yaralanma sonrası saç ekimi yaptıran erkek

Yaralanma Sonrası Saç Ekimi

Yaralanma sonrası saç ekimi işlemleri her zaman saç dökülmesi problemi yaşayan bireylere uygulanmayabilir. Bunun yanında geçirilen bir yaralanma sonrası kaybedilen saçlar yerine yenisini ekmek, yara veya yanık izi kapatmak için saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülme problemi ve herhangi bir nedenle saç kaybına uğrayan kişilerin ense bölgelerinden alınan saç köklerinin problemli alana nakledilmesi işlemine saç ekimi veya saç transplantasyonu adı verilmektedir. İşlem esnasında nakledilecek kökler, sağlıklı ve dökülme olasılığı olmayan güçlü kökler arasından seçilir. Bu prosedür, 18 yaşından büyük her sağlıklı bireye uygulanabilecek güvenli bir yöntemdir. Bununla birlikte saç ektirme işlemi yaptıracak olan bireyin tamamen kel olmasına gerek yoktur.

Yaralanma Sonrası Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Özellikle travmatik yaralanmalar sonrası kafa derisinin bir kısmı ya da tamamı yanık olabilir. Böyle bir durumda genel olarak dış görünüm kötüleşir. Giderilmediği takdirde kişilerde özgüven eksikliğinden kaynaklı psikolojik sorunlar görülebilmektedir. Bu görünümün giderilmesi için uygulanan güvenli ve kesin sonuç veren yöntemlerden biri saç ekimidir. Bu teknikle fiziki yaralanma sonrası oluşan yanık veya yara izlerini gizlemek mümkündür.

Hasarlı deriye ense kökünden aktarılan sağlıklı ve güçlü saç kökleri kötü görünümü gizler ve eskisi gibi saçlı ve doğal bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Ancak yaralanma sonrası saç ekimi işlemi, hasarlı bölgeyi iyileştirmek için değil, o bölgeyi gizlemek için yapılmaktadır. Yani, bu prosedürün tedavi edici bir etkisi yoktur. Tamamen estetik bir işlemdir. Yara veya yanık izlerini kapatmak için yapılan saç ekimi ile normal saç dökülmelerinde yapılan saç ekimi aynı aşamalardan geçmektedir.

Yaralanma Sonrası Saç Ekimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Travma sonrası yapılan saç ekiminde dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden biri, yanık olan derinin tamamen iyileşmiş olmasıdır. Bununla birlikte henüz iyileşmemiş olan yanık veya yaralar üzerine işlem uygulanması oldukça risklidir. Aşağıdaki durumlarda yaralanma sonrası saç ekimi yapılmaktadır:

 • Saç ekimi yapılacak bölgede dokuların yaşıyor olması,
 • Kafa derisinde açık yara bulunmaması,
 • İşlem bölgesinin daha önceki travmaya bağlı olarak kanama veya enfeksiyon riski taşımaması,
 • Detaylı muayene sonucu deri sağlığında bir bozulma görülmemesi.
Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Saç ekiminde kullanılan yöntemler; FUE saç ekimi, perkütan, safir fue ve DHI saç ekimi olmak üzere 4 farklı gruba ayrılmaktadır. En iyi saç ekimi yöntemi ise, en basit ve zahmet vermeyecek olan tekniktir. Kolay teknikler, saçın doğal bir görünüme kavuşmasına olanak tanımaktadır.

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

Saç ekiminde uzman olan cerrahların günümüzde kullandığı en etkili teknik, Choi Kalemi ile yapılan saç ekimi tekniğidir. Buna DHI saç ekimi de denilmektedir. Choi Kalemi ilk kez Kore’de Kyungpook Ulusal Üniversite’de bulunmuştur. Saç ekimi esnasında saç foliküllerinin donör bölgelerden alınarak seyrek bölgelere ekilmesini sağlayan tekniktir. DHI yöntemi ile ekim işleminden sonra kafa derisinin üzerinde gözle görünen bir iz kalmamaktadır. Bunun yanında saçın alın bölgesinden kafanın tepe noktasına doğru yavaşça kalınlaşmasını ve o bölgede yoğunlaşmasını, seyrek yerlere ise aynı eşitlikte dağılımını sağlar.

FUE Tekniği ile Saç Ekimi:

Fue yönteminde saç kökleri, donör bölge olarak seçilen alandan tek tek alınmaktadır. Yani ciltten ayrılarak istenilen bölgeye nakledilmektedir. Bununla birlikte donör bölgeden toplanan saç kökleri istenilen bölgeye topluca değil de yine aynı şekilde tek tek ekilmektedir.

Safir FUE ile Saç Ekimi

Bu teknik, donör alandan alınan saç köklerinin saç ekimi yapılacak bölgeye ‘safir uçlu’ bıçaklarla açılan V şeklindeki kesilere tek tek ekilmesi işlemidir. Hangi saç ekimi yöntemi kullanıldığının bir önemi yoktur. Bunun yerine saç ekiminde sonucu belirleyecek en önemli parametre donör alanda bulunan saç rezervidir. Bu teknik ile ileri derece olan saç kayıplarında bile beklentinin üzerinde sonuçlar elde edilmektedir. Ancak verici bölgede yeteri kadar saç olup olmadığını belirlemek, hastanın beklentilerini karşılayabilmek önemlidir.

Perkütan Saç Ekimi

Saç ekimi uygulamaları arasında en yaygın olanıdır. Bu işlemin en belirgin özelliği ise, doğal sonuç vermesidir. Perkütan saç ekiminde donör bölge, diğerlerinde de olduğu gibi ense kısmıdır. Mikromotor olarak adlandırılan cihazla gevşetilen saç telleri, cımbızı andıran bir aletle toplanır. Toplanan saçların nakledileceği bölgede, iğne yardımıyla yuvarlak kanallar açılmaktadır. Ekim işlemine hazır hale getirilen saç kökleri, açılan yuvarlak kanallara nakledilmektedir. Bu işlemde açılan kanallar, mikro düzeydedir. Bu sebeple çok daha sık bir saç ekimine imkan sağlamaktadır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan veya bölgesel saç dökülmesine sahip 18 yaşından büyük, kadın veya erkek her bireye saç ekimi işlemi uygulanmaktadır. Bu işlemi yaptırmaya karar vermiş hastada öncelikle hangi tip saç dökülmesi olduğu belirlenmektedir. Saç ekimi operasyonu için en önemli hususlardan biri yaştır. Saç ekimi için genellikle uygun görülen alt yaş sınırı 20-22 arasındadır. Bunun için saç dökülmesinin belli bir noktaya gelmiş olması beklenmektedir.

Başka önemli bir gereklilik ise saç köklerin elde edileceği bölgenin güçlü ve yoğun saç köklerine sahip olmasıdır. Saç ekimi işleminde en uygun bölge olarak ense bölgesidir. Bu bölgede kök alımı uygun olmayan kişiler için vücudun farklı bölgelerinden kök alınır. Genellikle hemen her işlemde olduğu gibi bu durumda da en doğru başarı oranı, alanında uzman bir hekim tarafından saptanır. Tüm bunlar dışında saç ekimi yapılmasına engel hastalığını bulunanlara bu işlem önerilmemektedir.

Saç Ekimi Sonuçları

Tedavi sonrasında anlık sonuçlar elde edilmemektedir. Ancak bu süre zarfında biraz sabırlı davranmanız gerekiyor. Doktorunuz, işlem öncesinde süreç hakkında sizlere bilgi verecektir. Bununla birlikte gerçekçi sonuçları ne zaman elde edebileceğinizi de yine sizinle paylaşacaktır. Tedavinin tamamlanmasının ardından bekleme süreci başlar. Doğal bir sonuç görebilmeniz için tedavinin tam olarak bitmiş olması gerekmektedir. Söz konusu süreç kısa süreli olmasına karşın işlem sonrası dönemde sık sık kontrollerinizi yaptırmanız tavsiye edilir.

Saç Ekimi Sonrasında Süreç Nasıl İşler?

Normal saç ekimi süreçlerinde olduğu gibi yaralanma sonrası saç ekiminde de genel süreçler aynı şekilde işlemektedir. Genel olarak işlemden sonra şu pratikleri uygulamaya özen göstermeniz gereklidir:

 • İlk 15-20 gün ekim yapılan bölgenin iyi bir şekilde korunması büyük önem taşımaktadır. Özellikle uyku pozisyonunda iken işlem bölgesi yastığa temas etmemelidir.
 • Yine ilk 15-20 gün işlem bölgesi herhangi bir travmaya (düşme, çarpma, sürtünme gibi) maruz bırakılmamalıdır.
 • İlk saç yıkaması, saç ekimi ekibi tarafından yapılmaktadır. Bundan sonra önerilen şekilde ve aralıklı olarak düzenli bir biçimde saç yıkaması yapılmalıdır.
 • Genel olarak ağır spor aktivitelerinden 2 ay uzak durmak gerekir.
 • İşlem sonrasında ilk 10 gün asla alkol alınmamalıdır.
 • Bu süreçte ilaçlarınızı doktor kontrolünde almalısınız.
 • İlk iki hafta cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir.
 • Ekimden sonraki ilk 3 ay boyunca tıraş makinesi kullanmamanız çok önemlidir.
 • İşlem bölgesi 30 gün kadar güneş ışığından korunmalıdır.

 

Sık Sorulan Sorular

Yaralanma sonrası saç ekiminde ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar, işlemi takiben birkaç hafta içerisinde dökülmektedir, ancak bu gayet normal bir durumdur. Çünkü işlemin doğal süreci içinde saçlar dökülür ve 3-4 ay sonra tekrar çıkar. Geçici olarak gerçekleşen bu dökülme düzeldikten sonra ekilen saç kökleri ömür boyu varlığını korumaya devam eder. Ancak aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülebilir ve saç yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak ilerleyen dönemlerde bu bölgeler için yeni bir saç ekimi planlanabilir.

Saç ekiminden sonra iyileşme süresi ne kadardır?

İşlemden kaynaklı kabuklanma vb. gibi belirtiler yaklaşık iki hafta içerisinde tamamen geçmektedir. Ancak tedavinin kesin sonucu 1 yılın sonunda görülür.

Saç ekiminde yaş sınırı var mıdır?

Bu işlem için yaş yerinde daha çok dökülmenin şekli belirleyici bir etkendir. Çıplak gözle bakıldığında deri gözle görülür hale geldiyse bu, o bölgedeki saç yoğunluğunun normal yoğunluğun % 50’ sinin altına düştüğü anlamına gelmektedir. Bununla birlikte sağlıklı olan 20 yaşından büyük her birey saç ekimi yaptırabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekimi Merkezi Uzmanlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.