Yürüme Ağrısı (Kladikasyo): Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yürüme ağrısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yürüme ağrısı, tıptaki adıyla da bilinen kladikasyo, baldır, kalça, uyluk ve bacak bölgesinde yürüme esnasında hissedilen yoğun ağrılardır. En belirgin olarak bu ağrı, yürüme sırasında başlar ve bir süre dinlenilmesi sonucunda geçer. Ardından yokuş ya da merdiven çıkılması halinde tekrardan şiddetini artırır. Dolaşım sistemi problemi olan yürüme ağrısı, bir hayati tehlike oluşturmamaktadır. Ancak bireyin hareket alanında kısıtlamalar oluşturur. Peki yürüme ağrısı nedir? Yürüme ağrısı belirtileri nelerdir? Yürüme ağrısı tedavisi nasıl olmalıdır? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için, yazımızı okumaya devam edin.

Yürüme Ağrısı (Kladikasyo) Nedir?

Bacaklardaki atardamarların tıkanması sonucunda, bireyin yürüme ve merdiven çıkma gibi hareketlerinde yoğun ağrı oluşturarak ortaya çıkar. Bacak bölgesindeki damarlarda meydana gelen bir tıkanıklık sonucunda beliren bu ağrı, tıkanıklığın meydana geldiği bölgeye göre farklı şekillerde kendini gösterir. Eğer kasık bölgesinin yukarısındaki damarlarda bir tıkanıklık söz konusu ise, yürüme ağrısı uyluk ve baldır etrafında meydana gelir. Eğer tıkanıklık diz bölgesindeki atardamarlarda ortaya çıkarsa, bu sefer ağrı ayak bölgesinde görülür. İliak ve aorta atardamarlarında bir tıkanıklık oluşursa, kalça bölgesinde bu ağrı meydana gelir.

Damarlarda tıkanıklığın ortaya çıkması ile görülen bu rahatsızlık, bir dolaşım sistemi problemidir diyebiliriz. Yürüme ağrısı, kişide ortaya çıkması halinde bir hayati tehlike oluşturmaz ancak hayati tehlikeler yaratabilecek başka durumlara sebebiyet verebilir.

Yürüme Ağrısı Belirtileri

Kladikasyo, yani yürüme ağrısı, belli bir mesafenin yürünmesi sonucunda, baldır arka kısmında kramp şeklinde bir ağrı ile kendini gösterir ve yürüme ya da hareket durduğunda kısa bir süre içinde ortadan kalkar. En belirgin özelliği, her daim aynı yürüyüş temposunda ve aynı mesafede meydana gelmesidir. Aynı zamanda yavaş tempoda yürürken daha uzun mesafelerde ağrı gelebilir veya hızlı yürürken ya da bayır çıkarken daha kısa mesafelerde ağrı gelebilir. Ağrı geldiği zaman kişi ağrıya rağmen biraz daha yürür ve ardından ağrı daha şiddetli hale geldiği için durmak zorunda kalır.

Dolaşım bozukluğundan dolayı meydana gelen damar tıkanıklıkları, bu rahatsızlığın en temel nedenidir. Öte yandan meydana gelen ağrıyı, diğer ağrılardan ayırt etmesi ilk etapta bir hayli zor olabilir. İlerleyen zamanlarda ağrısız yürüme mesafesinin düşmesi ve dinlenme ağrısının ortaya çıkması da en belirgin özelliğidir. Dinlenme ağrısının başladığı ve yürüme mesafesinin azaldığı kısımda hasta tedavi edilmezse, ilerleyen zamanlarda ciltte incelme ortaya çıkar ve parmak – topuk bölgesinde yaralar ve daha da kötüsü kangren meydana gelir.

Yürüme Ağrısı Nedenleri

 • Damar kireçlenmesi (özellikle bacaklardaki damarlarda)
 • Damar çapında ve kan akımında azalma
 • Beslenme bozukluğu
 • Ağrı
 • Buerger hastalığı
 • Fibromuskuler displazi
 • Akut arter tıkanıklığının bir kısmı
 • Takayasu hastalığı
 • Popliteal entrapman sendromu

Yürüme Ağrısı Riskleri

 • Genetik
 • Şişmanlık
 • Hiperhomosisteinemi
 • Sigara kullanımı
 • Şeker hastalığı
 • Hiperlipidemi ya da kolesterol yüksekliği
 • Bozuk glikoz toleransı

Yürüme Ağrısı Tanısı

Genellikle bu ağrıda, nabza bakılması ve bacağın fiziki muayenesi yeterli olur. Bunların yanı sıra doppler ultrason görüntüleme ve bir el dopper cihazı yardımı ile ayak bileği ve kol basınç indeksinin değerlendirilmesine bakılır. Ayrıca manyetik rezonans anjiyografi, bilgisayarlı tomografi anjiyografisi ve dijital anjiyografi de kullanılır.

Yürüme Ağrısı Tedavisi

Yürüme ağrısı tedavisi için hastanın yaşı, fiziksel sağlığı ve meydana gelen damar tıkanıklığının geldiği boyut büyük önem taşır. İlk başlarda, ilaç, egzersiz ve farklı yöntemler ile tedavi edilebilir. Çoğunlukla bu ilk aşamada ve ameliyat yapmadan bu hastalık tedavi edilir. Bunun dışında bacaklarda yaralar ve damarlarda kireçlenmeye bağlı olarak tıkanıklık varsa, hasta ilaç ve benzeri yöntemler ile tedavi edilebilir. Ancak buna rağmen hastanın yürüme mesafesindeki artış yetersizse, damarların açılması için anjiyo ya da ameliyat yapılması gerekmektedir. Ağrısız yürüme mesafesi ve hareket alanı aşırı derecede azalan hastalara, balon, stent ve traşlama gibi anjiyo yardımı ile yapılan tedaviler veya ameliyat ile tedavi uygulanır.

Yürüme Ağrısı Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hastalığın tedavisinde, kişinin yaşı ve sağlık durumu ile birlikte hastalığın gelmiş olduğu boyuta bakılır. İlk başta bu hastalık için, dolaşım sisteminde meydana gelebilecek bozulmaların farklı yöntemler ile önlenmesi ve kontrol altına alınması sağlanır. Öte yandan damar kireçlenmelerine sebebiyet veren risklerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için de aşağıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Sigaraya tamamen son verilmesi,
 • Kolesterol sorununun kontrol altına alınması,
 • Yüksek kan basıncı ile meydana gelen sorunların tedavisi,
 • İdeal kiloda kalınması,
 • Şeker hastalığının kontrol altına alınması,
 • Egzersiz ve yürüyüş programlarına bağlı kalınmasıdır.

Bu tür ameliyat veya girişimsiz tedaviler ile kişinin yürüme mesafesinde bir artış olur. Bu artış pek çok hasta için gayet tatmin edicidir ve bundan dolayı girişime gerek kalmaz. Ancak tedavideki aksaklıklar ve egzersizdeki kesintiler şikayetin yeniden olmasına yol açabilir. Bu yüzden yürüme ağrısı veya bacak damar hastalığının tedavisi, hayat boyu bir kesinti olmadan devam edilmeli.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yürüme ağrısı tedavisinde ilaç kullanılır mı?

Bu ağrıya sahip hastalarda, damar sertliğinin ilerlemesini engellemek için ilaç tedavisi uygulanır. Şeker hastalığı, yüksek kan basıncı, kalp problemleri ve kolesterolün düşürülmesi adına hastalar ilaç tedavisine gidebilir.

Ayak baldırı neden ağrır?

Koşu, voleybol, futbol, basketbol ve uzun zıplama gibi sporlarda, baldır kaslarının ani kasılması ve esnemesi sonucunda baldır ağrısı meydana gelebilir. Ayrıca romatizma, damar rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, kas gerilemesi, MS hastalığı ve kan dolaşımı da baldır ağrısına yol açar.

Bacak ağrısı için hangi bölüme gitmeli?

Kalp damar cerrahisi, nöroloji uzmanı, genel dahiliye uzmanı ya da ortopedi uzmanına gidebilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣