Sakal Ekimi Yapılma Nedenleri: Sakal Ekimi Hangi Durumlarda Yapılır?

Sakal ekimi yapılma nedenleri hakkında düşünen adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Seyrek sakal, bölgesel ya da tamamen sakalsızlık gibi durumlarda uygulanan tedavi yöntemine sakal ekimi denir. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinden sonra doğal bir şekilde kıllar büyümüyorsa ve genetik seyrek sakal ya da köselik durumları varsa, kişilerin kıl çıkmayan bölgelerine ekim yapılır. Peki bunların dışında sakal ekimi hangi durumlarda yapılır? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız sakal ekimi yapılma nedenleri ile ilgili yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sakal Ekimi Hangi Durumlarda Yapılır?

 • Genetik olarak sakal seyrekliği ya da köselik
 • İyileşen cilt hastalığının ardından kıl çıkmaması
 • Yanma veya yaralanma gibi travmalardan kaynaklı bölgesel sakal eksikliği
 • Saçkıran gibi hastalıklardan kaynaklı kalıcı dökülmelerin ardından sakal seyrekliği
 • Stres kaynaklı sakal dökülmesi veya seyrelmesi
 • Kemoterapi tedavisinde olduğu gibi kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklı sakal dökülmeleri gibi sebepler sakal ekimi yapılma nedenleri arasındadır.

Yukarıda saydıklarımız gibi sonradan yaşanmış ve geri dönüşü olmayan durumlarda ya da doğuştan gelen köselik veya seyreklik gibi ilaçla tedavi edilemeyecek durumlarda sakal ekimine başvurulur.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Sakal Ekimine Neden İhtiyaç Duyulur?

Sakal erkeklerin görünüşünde önemli bir fark yaratır ve eksikliğinde ya da seyrekliğinde mutsuz edebilir. Bu anlamda sakal ekimi işlemi, sakalı seyrek olan ya da anormal olan kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Ayrıca sakal ekimi ile birlikte istenilen sakallara kavuşulur. Ancak tabii ki bu durum ihtiyacı olan kişiler tarafından tercih edilmelidir. Peki sakal ekimine neden ihtiyaç duyulur?

 • Kullanılan ilaç, krem ve merhem sebebiyle geri getirilemeyecek durumlardan dolayı dökülme meydana geldiyse sakal ekimi işlemi uygulanır.
 • Sakal ekimi tercihe bağlı olsa da, bazı kişiler için sakal eksikliği önemli bir estetik sorunudur. Sırf bu eksikliğin giderilmesi için de sakal ekimi tercih edilir.
 • Saç ekimi operasyonu ile aynı işleme sahip olan sakal ekimi ameliyat gerektirmez. Lokal anestezi ile yapılmasından ve kişinin hemen günlük yaşantısına geri dönmesinden dolayı tercih edilir.
 • Operasyon tecrübeli uzman hekimler tarafından kolaylıkla uygulandığı için tercih edilir.
 • Herhangi bir protez ve benzeri nakil yapılmadığı gibi, kişinin kendi kıl kökleri kullanılmasından dolayı ihtiyaç duyulur.
 • Bu uygulamayı yaptırmak için herhangi bir süre yoktur. Kişiler herhangi bir zamanda sakal ekimini tercih ederek bu işlemi gerçekleştirebilir.
 • Kalıcı bir operasyon olduğu için ekilen köklerin dökülme riski yok denecek kadar azdır. Ve bu nedenle de çoğunlukla sakal ekimine ihtiyaç duyulur.
 • Operasyon uzmanlar tarafından yapıldığı için herhangi bir riske de sahip değildir.

Tüm bunların yanı sıra sakal ekimi yapılma nedenleri ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için yazımızı inceleyebilirsiniz: “Sakal Ekimi: Sıkça Sorulan 6 Soru

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sakal seyrekliği neden kaynaklanır?

Hormonal, genetik ve dış etkenlerden dolayı meydana gelebilir.

Sakal ekimi sonrası risk oluşur mu?

Sakal ekimi sonrası herhangi bir iz kalmadığı gibi, bu operasyonun ciddi bir riski veya yan etkisi de yoktur. Sadece hafif kanama, geçici kabuklanma, bazı durumlarda ağrı ve enfeksiyon, kaşıntı, şişkinlik ve kızarıklık gibi belirtiler meydana gelebilir. Ancak bu gibi belirtiler, sakal ekimi işleminden sonra normal olarak görülür.

Sakal ekiminde ağrı ya da acı hissedilir mi?

Anestezi uygulandığı için ne acı ne de ağrı hissedilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣