Yükseklik Korkusu (Akrofobi): Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

yükseklik korkusu yüzünden aşağı bakınca başı dönen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yükseklik korkusu olan kişiler, yükseklik içeren konumlarda bulunmak ve bu düşünceyi düşünmek bile yoğun bir korku yaşarlar. Yükseklik fobisi bulunan kişilerde görülen belirtiler, tanı ve tedaviler hakkında detaylar makalemizde sizlerle.

Yükseklik Korkusu Nedir?

Yükseklik korkusu tıbbi adı akrofobi, bireylerin yüksek bir noktada bulunduklarında veya yükseği düşündüklerinde yaşadıkları kaygı bozukluğudur. Zihinlerinde bu durumu yaşayan kişiler yoğun korku ve endişeye kapılıyorlar. Tabi ki bir miktar yükseklikte herkesin korkması oldukça normal bir durum. Ancak akrofobiye sahip olan kişiler; balkona yaklaşmak , merdiven çıkmak veya çok katlı bir apartmanın üst katlarında yer almaktan bile rahatsız olabilirler. Buralarda bulunmak bile yükseklik korkusu olan kişileri rahatsız etmeye yetebilir. Aslında bizim için günlük hayatta hiçbir tehlike hissettirmeyen merdiven çıkma durumu, bu fobiye sahip kişilerde endişe ve huzursuzluk doğurabilir.

Yükseklik Korkusu Neden Olur?

Araştırmalar, yükseklik korkusuna neden olan durumu tam olarak belirlenememiştir. Ancak geçmişte yaşanan travmatik bir olay, yükseklikle alakalı olumsuz bir anı bu fobiyi tetikleyebiliyor. Yüksek bir noktadan düştüğümüzde olacakları düşünmek ve sonrasında yaşanacak ağrıya odaklanmak kişilerde bu fobinin gelişmesine neden olabilir.

Yükseklik Korkusu Belirtileri

Yükseklik korku belirtileri hem psikolojik hem de fiziksel olabilmektedir. Görülebilecek belirtiler arasında;

Fiziksel Belirtileri;

  • Yüksek noktalarda kalp atışının hızlanması
  • Huzursuz hissetmek
  • Nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Sersemlik
  • Titreme

Psikolojik Belirtiler;

  • Yüksek noktalarda yoğun korku ve endişe hissetmek
  • Yüksek noktalarda kapana kısılmış ve kötü bir şey olacakmış hissi
  • Yükseklikten kaçma, bulunduğu ortamı terk etme isteği
  • Yoğun kaygı ve endişe

Akrofobi yaşayan kişilerde görülebilecek durumlardır. Bu belirtileri yaşıyorsanız, fobinin etkilerini azaltmak için bir psikiyatri uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

Akrofobi Teşhisi Nasıl Konulur?

Yükseklik korkusu belirtileri yaşıyor, başka insanlara normal gelen yükseklikler sizi korkutuyor mu? Yüksek noktalarda kendinizde hissettiğiniz semptomlar bu hastalığın varlığından şüphelenmenize neden olabilir. Akrofobi belirtileri gördüğünüzde psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Psikiyatri uzmanınız, akrofobinin teşhisi için fiziksel ve psikolojik semptomlarının nedenlerini keşfetmeye çalışacaktır. Yakın zaman veya geçmişte yaşanmış olayları öğrenmeyi ve travmaları keşfetmeye yönelik görüşmeler gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra yaşanan fobinin ne kadar süredir devam ettiği de önemli bir ayrıntı oluyor. Altı aydan uzun süren yükseklikten korku ve endişe durumu, semptomların da uyuşmasıyla beraber teşhis edilmektedir.

Akrofobi Tedavisi

Bu hastalığın teşhisine sahipseniz ve günlük hayatınızı etkilemeye başladıysa, Yükseklik korkusu nasıl yenilir ? diye merak ediyor olabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, fobiler her zaman tedavi gerektirmez. Korkularınız sizi çok fazla zorlamadıkça hayatınıza fobilerinizle geçirmeniz mümkündür. Sadece sizi etkileyen durumlara mecbur olmadıkça dahil olmayarak semptomlarının ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Varsayalım fobiniz günlük hayatınızı bile etkiler duruma geldiyse, tedavi seçeneklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Maruz Kalma Tedavisi

Maruz bırakma tedavisi, birçok fobinin tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavinin işleyiş şekli, fobiye sahip bireyleri kaçındıkları durumlara maruz bırakma şeklinde gerçekleşmektedir. Korktukları durumlarla yüzleşen hastalar, hislerin üstesinden gelebilmek için neler yapabileceklerine odaklanabilirler.

O an yaşanan endişe ve kaygı durumuyla baş edebilmeleri adına yavaş yavaş korktukları durumlara maruz bırakılarak psikolog ve psikiyatrlar tarafından yönlendirilirler. Yavaşça dozu arttırılan maruz bırakma seansları sonunda kişi eskisi kadar endişe duymayıp korkusunu yenebilir.

 

Aklınızda Bulunsun!
Günümüzde maruz kalma tedavisi VR gerçeklik yani sanal gerçeklik adı verilen gözlükler sayesinde de gerçekleştirilebilir.

 

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Maruz kalma tedavisi, ağır fobi yaşayanlar için korkutucu olabilir. Siz kendinizi buna hazır hissetmiyorsanız BDT yöntemiyle başlamanız korkuları yenmemize yardımcı olabilir. Bu tedavi yönteminde, psikiyatrist ile birlikte zihninizde yükseklikle ilgili olumsuz düşüncelere odaklanacaksınız. Olumsuz düşünceleri yeniden şekillendirip yüksekliğin size endişe ve korkuyu çağrıştırmaması adına seanslar gerçekleştirilir. Seanslar sonunda maruz kalma etkisine geçiş için kendinizi hazır hissedebilir ve korkularınızla yüzleşebilecek seviyeye ulaşabilirsiniz.

İlaç Tedavisi

Fobileri tamamen ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi yoktur. İlaç tedavisi, fobilerin oluşturduğu rahatsız edici semptomlar üzerinde etkili olabiliyor. Kan basıncınızı, kalp atışınızı ve anksiyete semptomlarınızı hafifletecek bu yöntem sayesinde yüksek noktalarda veya yüksekliği düşünürken aşırı tepki vermeniz düzenlenebilir.

SONUÇ

En yaygın görülen fobilerden biri olan akrofobi nedeniyle birçok insan yükseklik korkusu yaşamakta. Yükseklikten korkma, yüksekten resmedilmiş bir fotoğrafa bile bakamayacak boyutlarda olabilir. Fobileri hayatınızı biçimlendirir ve etkiler hale gelmemesi adına bir terapistler görüşmeniz önemlidir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Psikiyatri Bölümü Uzman doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Akrofobi ilaçla tedavi edilir mi?

Akrofobi ve diğer fobiler ilaçla tedavi edilmemektedir. İlaç tedavisi, fobilerin semptomlarını azaltmak için yardımcı olarak kullanılabilir.

Yükseklik korkusu nasıl anlaşılır?

Yükseklik korkusu ; yüksekliği düşününce, yerden yüksek bir yerde bulununca, yüksekte bir köprüden geçerken ve benzeri aktiviteleri düşününce kaygı ve endişe hissetmek ile kendini belli eder.

 

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣