Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süreci, uygulanan cerrahi tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda hastanın genel sağlık durumu ve ikinci bir hastalığının olup olmaması da iyileşme sürecini etkilemektedir.

Hemoroid ameliyatı öncesi bağırsakların boşaltılması, hasta için de doktor için de konfor verici bir işlemdir. Çoğu doktor operasyondan bir gün önce bağırsakların boşaltılmasını istese de, zorunlu bir uygulama değildir. Ancak bağırsak boşaltma işleminin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Zira bazı hastalarda ishal olma durumu ameliyat sonrasına da sarkabilmektedir. Bu da operasyon bölgesine çeşitli zararlar verebilir.

Hemoroid ameliyatı olurken hastalara lokal anestezi, epidural anestezi ya da spiral anestezi uygulanabilmektedir. Bu yüzden hastalar ameliyat esnasında değil, hemoroid ameliyatı sonrası ağrı çekerler.

Basur Ameliyatı Sonrası Beslenme

Operasyondan sonra beslenme en önemli konulardan birisidir. Cerrahi işlemden sonraki 3 gün boyunca posasız yiyecekleri tüketmek ve sindirim sisteminin üzerine çok gitmemek faydalı olacaktır. Çorba, süt, yoğurt, ayran, kabuksuz meyveler, bal, reçel, yumurta, meyve suyu, tereyağı, peynir gibi gıdalar, basur ameliyatı sonrası iyileşme süresi boyunca tavsiye edilmektedir.

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Kanama

Ameliyattan sonraki 2 haftalık süreçte zaman zaman kanamalar olabilir. Bu kanamaların damla damla olması beklenir ve doğal karşılanır. Ancak yoğun kanamalar varsa, en kısa süre içerisinde doktora başvurmakta fayda vardır. Kanamalar, dışkı sertliğine bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunun için doktorlar, dışkı yumuşatıcı ilaçlar reçete edebilirler. Kanamalar basur ameliyatı sonrası kaşıntı yaşanmasına bağlı olarak da gerçekleşebilir. Bölgenin çok kaşınsa bile kaşınmaması, doktorun tavsiye ettiği ilaçlarla tedaviye devam edilmesi çok önemlidir.

Makat Darlığı

Hemoroid ameliyatı sonrası makat darlığı geçme süresi en çok merak edilen konulardan birisidir. Makat darlığı vakalarının yüzde 90 gibi büyük bir bölümünü, dış hemoroid memesi cerrahisi geçiren hastalar oluşturmaktadır. Bir diğer istatistik ise, basur ameliyatı sonrası makat darlığı görülme oranının yüzde 10 olmasıdır. Bu tarz durumlar genellikle ameliyat sonrası bölgede kanlanma bozukluklarına bağlı olarak oluşur. Whitehead ya da longo tarzı operasyonlardan sonra meydana gelebilir. Hastalarda makat darlığına bağlı olarak tıkayıcı tipte dışkılama görülebilir. Hastalar hiç dışkı yapamamaktan ya da dışkıyı tam çıkaramama hissinden şikayet ederler. Basur ameliyatı sonrası şişlik yaşanması, hastaya darlık hissi verecektir. Bu şişlik ile makat darlığı birbirine karıştırılmamalıdır.

Basur Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hastalar ameliyattan 1 gün sonra taburcu edilebilmektedir. İyileşme sürecinde doktorun verdiği ilaçları en doğru şekilde kullanmak çok önemlidir.
  • 2 haftaya kadar makatta kanamalar görülebilir. Damla damla şeklinde gerçekleşen kanamalar normal karşılanmalıdır. Aşırı kanama halinde doktora başvurmakta fayda vardır.
  • Hemoroid ameliyatı sonrası 1 aya kadar dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılabilir. Böylece hem dışkı konforu artış sağlar hem de operasyon bölgesi daha az zarar görür.
  • Ameliyattan sonraki 20 güne kadar oturma banyosu tavsiye edilmektedir. Ameliyat bölgesini yakmayacak sıcaklıkta su kullanılmalıdır. Küvet ya da leğen bu suyla doldurulmalı ve içerisine oturulmalıdır. Bu işlem hem bölgenin iyileşmesini hızlandırır hem de dışkılamayı rahatlatır. Oturma banyosu yerine bölgeye sıcak su tutmak veya sıcak su torbası koymak, benzer etkileri göstermeyecektir.
  • Operasyondan sonraki süreçte lifli gıdalarla beslenmek çok önemlidir. Aynı zamanda günde en az 2 litre su içmek de unutulmamalıdır. Elbette bu öneriler herkes için geçerli olsa da, özellikle basur ameliyatı geçiren hastalar için elzemdir.
  • Ameliyattan sonraki süreçte tuvaleti bekletmemek çok önemlidir. Tuvaleti geldiği zaman hemen yapmak ve tuvalette fazla oturmamak, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
  • Bu süreçte bol bol meyve – sebze tüketmenin fark edilebilir faydalarını hastalar görmektedir.
  • Hemoroid ameliyatı sonrası cinsellik kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Her ne kadar bir süre cinsellikten uzak durulması tavsiye edilse de, herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmediği sürece cinsel ilişkiye girmeye bir engel yoktur. Ancak bu bölgeye zarar verebilecek gerginlik ya da kasılma gibi durumlara dikkat edilmesi, anal bölgenin iyi korunması gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Hemoroidektomi sonrası iyileşme genel olarak 6 hafta ile 2 ay sürer. Çoğu hasta ise 10 gün içerisinde işine geri dönebilir. Ancak ağır işlerden 2 – 3 hafta boyunca uzak durulması gerekir.

Basur ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Basur ameliyatı sonrasında hastalar çoğunlukla beslenmelerine dikkat etmeliler. Kabızlık ve dışkılama problemi yaşatacak gıdalardan uzak durulmalı. Aynı zamanda hastalar, tahıllı gıdalar, meyve ve sebzeler, baklagil ve kuruyemiş gibi gıdaları tüketerek şikayetleri azaltmalı.

Hemoroid ameliyatı sonrası akıntı ne kadar sürer?

Yaklaşık 4 – 6 hafta arasında devam edebilir. Eğer ameliyat seton yöntemi ile gerçekleştirilmediyse, 12 aya kadar sürebilir.

Basur ameliyatla geçer mi?

Birinci ve ikinci evre hemoroidlerde gerek olmadığı sürece ameliyat ihtiyacı duyulmaz. Bunun yerine ilaç tedavisi ve diyet programı ile kontrol altına alınmaya çalışılır. Ancak üçüncü ve dördüncü evre hemoroidler için ameliyat gereklidir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.