Saç Ekimi Aşamaları

6 Maddede Saç Ekimi Aşamaları

Saç ekimi aşamaları, insanların saç ektirme kararı almasıyla birlikte başlar, kan testleri, saç analizi yapılmasıyla birlikte hazırlıkla devam eder ve planlama aşamasıyla bir ileri evreye taşınır. Daha sonra saç ekimi işlemi başlar ve greftler toplanır, kanal açılır, saç kökleri yerleştirilir. Bu işlemler ortalama 6 saat sürmektedir. Peki, Ataşehir Avicenna Saç Ekimi Merkezi için saç ekim süreci nasıl işliyor? Hep birlikte bakalım…

Saç Ekim Aşamaları

Saç ekim aşamaları 6 evreden oluşmaktadır. Bu aşamalar; hazırlık, planlama, anestezi, greft alma, kanalları açma ve saç köklerinin ekilmesidir. Bu yazıda yer alan saç ekim aşamaları, Safir FUE saç ekimi tekniği ışığında anlatılmıştır.

Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Saç ekimindeki aşamalar, işlemin yapılacağı gün yapılan kan testi, saç analizi ve saçların tıraş edilmesiyle başlamaktadır. Daha sonra planlama aşamasına geçilir ve hangi bölgeye ne kadar greft ekilmesi gerektiği hesaplanır. Ardından saçlar için ön saç çizgisi ayrımı belirlenir ve operasyon başlar. Operasyona lokal anestezi yapılarak başlanır. Daha sonra donör olarak belirlenen (genellikle ensenin üst tarafındaki dökülmeme özelliğine sahip bölge) bölgeden greftler alınır. Ardından köklerin ekileceği kanallar açılır. Son olarak da saç kökleri bu kanallara yerleştirilir ve saç ekimi işlemi bitmiş olur. Adım adım saç ekim aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hazırlık (Kan testi, saç analizi)
 • Planlama (Saçların tıraş edilmesi, ön saç çizgisinin belirlenmesi)
 • Bölgesel anestezi
 • Greft toplanması
 • Kanal açılması
 • Saç köklerinin ekilmesi

Saç Ekim Aşamaları: Hazırlık Aşaması

En temel saç ekimi aşaması hazırlık aşamasıdır. Saç dökülmesinin neden yaşandığı araştırılır, hastanın saç ekimine uygun olup olmadığına bakılır. Operasyon esnasındaki bütün detaylar bu evrede belirlenir. Kimi zaman tüm bunlardan önce, kimi zaman da tüm bunlardan sonra kan testi yapılır.

Saç Analizi

Saç analizi, Avicenna Saç Ekimi Merkezi bünyesinde saç ektirme işlemi yaptıracak olan her hastaya ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Saç analizinde, saçların neden döküldüğü, dökülmenin çeşidi ve dökülmenin hangi evrede olduğu ortaya çıkartılır. Saç analizi için fiziksel bir muayene yeterlidir. Saç ektirecek hastaların en çok saç ektirmek zorunda kaldığı saç dökülmesi çeşidi olan Androgenetik Alopesi teşhisinde dahi tanı testine gerek kalmamaktadır.

Kan Testi

Hastanın saç ekimi yaptırabilmek için uygun olup olmadığını belirleyen bir diğer işlem de kan testidir. Bu yüzden saç ekimi işlemine başlamadan önce çeşitli kan testleri yapılmaktadır. Kan testlerinde HIV, Hepatit B, Hepatit C gibi bulaşıcı virüslerin olup olmadığına bakılır, kan sayımı, kolestrol ve şeker kontrol edilir. Yapılan testlerin ardından hastada bir probleme rastlanmadığı durumda saç ekimi için uygun denir. Öte yandan, hastanın daha önceden geçirmiş olduğu bir kalp krizi veya benzeri bir durumu varsa, bunu doktoruna söylemesi gerekir.

 

Ücretsiz Saç Ekimi Analizi ve Muayenesi İçin Tıklayınız

 

Diğer Saç Ekimi Hazırlık Aşamaları

Hem saç ekimi esnasında kolay bir operasyon geçirilmesi açısından, hem de saç ekiminden sonraki süreçte iyileşmenin çok daha kolay olabilmesi için, işlem gününden 1 hafta öncesi uygulanmaya başlanması gerekenler bulunmaktadır.

 • Güçlü bir bağışıklık sistemi için vitamin kullanımına başlanabilir.
 • Sigara, nargile ve puro gibi nikotin içeren ürünler bırakılmalıdır. Bu ürünler vücudun iyileşmesini yavaşlatırlar.
 • Alkol kullanımına bu süreçte ara vermek gerekir.
 • Kafeinli içeceklerden bu süre boyunca uzak durmak gerekir.
 • Kan akışına etki edeceği için aspirin ve türevi ilaçlardan uzak durmak gerekmektedir.
 • Operasyondan 1 gün önceden itibaren ağır yemekler tüketmemek gerekir.

Saç Ekimi Aşamaları: Planlama Aşaması

Avicenna Saç Ekim Merkezi’ne göre en önemli aşama, planlama aşamasıdır. Fiziksel muayene esnasında elde edilen verilere göre planlama yapılır. Ne kadar greft alınacağına, nereye ne kadar saç kökü ekileceğine bu aşamada karar verilir. Öte yandan saçın en verimli alanı belirlenir ve burası donör bölge olarak seçilir. Daha sonra operasyon öncesi saç tıraşı ve ön saç çizgisi belirlenmesine geçilir.

Saç Tıraşı

Planlama sonrası hasta saç tıraşına hazır hale gelir. Saçların 0.3 milimetre kalacağı şekilde tıraş edilmesi gerekir. Saçların tıraş edilmesinin sebebi hem doktorun daha rahat bir ekim süreci geçirmesi, hem de donör bölgedeki greftlerin ve açılan kanalların daha iyi görülmesi içindir. Yine de saçlarını kestirmek istemeyen hastalar için Tıraşsız Saç Ekimi seçeneği de bulunmaktadır.

Ön Saç Çizgisi Belirleme

Saç ekiminde doğallığı belirleyen en büyük faktör, ön saç çizgisi belirlenmesidir. Saç ekiminden 1 yıl sonra nasıl bir görüntü elde edileceğine bu çizgi etki eder. Buradah hastanın yüz şekli, alnının genişliği ve donör bölgedeki greft yeterliliği göz önünde bulundurulur. Saç ekimi işleminde keçeli kalem ile saç derisine çizim yapılır. Burada amaç, greftlerin eşit bir şekilde dağıtılmasıdır. Ön saç çizgisi belirlenirken, saçların çıkış yönü de hesaba katılır.

Saç Ekimi Aşamaları: Lokal Anestezi Aşaması

Saç ekimi aşamaları süreciyle ilgili en merak edilen konulardan birisi de uygulanmakta olan lokal anestezinin ağrıyı kesip kesmediği olmaktadır. Hem saç köklerinin alınacağı, hem de alınan köklerin ekim işleminin yapılacağı bölgeye uygulanmakta olan bölgesel anestezi, bütün kafanın dezenfekte edilmesinin ardından gerçekleştirilir. Saç ekimi operasyonlarının ağrısız bir biçimde gerçekleştirmesi için uygulanmakta olan lokal anestezi, yalnızca ekim bölgesindeki sinir uçlarını uyuşturarak hastanın konforlu bir operasyon geçirmesini sağlar. Lokal anestezi sayesinde operasyon boyunca herhangi bir ağrı hissetmeyen hasta, yalnızca lokal anestezinin saçlı deriye enjekte edildiği sırada, o da ufak bir yanma biçiminde ağrı hissetmektedir ki dakikalar içerisinde ağrı etkisini yitirmektedir. Bölgesel anestezi, bireyin bünyesine göre farklılıklar yaratsa da, genellikle 20 dakikada etki eder. Yalnızca saç derisi uyuşturulduğu için bireyin bilinci açıktır ve uygulama boyunca TV veya film seyredebilir, kitap, dergi ya da gazetelere bakabilir. Operasyon boyunca gerek duyulursa lokal anestezi tekrar tekrar yapılabilir.

Hastanın iğneye karşı korkuları varsa ya da direkt olarak operasyon korkusu taşıyor ise, sedasyonlu saç ekimi yapılabilmektedir. Sedasyon damar yolu ile alındığı gibi solunum yolu ile verilmektedir. Böylece kişi sedasyon sayesinde lokal anestezi sırasında uygulanmakta olan iğneleri hissetmemektedir.

Lokal anestezi ile alakalı bilinmesi gerekli olan bir diğer nokta da lokal anestezi için belirlenen güvenli doz kriterinin aşılmaması ya da maddenin yanlış kullanılmaması, çünkü; aksi bir durum hayati risk oluşturabilmektedir.

Saç Ekimi Aşamaları: Greftlerin Toplanması

Saç ekimi aşamaları sırası dahilinde lokal anestezi sürecini de daha sağlıklı bir biçimde atlattıktan sonra saç ekiminin temel aşaması olan greftlerin toplanılması sürecine geçilir. Fakat öncesinde greftlerin donör bölgeden çok daha rahat alınması adına özel hazırlanan salin sıvısı saçlı deriye enjekte edilmektedir. Kafatası ile saçlı deriyi birbirinden az da olsa uzaklaştırmaya yarayan bu özel sıvı, saç derisinin şişmesine ve greftlerin çok daha kolay alınmasına olanak sağlar. Çıkarma işlemi bittikten sonra dokulardan temizlenen saç kökü kanal açma işlemine kadar bekletilir.

Saç ekimi aşamaları arasında bir diğer önemli zaman da, toplanmış olan greftlerin bekletilmesidir. Greftler vücut dışına çıktıkları için sağ kalma ihtimalleri düşebilir. Bu nedenle alınmış olan greftler, serum dolu petri ismindeki bir cam kaba yerleştirilir ve hayatta kalmaları için soğuk bir ortamda tutulurlar. Ekimi yapılan saç kökleri, adedine göre farklılık gösterir. Tekli, ikili veya çoklu olarak ayrıştırılırlar. İşlemler tamamlandıktan sonra, grefltlerin alınmış olduğu donör bölge pansumanlanır ve bandajla kapatılır. Bu sayede saç ekim evreleri greft aşaması bitmiş olur. Ardından kanal açma sürecine geçilir.

Saç Ekim Aşamaları: Kanalların Açılması

Saç ekimi sürecinde bir sonraki aşamamız kanalların açılmasıdır. Açılan kanallar mulaka saç kökleriyle aynı açıya sahip olmalı, derinlikleri eşit olmalı ve aynı yöne bakıyor olmalıdırlar. Kanal açma işlemi ortalama 3 saat sürmektedir. Ön saç çizgisine kanal açmak, ayrı ve çok daha önemli bir konudur. Zira, saç ekiminde doğallık oldukça önemli bir konudur. Ön saç çizgisinde girintili ve çıkıntılı bir yol izlenmesi, daha da doğal bir görüntü yaratmaktadır.

Saç Ekimi Aşamaları: Saç Köklerinin Ekilmesi

Saç ekiminin son aşaması, alınan greftlerde bulunan saç köklerinin, açılan kanallara ekilmesidir. Bir diğer deyişle saç kökleri, doktor tarafından açılan kanallara aktarılır. Doğal bir görüntü adına tekli greftler ön tarafa, çiftli ya da çoklu greftler ise arka tarafa doğru ekilir. Kök kaybı olmaması adına, ekim yapılan yerin açık bırakılması büyük önem taşımaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Her ne kadar saç ekimi aşamaları bitmiş olsa da, hastaların dikkat etmesi gereken çeşitli ayrıntılar saç ekimi sonrası süreçte de bulunmaktadır. Saç ekimi uygulamasının bitmesi ile birlikte 3 gün boyunca bütün bölgenin korunması gerekir. Bu 3 gün boyunca sırt üstü uyumak, spor ya da cinsel ilişkiden uzak durmak gerekmektedir. Spor ve cinsel ilişki terleme yapacağı için, hastanın yeni saç köklerine zarar verebilir. Hem iyileşmenin gecikmesini engellemek adına, hem de antibiyotik kullanıldığı için alkolden uzak durmak gerekir. Denize veya havuza girmek tamamen yasaktır. 3 günün tamamlanmasıyla birlikte saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemine geçilebilir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama hastane ortamında yapılmalıdır. Ataşehir Avicenna Hastanesi – Avicenna Saç Ekimi Merkezi, ilk yıkama işlemini steril ve profesyonel merkezinde yapmaktadır. Yıkama sonrasında saçlara jöle sürmek ya da sprey sıkmak gibi işlemler önerilmemektedir. Saç köklerinin iyice oturması adına dikkatli olunmalıdır. Bu süreçte stresten uzak durmak gerekmektedir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.