra çevresindeki saçlara tam olarak benzerler.

Vücut kılından saç ekimi (BHT) ile yapılan işlemlerde öncelik, ense köklerine verilmelidir. Saçların ön tarafını oluşturan ve saç ekiminin başarısını en çok gösteren ön bölge, enseden alınan köklerle yapılır. Vücuttan alınan kökler ise biraz daha orta ve arka kısma doğru ekilir. Vücuttan alınan köklerle saçlar yoğunlaştırılır ve hacimlendirilir. Bu da saç ekiminin başarısını arttırmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası yıkama işleminde nasıl bir şampuan kullanılmalıdır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkamada doğal ve parabensiz bir şampuan kullanılmalıdır. Ancak kullanılan şampuanın yenileyici özelliği olmamasına dikkat etmelisiniz.

Saç ekimi sonrası ilk gün duş alınır mı?

Saç ekimi işleminden sonraki 24 saat boyunca duş alınması önerilmez, Saç derisinin enfeksiyon kapmaması ve operasyon izlerinin kapanması adına 48 saate kadar beklemek önemlidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣