Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak isteyen fakat başarılı olamayan evli çiftlerin yoğun olarak tercih ettiği tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenleri Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Doktorları anlattı.

Tüp Bebek Nedir?

Bu tedavi yöntemi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Günümüz dünyasında en çok tercih edilen tedavi haline gelmiştir. Yaş, enfeksiyon, tıkanıklıklar, sperm sayı azlığı ve kalitesizliği, obezite ve daha çok sayıda farklı nedenle çocuk sahibi olmakta güçlük çekenler, bu tedaviyi tercih etmektedir. Yoğun olarak tavsiye ve tercih edilen bu yöntemde, erkek ve kadın üreme hücreleri, laboratuvar ortamında bir araya getirilir ve anne rahmine yerleştirilir. Bu noktadan itibaren başarılı bir tutunma gerçekleşir ise, gebeliğin normal bir gebelikten farkı kalmamış olur.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

Bir kadın 35 yaşını aşmamışsa, hamile kalmasını engelleyecek olan herhangi bir hastalığı yoksa ve 1 yıl boyunca korunmadan düzenli cinsel hayat yaşamışsa ve buna rağmen hamile kalamamışsa, tedavi denenebilir. 35 yaşın üstündeki kadınlarda ise, 6 ay kadar deneme yaptıktan sonra başarı elde edilemez ise, tüp bebek tedavisi gündeme getirilmelidir.

Tüp Bebek Aşamaları

Bu tedavi yönteminde iki farklı teknikten yararlanılmaktadır. Bunlardan birincisi, klasik yöntemdir. Klasik yöntemde sperm ve yumurta bir araya getirilir ve kendi kendilerine döllenmeyi başarmaları beklenir. İkinci yöntem ise, özel pipetlerin kullanılmasıyla spermlerin yumurtaya enjekte edilmesi yöntemidir. Her iki teknikle de gebe kalmak mümkünken doktorlar, hastalarının durumlarına göre yöntemi seçerler. Tüp bebek aşamaları genellikle bu şekilde ilerlemektedir.

Deneme Sınırı Var Mıdır?

Tüp bebek tedavisinde herhangi bir tekrar sınırı yoktur. Fakat, iyi bir merkezde, tecrübeli bir ekip ile gerçekleştirilen işlem eğer başarılı olamamışsa, tekrar tekrar yapılan denemelerde de başarı beklentisi çok yüksek olmamalıdır. Buna rağmen, tutunma sorunu ile karşı karşıya olan çiftler, çok sayıda tekrar denemenin ardından hamileliği yaşayabilmektedirler. Bazı çiftlerin 10. denemede başarılı oldukları hikayeler bile yaşanmıştır.

Tedaviyi Yaptıranlar İçin Başarı Şansı Nedir?

Bu tedavi yönteminde annenin yaşından tutun da, embriyo kalitesine kadar çok sayıda değişken, başarı şansını etkilemektedir. Bu sebeple, 30 yaşını aşmamış kadınlarda başarı şansı yüzde 60’ları bulurken, 40 yaşını aşmış kadınlarda bu oranın yüzde 15’lere düştüğü bilinmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek kaç kez denenebilir?

Çoğunlukla 3 kez denenebilir.

Tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanır?

Kadınlarda 45 yaşına kadar uygulanır ancak 40 yaş ve üstü kadınların hamile kalma şansı oldukça düşüktür.

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

15 – 18 gün arası sürer. Bu süreçten 10 – 12 gün sonra ise kan testi yapılır ve gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.