21 Haftalık Gebelikte Beslenme Listesi

4 aylık - 21 Haftalık Gebelikte Beslenme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

21 haftalık gebelikte beslenme oldukça önemlidir. Bu dönemde artık bebeğin sadece önemli vücut uzuvları değil, birçok farklı yaşamsal sistemi de gelişmeye başlamıştır. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman diyetisyenleri, gebeliğin 21. haftasında beslenme ve diyet listesi önerilerini aktardılar.

21 Haftalık Gebelik ve Bebek

21. hafta hamilelik döneminde bebekler yaklaşık 18 santimetre uzunluğa ulaşmış olur. Bu da yaklaşık olarak 11 gram gibi bir ağırlığa geldiklerini gösterir. Bu dönemde bebeklerin sindirim sistemi çalışmaya başlamış olur. Bu da 21. hafta hamilelik dönemindeki bebeğin amniyotik sıvıyı yutmaya başladığını ve bu sıvıdan az da olsa şeker emmeye başladığını gösterir.

Şeker, bebeğin gelişmiş olan sindirim sisteminden geçer ve organların gelişiminde önemli bir rol oynamaya başlar. Elbette bu şeker, bebeğin beslenmesinin ufak bir bölümünü oluşturmaktadır. Bebek halen plasenta ve göbek bağı aracılığıyla beslenmektedir. Anne karnındaki amniyotik sıvı, annenin gün içerisinde yediklerine göre tat değiştirir. Bebekler bu sıvıyı ara ara yuttukları için, annelerinin yediklerinin tatlarını alabilirler. Bu yüzden 21 haftalık gebelikte beslenme çok önemlidir. Anne adayları bu dönemde uzman diyetisyenlerden, hafta hafta değişiklik gösteren gebelikte beslenme listesi talep edebilirler. Bu tarz gebelikte haftalık beslenme programı uygulamaları, bebeğin haftalık ilerleyen gelişimine uygun yiyeceklerden oluşturulmaktadır.

21 Haftalık Hamilelik ve Anne

Hamileliğin 21. haftasına girerken, aynı zamanda gebeliğin ikinci yarısı da başlıyor demektir. Anne adayları bu dönemden itibaren yaşayacakları fiziksel değişiklikleri çok daha net bir şekilde hissetmeye başlarlar.

Bu haftalardan itibaren tansiyon düşüklüğü biraz daha kalıcı hale gelmeye başlar. Ancak 25. haftadan itibaren düzeleceği öngörülür. Bu dönemde iyi bir gebelikte beslenme programı uygulandığından emin olmak ve vücuda yeterince demir almak çok önemlidir. Yeterince demir alınması, vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde bu dönemde göğüsler de büyümeye devam edecektir.

Anne adaylarının bu dönemde meme uçlarında az da olsa sarımsı sıvı damlaları belirebilir. Buna kolostrum adı verilir. Erken anne sütü olarak da bilinir. Ancak doğuma kadar böyle bir durumla karşılaşmayan anne adayları asla endişelenmemelidir. Bu tarz sızıntılar her annede olacak diye bir kural yoktur. Hiçbir sızıntı yaşamayan anne adayları, doğumdan sonra rahatlıkla bebeklerini emzirmeye başlayabilirler.

Çoğu anne adayı bu dönemde yoğun olarak kilo almaya başlar. Ancak ortalama alınabilecek kilo hafta 1 kilodur. Bazı anneler 1 kilodan fazla, bazı anneler de 1 kilodan az olarak ilerleme gösterebilir. Burada önemli olan nokta, haftalık alınan kiloyu sabit tutabilmektir. 21. hafta hamilelik döneminde bel ağrıları ve vajinal akıntılar, önceki haftalardaki gibi devam edebilir.

21 Haftalık Gebelikte Beslenme Programı

  • Bu dönemde anne adaylarının tiroid hormonları üretimi artış gösterir. Bu da iyot ihtiyacının artacağını göstermektedir. Bu yüzden anne adaylarının iyotlu tuz tüketimine yönelmesinde fayda vardır.
  • Hamilelikte proteinlerle beslenmek çok önemlidir. Elbette en iyi protein kaynağı anne için kırmızı ettir. Bu süreçte yeteri miktarda proteinin vücuda alındığından kesinlikle emin olunmalıdır.
  • Vitamin açısından boş olan enerji kaynaklarından tüketmek yerine, pekmez gibi besleyici enerji kaynaklarını yemek, hem anne için hem de bebek için daha sağlıklı olacaktır.
  • Hamilelikte sık karşılaşılan problemlerden birisi olan D vitamini eksikliği, anne adaylarında kemik kayıplarına ve osteomalasi gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden anne adaylarının bol bol güneş banyosu yapmaları çok önemlidir. Ancak, anne adayının doktorundan izin almak kaydıyla, D vitamini takviyesi alabilmesi de mümkündür.

Anne adayları gebelikte ay ay beslenme tablosu da kullanabilmektedir. Beslenme düzeninin aylık mı yoksa haftalık mı değişiklik göstereceğine uzman diyetisyenler karar verir. Örneğin 6 haftalık gebelik beslenme düzeni ile 21 haftalık gebelikte beslenme arasında pek büyük farklılıklar bulunmasa da, fark yaratacak önemli detaylar mevcuttur. Avicenna Hastanesi uzman diyetisyenlerinden randevu alarak, hamileliğiniz boyunca uygulayabileceğiniz size özel diyet listesi sahibi olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

21 haftalık gebelikte nelere dikkat edilmeli?

21 haftalıkta deri çatlaklar, baş, sırt ve bacak ağrıları, diş etlerinde hassasiyet, hazımsızlık, mide ekşimesi ve kabızlık, ruh hali değişiklikleri, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü gibi sorun ve değişiklikler görülür.

22 haftalık gebelik kaç aylık?

Toplam olarak gebelik 154 gün yani 5 ay 4 günlük bir süreçtir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣